Sosyal Medya

Sosyal Medyanın Önemi

İnternet dönemi öncesi belli alanlarda sınırlı kalan iş dünyası , sosyal medya aracılığı ile işletmelere kendi ürün ve hizmetleri hakkında haberler paylaşma olanağı sağladı

İnternet dönemi öncesi belli alanlarda sınırlı kalan iş dünyası , sosyal medya aracılığı ile işletmelere kendi ürün ve hizmetleri hakkında  haberler paylaşma olanağı sağladı.Sosyal medya işletmelerin ulaşamayacakları alanlarına neredeyse tüm dünyaya bilgilerini anında erişim sağlama  imkanı sağladı .Sosyal medya teknolojinin  en hızlı büyüyen bu döneminde  duyurularınızı ve ,haberlerinizi sunmak için ücretsiz fayda sağlayılarından biridir

Şirketim için sosyal medyayı nasıl kullanabilirim ? Şirketim ülke dışında kimse ile iş yapmamaktadır ?

Gerçekten de bu olabilir ama şunu unutmayın! Sosyal medya bilinirlik açısından firmanızı dünyaya sunar, bu süreci sizin nasıl çalıştığınızı keşfetmek için hem kişisel  ve profesyonel olarak ağ bağlantılarında geçerli olabileceğini düşünün. Örneğin; Facebook arkadaşı kuzen X yüksek okul arkadaşı Y ve sokakta iş sahibi gibi katılımcılar sayesinde  çekirdek ağ gibi yayılma süreci sağlar.

Çekirdek ilişkileri sonucunda, diğer ilişki fırsatları Facebook, Twitter, LinkedIn ve çeşitli sosyal medya platformları içinde kullanılabilir hale geliyor.

Sosyal medya, şahsen tanışma fırsatıdır , kim bilir ? Kim ve kiminle karşılıklı yarar sağlayan bir ittifak başlayabileceğini ? Sosyal medya etkileşimi sayesinde sadece yeni kişisel ilişkiler geliştirmek, aynı zamanda çok değerli iş ilişkileri kurmak değildir. Sosyal medya, Happy Hour, Pazar Brunch, konferanslar ve kongreler, PTA toplantıları, Lion Club gibi yüz-yüze görüşmelerde de aynı şekilde kullanılabilir.

Yeni insanlarla tanışın, deneyimleri  ve uzmanlıkları paylaşın, ilişkilerinizi  geliştirin.

Sosyal medyanın neredeyse büyük bir kısmı sınırsız ve  ücretsiz ilişki kurma fırsatları sunuyor. Sosyal medya, perakende kuruluşu, danışmanlık firması, ya da hizmet şirketi kullanımı sayesinde, bilgi, umutları ve dünya çapında ittifaklara erişim sağlamaktadır. Reklam fırsatları, sosyal medya kullanımı ile katlanarak büyümektedir.

Firmanızı, markanızı, paylaşımlarınızı kurduğunuz ağlarla ve reklamlarınızla tanınma,bilinme grafiğinizi ücretisiz olarak grafik çıtanızı yükseltmektedir.

İnsanlar neden sosyal medyayı takip eder ?

Firma veya kişi takipleri bunu iki nedeninden biridi. Kim olduğunuz yada  kendileri için ne yaptığınızdır. Bugün Medyanın çok konuşulan isimlerinden Paris Hiltonun1,007,462  takipçisi  olması aynı sebeplerdendir.

Özetle, iş ve sosyal hayat,  sosyal medya sayesinde bir çatı altında (internet) toplanmıştır ve şunu unutmamak gerekir, sosyal medya firmalar için takipçilerine  fayda sağlayıcı ve dürüst (açık) olması bakımından en önemli iki ikna edici faktördür.

Yazar Hakkında

Melissa Atilla

New York Touro College Business Management and DataBase mezunu. New York'da İşletme yöneticiliği üzerine çalıştı. Şu anda bir bilişim şirketinde İş Geliştirme Uzmanı olarak çalışıyor ve İngilizce Öğretmenliği yapıyor.