Sosyal Medya

Sosyal Medyanın Geleceği

Türkiyenin Dünya da ses getiren ve başarılı olması muhtemel 10 girişimi açıklandı.Bu girişimlerin çoğu biri hariç alışveriş siteleri.Aslında bu alanda elbette ki girişimlerin olması,dünya da e-bay,strawberry ,amazon gibi sitelerin sağladığı başarı gözönüne alınırsa normal ve önemli bir durum.Ancak ülkemizde internet sektöründe pazarlama harici başka oluşumlara da göz kırpmakta fayda var.Benim bir diğer dikkatimi çeken konu da bu alışveriş sitelerinin diğer şirketlerden hem sosyal medyayı hem de pazarlama tekniklerini çok iyi kullanmaları.Sık sık müşterilerini cazip internet yarışmalarına çekerek hem katılımı sağlıyorlar hem de müşteri ile aralarında müşterinin çoğu zaman emeğini de bu işe katarak farketmeyecekleri bir gönül bağı kuruyorlar.

Kabul etmek gerekli artık hem facebook hem twitter basit birer eğlence platformu olmaktan çıkıp bilginin paylaşıldığı ve farklı görüşlerin bir arada dillendirildiği mecralar oldu.Buna şimdilerde ask fm ve Lookbook gibi bulundukları alanı özelleştiren ve ilgide kendini kategorize eden platformlar eklendi.Örneğin Look platformunda türk kullanıcı sayısı so derece azken avrupalı kullanıcılar bu alanda rekor kırmış durumda.Bence biraz da sosyal medyanın farklı yönlerine bakıp insanların kendilerini daha iyi ifade ettikleri alanlara kaymak ta lazım.Bu alanda özellikle görsel alanda moda veya benzeri dallarda kendisini gösterme ihtiyacı duyan herkes bu tip platformlara bakabilmeli..

Blog dünyasında ise herşey iyiye gidiyor.Yakın bir zamanda Türkiyenin ilk blog dergisinin de kurulacağını buradan ifade edelim.Şu an için tanıtım ve hazırlık safhaları devam etmekte.Türkiye de belki de sosyal medya alanında en sevindirici gelişme bloglara olan artan ilgi.Bu anlamda hepimiz paylaşmayı ve kendimizi bir anlamda aynı ilgilere sahip diğer insanlarla bir paylaşım içerisine girmek istiyoruz.Bu alanda Türkiye özellikle 1-2 sene içerisinde dünyanın en güçlü ülkelerinden birisi olacak..

Bekleyelim,görelim..

Yazar Hakkında

Oğuz Akdeniz

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi mezunu. İngilizce ve İspanyolca biliyor. Milliyet.com.tr, Kadıköy Gazetesi, Kadıköy Life, Spor3, Medyaspor gibi gazete ve portallar da köşe yazarlığı yapıyor. Spor dışında bankacılık, sigortacılık ve telekom sektörleri ile ilgileniyor.