Sosyal Medya

Sosyal Paylaşımın Devrimi

Hayatımızın her yönüne hızla giren teknolojinin ürünü olan sosyal medya hayatımı za girdi ve vazgeçilmez bir  parçası olmaya başardı.

Sosyal medyadan sonra hayatımızda birçok şey değişmeye başladı. Sosyal medyada var olan içerik, kullanıcı tarafından oluşturulduğundan yaratıcılık önemini bir kez daha gösteriyor.

Neden yaratıcılık? Sosyal medyada popülerliğin anahtarı yaratıcı ve özgün paylaşımdır. Daha yaratıcı twitler, daha yaratıcı iletiler ve daha yaratıcı kişisel iletiler…

 

Tunus, Arnavutluk ve son olarak Mısır gösterilerinin ilginç bir ortak noktası var. H epsi de medyanın muktedirlerinin baskısı altında olduğu ülkelerde, sosyal medya etrafında örgütlenmenin sonucu. Göstericiler, Facebook, Frendfeed ve Twitter’da örgütlenip sokağa döküldüler.

Arap ülkelerindeki devrimler, sosyal medyanın ilk devrimi olarak tarihe geçti. Sosyal ağlar, artık otoriter rejimlerin en korkulu rüyası olmuş durumda.

Neden sosyal medya bu kadar güçlü?

Sosyal medyada içeriği üretenler ve takip edenler arasındaki katı ayrım ortadan kalktı. Her kullanıcı birer haber kaynağıdır.

Sosyal medya içerik ekleyen her birey eşit olduğundan demokrasi fikrinin insanların kafasına yerleşebilmesi için uygun ortam yaratılmış oldu. Bu sayede insanlar özgürce fikirlerini aktarabilme ve kendilerini ifade etme imkânı buldular.

Dikta rejimleri ve cumhuriyetçi muktedirler, televizyon ve yazılı basını kontrol etse de, muhalif medyayı sansürle kontrol altına alsa da, sosyal medya üzerinde hâkimiyet kuramıyor.

Sosyal medya sen nelere kâdirsin;

Devlet başkanı olabilir, Obama.

Devlet başkanlığını kaybedebilir, Tunus ve Mısır.

Dünyanın süper güç devlerini sarsabilir, Wikileaks.

Otorite rejimlerine muhalefet yapabilir, İran.

Sosyal medya dikta rejimlerini cumhuriyete terfi ettirirken, cumhuriyet rejimlerin de daha katılımcı daha özgürlükçü olmaya zorluyor. Halkı hiçe sayan tüm dikta rejimleri ve tüm cumhuriyetçi muktedirler yerle bir olmaya mahkûmdur.

Bakalım sıradaki ülke hangisi ?

Yazar Hakkında

Muhsin Kaymakçı

Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü'nde Fizik okuyan Muhsin, sosyal medya ile yakından ilgilenmektedir.