Sosyal Medya

Sosyal Medyanın Satış Sorunsalı

Sosyal medya ile profesyonel anlamda iştigal edenlerin belki de en büyük sorunu, müşterinin satış beklentisine karşılık vermektir.

Ölçülebilir olması, hedef kitle ile kolay erişim imkanı sunması gibi avantajlarına rağmen sosyal medyada klasik medya ile aynı sıkıntı ile karşı karşıyadır. Müşterinin briefine göre değişse de genel itibari ile satışa yönelik çalışmalar istenmektedir ajanslardan. Ya da bizim ajansa hep böyle müşteriler geliyor:)

“Artık herkes buralarda. Biz de olalım.” diyen müşteriler sosyal medyaya kapak atar atmaz, Almanya’ya hasbelkader gitmiş Türk genci tribine girer. Sosyal medyada olmak onu kesmez. Alman gençlerinden bile daha yakışıklı, daha popüler, daha zengin olmalıdır. Abartılı olmamak koşulu ile müşteriye istediğini vermek gerekir “Müşteri velinimetimizdir” den hareketle.

Müşteri sizden satışa yönelik bir iş istiyorsa onu sadece sosyal medya ağlarında temsil etmeniz yetmez. Yapacağınız kampanyaların satışı da desteklemesi gerekir. Gelgelelim bu o kadar kolay değildir. Hele hele bu işin klasik medya kısmında, ajans tarafında hiç yer almamışsanız işiniz epey zordur. Sırf yükselen bir trende sahip, klasik medyaya kıyasla ucuz diye ikna edilen müşteri istediğini alamayınca işler sarpa sarıyor.

Müşteriyi iyi dinlemek ve biraz da kendi çapınızı bilmek bu konuda işleri ta başından kontrollü götürmeyi sağlayabilir. Facebook’ta 1 milyon kişinin takip ettiği bir sayfamız olsun, bu kampanyadan sonra ne kadar satış yaparız, diyen müşterileri önce reel zemine çekin. Sonra yapabileceklerinizi anlatın. Eğer sizi vaatkar bulmaz ise bu vaatleri verebileceklerin üstüne atlayacak ve sizi terk edecektir ama dert etmeyin. Verilmiş sadakanız varmış:)

Yazar Hakkında

Arzu Cihangir

Hayatta değiştirmek istediğim 3 şey var. Bunun için pazarlama öğreniyorum, yazıyorum. Siz de değiştirmek istiyorsanız tavsiyedir. v.s.