Sosyal Medya

Sosyal Medya’da Ünlülerin Dijital Vitrinleri

Sosyal medya sayesinde artık ulaşılmazlık neden şey ortadan kalmış durumda. Artık herkes her yerde olduğudan herkes kendisine ait bir ayaklı gazete durumunda.

Özellikle twitter’ın ünlü kişilerin ayraçları ile dahada popüler olması ile acaba ünlüler twitterda kendi dillerini ve oluşan tek kişilik mecralarını lanse edip doğru bir şekilde yansıtabildi mi?

Bu soruya cevap aşağıda;

Hemen twitterdaki bazı ünlülerin dijital ortamdaki vitrinleri tanımlayalım;

Sertab Erener :  Son zamanlarda twitter’da pek twitlerini görmesekte twitter’ın popüler olmasındaki önemli kişilerdendir. Magazin hayatı onun sayesinde twitter’da hayat buldu diyebiliriz.İlk twitter’dan malzemeli magazin haberi sertab erener’den çıkmıştır. Ara sıra ünlü reklamcı kardeşini öve öve bitiremez. Sesindeki güzellik tweetlerinede bazen yansıyor.

Demet Akalın: Yasak aşk, ihtiras ve dedikodu üçgeninde yer alan twitleri ile boy gösteren şarkıcı. Özel hayatı tek kişilik mecrası olan twitterda da hayat buluyor. Tweet’leri sürekli bebekte 3-5 tur atıyor. Kitlesi yadsınamaz bir gerçekte.

Gülben Ergen:  Twitter’ın anaç kişilerinden.Polyana dürtülü hamurişi göstergeli tavırları ile yer alan sanatçı. Sosyal sorumluluk projeleride yakasında rozeti. PR aktivitesi buketlerinde boy göstermekte usta bir kişi. Kitleleri çabuk kavrıyor.

 Ayşe Özyılmazel:  Gazetecilik vasfı ön gösterimdeyken yasak aşk tarzındaki evliliği ile daha da popüler olan ve twit’leri ile dobra dobra konuşan,yazdıkları ve yaptıkları ile hiçte gocunmayan bir kişi.

 Okan Bayülgen:  Kendisi  1 sene  önce sosyal medya karşıtı ve orada olanlarıda aşağılayan tavırları ile ekranda söylemleri mevcut idi. Ama şimdi ise kendisi sosyal medya donjuanı oldu.Her hafta hastag şeklinde trend topic olacak  tv programları ile twitter’da kralcılık oynuyor. Twitter etkili ve doğru bir strateji kullanıyor diyebiliriz.

Tarkan:  Az ama öz yazılan twit’leri var. Samimi söylemleri twitter’da mevcut değildir. Daha yeni yeni sosyal medyayı kavraması ile geç kalındığının işareti. Twitter’da biraz daha etkili ve yetkin olması gerekli.Takdire şayan polemikten e-uzak kişi.

 Nil Karaibrahimgil:  ‘Kendi kendime konuşuyorum’ pahasına twitter’da yer alan mayor kişilerdendir. Extreme twit’leri ile pek fazla etkin olmasada yaşadığı maceraları anlatsa heralde 140 karakter dayanmaz idi!  Metaforik tweetleri sevilesi bir gerçekte.

 Hülya Avşar:  Polemik varsa oda var yoksa gayet twitter’dan uzak yaşayan kişi.

 Cem Yılmaz:  Tarkan gibi stratejisi eşdeğer bir komedyen.Kendisi yazmaz ama başkalarına yazdırarak twit’leri halk tarafından zevkle okunur ve takip edinilir. Genellikle bilgilendirme amaçlı söylemleri mevcut.

Ayrıca 1 milyon takipçi sayısı ile kafaları karıştırmıştır.Acaba şike mi var ?

Ahmet Hakan: Egzantirik twit’leri ile boy gösteren yazar. Kendisi ile dalga geçmeleri oldukça popülerdir.  Muhafazakar sisteme karşı ayrı sempatisi var.

 Erol Köse: Magazin doktorculuğu olarak electro shock etkileri yaratsada, twitter’da yazdıkları ile sanat camiasının nabzını sürekli yükselten ünlü prodüktör. Twitter’a ayrı bir havası rengi var.

Reçetesi: Polemik  – İlacı: Dedikodu

Ece Erken:  Medya dünyasının joker sunucusu. Hobileri arasında sürekli televizyon programı yapmak var. Twitter’daki cimcime halleri ve hızlı yaşam döngüsü ile varolan sunucu.

