Sosyal Medya

Sosyal Medyada Ünvan Karmaşası

Sosyal Medya’da kendinizi nasıl ifade ettiğiniz çok önem taşıyor biliyorsunuz. Özellikle twitter, facebook ve Linked-in hesaplarında kişiler kendilerini olduklarından daha farklı göstermeye çalışıyor hatta bazen bambaşka bir insan profili çizebiliyorlar. O tanımlamalara baktığınızda, kişi ilginizi çekebiliyor hatta ilgi uyandırıyor ve hesabını incelemeye başlayabiliyorsunuz, aslında istenen hareket de tam anlamıyla bu J Tabii bunun dışında aykırı olmak, her şeye karşı gelmek, özellikle ünlülerin yazdıklarına değişik cevaplar vermek ya da günün hit olayı ne ise onun üzerine gitmek, özellikle twitterda en çok yapılan hareketlerden.

Linked-in’de ise bir unvan karmaşası yaşanıyor. Öncelikle fark ettiğim şey  Manager ünvanının dalga dalga herkeste yayılıyor olması. Herkes Manager. Project Manager, IT Manager, Marketing Manager, Sales Manager. Bu noktada birkaç tane önerim var. Linked-in’de sadece Manager yazmanız, bir çok İnsan Kaynakları çalışanının kafasında net bir resim oluşturmuyor arkadaşlar. Manager ama tam olarak ne Manager’ı,  hangi bölümün, ne iş yapar o bölüm, size kaç kişi bağlı. Hele hele IT Manager yazan arkadaşlar hemen o ünvanınızı değiştirin. Çünkü o kadar çok IT Manager’i var ki inanamazsınız. Tabii sadece bu kadar da değil bu kavram karmaşası, Team Leader / Supervisor / Manager / Coordinator / Unit Head / Team Head / Senior Manager / Kıdemli Yönetici / Group Manager  gibi o kadar çok unvan var ki, sizin gerçekten organizasyonda kime ve hangi dereceden bağlı olduğunuzu gösteren hiçbir işaret olmuyor. Tabii bir de Director / Division Head / GMY / CIO / CXO / CPO / CMO gibi kavramlar var ki sormayın gitsin.. Bu başka bir yazının konusu.

Bu noktada sosyal medyayı doğru kullanmak ve sizin hesaplarınıza bakan bir kişinin de, sizin organizasyonda nerede ve hangi seviyede olduğunuzu anlayabilmesini sağlamak sizin elinizde. Bu bağlamda sizlerle güzel bir araştırmanın sonuçlarını paylaşmak istiyorum. Linked-in’de insanların profillerinde en çok kullanılan kelimeler nelermiş diye birileri merak etmiş ve bir araştırma yapmışlar.

Sosyal Medya mutlaka kullanılması gereken ancak doğru zamanda doğru yerde kullanıldığında çok faydalı olan bir mecra.. Bu sebeple sizlerin de doğru ifadeleri kullanmanız ve kendinizi doğru anlatmanız bence çok önemli.

Şimdi bugünkü yazımın konusuna geçersem J , bugün size Liderlik ile ilgili bir araştırmadan kesitler göndereceğim. Araştırmayı yapan Psikoterapist Ken Maupin. Liderlik ile başarı ve başarısızlık üçgeninde çok güzel bulgular elde etmiş.. umarım beğenirsiniz..

Yazar Hakkında

Nilay Karagülmez

Marmara Üniversitesi Arşivcilik bölümü mezunudur. Özel bir şirkette İnsan Kaynakları Direktörü olarak çalışmaktadır. Bilgi Üniversitesi'nde dersler vermektedir. Aynı zamanda www.tabletseminerler.com ‘da aktif olarak eğitimler vermektedir.
Bulletin Debate adinda kisisel gelisim ve liderlik mailleri yolladigi bir grubu bulunmaktadir.