Sosyal Medya

BenQ Türkiye Müdürü Deniz Öztaş [Röportaj]

Sosyal Sorular’ın bu haftaki konuğu BenQ Türkiye Müdürü Deniz Öztaş. Deniz Bey’e sorularınızı Facebook Comments veya yorum eklentisi vasıtasıyla sorabilirsiniz. 3 gün sonra sizin sorularınız ile beraber bir röportaj yapacağız.

 Deniz Bey bize biraz kendinizden bahseder misiniz ?

Tüm öğrenim hayatım Ankara’da geçti, ODTÜ Makina ve İşletme Master programlarından sonra, elektronik/bilişim sektörü ile İstanbul’da buluştum.  Samsung ve LG gibi Kore’li firmalardan sonra Teknolojinin anavatanı olan ülkelerden biri olan Tayvan ile tanıştım.Pasta tasarımcısı bir eşim ve iki erkek çocuğum var. Spor yapmayı, kitap okumayı ve yazmayı seviyorum. Kendime ait bir blogum ve iki farklı konularda facebook sayfam var. Bunlardan biri “Zihinsel Pazarlama”, bu sitede zihnimizin satınalma kararlarındaki önemli etkilerini paylaşıyorum.

BenQ markasını biraz anlatr msnz ?

BenQ’un anlamı “Hayatınıza Eğlence ve Kalite Katmak” (Bringing Enjoyment aNQuality to Life).
BenQ Grubu Tavyan’ın en köklü firmalarından biri. BenQ, 20 milyar doların üzerinde cirosu, değişik sektörlerdeki faaliyetleri ile ile hem tüketicilere hem de kurumsal firmalara hizmet vermeye devam ediyor.

Başta Projeksiyon Cihazı, LCD Monitör, Fotograf Makineleri olmak üzere Interaktif Paneller, Dökuman Kameralar, Fotoğraf Tarayıcısı, Tablet PC’ler diğer ürün gruplarımız. 

BenQ markası ne zamandan beri Türkiye’de hangi alanlarda faaliyet gösteriyor ?

BenQ markası Türkiye’de 2004 yılından beri faaliyet gösteriyor.

Ağırlıklı olarak Tüketici tarafında ve Eğitim sektörüne yönelik Faaliyetlerde bulunuyoruz. Bu ürün gruplarını eğitim sektörünün dışında kamu ve özel sektör de talep gösteriyor.

Özellikle 3Boyutlu eğitimi destekleyen Projektörlerimiz eğitime yeni bir boyut katmakta; öğrencilerin hızlı ve eğlenceli öğrenmelerine katkıda bulunmaktadır.

İhlas Koleji ve Texas Instruments tarafından düzenlenen etkinlikte, öğrencilerin 3Boyutlu Eğitim iç “daha gerçek” yorumu gerçek hayatta göstermeyeceğiniz detayların bile 3Boyutlu simülasyonlarda gösterilebileceğini vurguluyor.

Gelişen mobil sektöre yönelik ürünleriniz var mı ?

Mobil sektöründe, Tablet PC lerimizi sadece eğitim amaçlı kullanmaktayız. 7” ve 10” versiyonları ve eğitime özel yazılımı ile özel okullarımızda kullanılabilecek iddialı bir ürün gamına sahibiz.

Opsiyonel şarj cihazı ile GP2 (iPhone) uyumlu projektörüm mobil kullanılabilmekte. Diğer geliştirdiğimiz bir ürün ise mobil tarayıcı; özellikle sahada çok çalışan kişiler için 391 gr ağırlığında tarayıcımız ilginç mobil ürünler arasında yerine alacak.

BenQ şu anda hangi ürünlerle Türkiye piyasasnda yer alıyor, ürünlerden biraz bahseder misiniz ?

Tüketici tarafında, Video Projektörler, iPhone uyumlu Portatif LED Projeksiyon Cihazı, Oyun Monitörleri, Fotoğraf makinesi ve Fotoğraf Tarayılarımız uzun zamandır piyasada.

Eğitim sektörüne yönelik ürünlerimiz ise Kısa Mesafe, XGA veya WXGA Projektörlerimiz, Kurumsal Mönitor, Panel ve Tablet PC’lerimiz geliyor.

Fatih projesi hakknda ne düşünüyorsunuz ?

Fatih Projesi özünde eğitim katilesini teknolojiyi kullanarak artırmak amacıyla ortaya çıkmış çok yönlü bir proje.

Interaktif panel, tablet pc ve içereik konularındaki faaliyetleri ile ilerlemeye başlayan proje teknolojinin ve yeni trendlerin etkisiyle ek modüller eklenebileceği kanaatindeyim.

Ayrıca 100” üzeri büyüklük ve 3Boyutlu görüntü verebilen Projeksiyon Cihazlarının eklenmesini önerebiliriz.

Sizce Fatih projesi tablet sektörüne ne tür katkılar sağlayacaktır ?

Tablet kullanımını yaygınlaştırması ve gençlerimizin bu tür teknolojilere daha erken evrelerde tanıştırması ile Tablet PC pazarına olumlu katkıları olacaktır.

BenQ Türkiye olarak sosyal medyayı aktif olarak kullanyor musunuz ?

Sosyal mecraları çok aktif olarak kullanmaktayız. Teknoloji ürünlerini kullanan kişilerin internet kullanımları ve özellikle Sosyal Medya iletişimleri arttı. BenQ Türkiye Facebook Sayfası başta olmak üzere Twitter ve Youtube kullanarak son kullanıcalarımız iletişim halinde oluyoruz. Ayrıca Blogger lar ile yapılan aktivitelerimiz ile onların deneyimlerini yine Sosyal Madya kanalı ile paylaşmış oluyoruz.

Yazar Hakkında

Salih ÇAKTI

Founder of Digi Kitchen