Sosyal Medya

Sosyal Medyada Yer Almamak İçin 10 Neden

1-     Sosyal medyada var olduğunuz sürece düşünceleriniz söylemleriniz tehdit altında. Nerden bir garez size bulacak an meselesi.

2-     Özellikle twitter’da var iseniz 140 karakterlik söylemleriniz şimdi ve ileriki zamanda davasal yaptırım olarak başınıza dert olabilir. Her yazdığınız ve paylaştığınız şey kaydediliyor.

3-     Orada burada şurada olduğunuzu check-in bildirmekten dolayı haz alamadığınız mekanların sanal gürültüsü olmazsınız.

4-     Sanal bir dünyanın içinde çoğulcul efektler ile hiç uğraşmadan kafanızı dinleyebilir ve özeliniz sizde saklı kalabilir.  Artık sosyal medyada özel hayat kavramı oldukça belirgin ve şeffaf. Ayrıca tweet’lerinize bakılarak sizin karakter analizini yani birebir demografik ve psikografik analizini yapan pazarlama ajanları yetişiyor.

5-     X ünlüsünü veya Y arkadaşının ne yaptığını veya nerede olduğunu sürekli görmekten dolayı onun yerine sosyal medyadan uzak kendi dünyanda kendi mayor’lüğünü oynayabilirsin.

6-      Atarlı,kokarlı ve egolu bildirimlerden uzak durarak  kendinizi rahata erdirebilir, bu sanal kargaşanın uzağında durabilirsiniz. Söylemek istediğiniz şeyleri twitter’da yazarak zaman kaybına sebebiyet vermemesi için onun yerine bu söylemlerinizi bir kitapta toplayabilirsiniz. Yazdığınız tweet sayısına bir bakın. 200 sayfalık bir kitap etmiş mi acaba?

7-     Sosyal medyada sosyal olucam diye gitmek istediğiniz yerlerin sayısı giderek azalması yerine sosyal medyadan uzak durarak dolaşağınız ve bakacağınız gözlemsel şeylerin sayısını arttırabilir,mobil olarak dokunmatik  ekranınıza bakmaktan ve çokça dokunmaktan vazgeçebilirsiniz. İddia ediyorum ki; dokunmatik telefonunun ekranına sevgilisinden veya eşinden daha çok dokunanlar var.

8-     Cebinizde telefon taşımak artık sadece arayıp mesaj atmak için değil, özellikle sosyal medyada var olmak  ve sürdürülebilirliği sağlamak için var,Sürekli radyasyon ile yakın temas  iyi değildir.

9-      Yolda, kaldırımda yürürken tweet atmak veya araba sürerken şöyle bir facebook sayfanıza bakmak size olası bir kazaya sürükleyebilir. Son retweet’inide yaptı gitti merhum arkanızdan diyebilirler.

10-  Facebook’ta eklediğiniz resimler ve videolar ile hava yapmak ve bol like almak yerine, reel hayatta kendinizi gerçekten kimlere beğendirebiliyorsunuz?  ve  gerçek hayatta arkadaş sayınız facebook’taki arkadaş sayınız kadar mı? diye klişe depresyonik hallere girmekten uzak durabilirsiniz. Yalnızlığın belirtiside bir nevi sosyal medyada ölçülüyor. Ne özgürsünüz ne de tutsaksınız.

Sosyal Medya Uzmanı-Serkan Eskalen

Yazar Hakkında

Serkan Eskalen

Bahçeşehir Üniversitesi ve Anadolu üniversitesi’nin Pazarlama bölümü ve işletme fakültesini bitirdikten sonra, Bahçeşehir üniversitesi iletişim fakültesi son sınıf Reklamcılık bölümünde eğitim hayatına devam ediyor. Müzik ve sanat camiasını yakından takip ediyor.Proaktif bir insan.Dijital ve sosyal mecra yöneticisi.
Platonik teknoloji tutkunu ve trend takipçisi.