Bu kendi dilimde twitter’da tanımladığım bazı ünlüler.Hepsini yazamadım. Ama ne tür  bir dilde yazdıklarını az çok öğrenmiş olmuşsunuzdur. Gereken şudur ki sosyal medyada ünlü iletişimi alanındaki retorik dillerini twitter’da da kullanmış olunuyor. Belli bir kitleyede hitap etmiş oluyorlar ve kendi dijital vitrinlerini topluma mal etmiş oluyorlar. Kimisi yalın kimisi yoğun şekilde sosyal medyada var. Kimisi doğru anlaşılıyor kimisi yanlış.

Yaşanılan ağızdan birebir yazılan twit’ler magazinde haber oluyor. Çok komik bir durum var. Ünlüsün yeni çıkacak olan albümünün parçasını ve adını ilk kez twitter’da yayınlıyor paylaşıyorsun sonra bir magazin sitesi alıyor atılan bu twit’I haber yapıyor. Ünlümüzde gidiyor bu haberi retweet yapıyor. Malzemeyi kendin veriyorsun sonra aa haberim çıkmış magazin sitesinde gibi bir durum. Yapmacık bir sosyal medya magazini ilede karşı karşıyayız.Bilmem farkındamısınız?

Eskiden bir televizyon programı vardı ‘Çocuktan al haberi’ diye. Şimdi ‘Twitter’dan al haberi’ demek daha doğru oluyor.

Diğer yandan twitter sayesinde ünlülerde sanalda olsa halka karışabildi. Hayranlarından, takipçilerinden fikir alıyor, yazışıyor ve kendilerini ifade ediyorlar. Çok güzel ve verimli bir durum tabi doğru kullanıldığı zaman.

Ama ne yazık ki tek kişilik mecralarında bazı ünlüler doğru kullanamıyor. Bu durumda yanlış stratejinin ve laçka tavırların iletilerine yansıması sonucu kötü izlenimler bırakmakta. Ben bazı ünlülere bu durumu şahsen dediğimde dikkate alıyorlar doğru diyorsun diyorlar ama twit  atmadan yani konuşmadan önce akıllarını vitese takmıyorlar. Twitter’da ego’ların yer aldığı ben 1 numarayım ben harikayım diye dolaşan tweet’ler, sanatçıların oyuncuların twitter’da kapışmaları ve sataşmaları gerçekten cıvıklığın işareti. Bunu bide topluma  mal olmuş sanatçılar oyuncular yapıyor. Vay halimize!

Twitter’da bazı ünlüler (hepsi değil) ucuz hal heraket ve tavır içersindeler.

Ünlüler toplumun rol modelidir.Sanatçısı,oyuncusu,sunucusu veya önde gelen isimleri.. Bu faktörü dikkate alarak sosyal medyada var oldukları kadar yazdıklarına da dikkat etmeleri gerekmektedir. Artık twitter deyip boş geçmemek lazım. Gazetenin bile bazen önüne geçebiliyor.

Diğer yandan da birde kurgu hesaplar var. Twitter’daki bu kurgu hesapları yaratan  no-name kişiler sosyal medya alanında iş sahasında bile dahil olmaya başladılar. Ünlü değil ama yarattıkları içerikler,yazdıkları ve yüksek takipçi oranları ile popüler olan kişiler. Twitter’daki ‘Pucca’ ve ‘Cerilevis’ bunların başarılı örneklerinden sadece ikisi.

Birde sadece twitter’da kullanıcı dostu olarak yer alan çeşitli sektörlerden ve kişişel hesaplar doğrultusunda ile boy gösteren bizler yer alıyor.

Örneklerde de bahsettiğim gibi aslında sosyal medya doğru bir kullanım ile sihirli bir değnek gibi, ama en ufak bir yanlışta günah keçisi ilan edilmek kaçınılmaz bir durumdur.

Sonuç olarak sosyal medyada özellikle twitter’da haber niteliği ve dedikodunun hızlıca yayıldığı bu ortamda ünlü simalar ile iletişim kurmak sosyal medyanın getirdiği pahabiçilmez bir nitelik. Öte yandan da yazılan her cümleye ve paylaşılan herşeye ünlüler dikkat etmelidir. Yapılan her yanlış bir krize neden olmaktadır. Bir de ünlülerin sosyal medya iletişimi veren ajanslar ile çalışmasını ve destek almaları gerektiğini düşünüyorum.

(Ayrıca ‘Şöhret iletişimi’ denen başka bir konuyu da diğer yazımda ele alacağım)

Serkan Eskalen- Sosyal Medya Uzmanı

Yazar Hakkında

Serkan Eskalen

Bahçeşehir Üniversitesi ve Anadolu üniversitesi’nin Pazarlama bölümü ve işletme fakültesini bitirdikten sonra, Bahçeşehir üniversitesi iletişim fakültesi son sınıf Reklamcılık bölümünde eğitim hayatına devam ediyor. Müzik ve sanat camiasını yakından takip ediyor.Proaktif bir insan.Dijital ve sosyal mecra yöneticisi.
Platonik teknoloji tutkunu ve trend takipçisi.