Pazarlama Sosyal Medya

Sosyal Medyada Pazarlama Faaliyetleri: Erik Satamazsak Yerik

Pazarlama dünyasında yapılan kimi faaliyetler sosyal ağların sürekli değişen yapısı ve tam olarak ne yapılması gerektiğinin bilinmemesiyle dans edince ne yazık ki sonuç hüsranla neticeleniyor.

Sorunun temelinde markaların geniş bir ağda reklamlarını döndürmek için kıyasıya giriştikleri rekabet yatıyor. Oysa bu işin kaba tabirle raconu bu değil. Nasıl ki günlük yaşantımızda belirli nezaket kurallarına uymakla yükümlüysek sosyal medyanın da kendine has kuralları var ve onlara uymakla yükümlüyüz.

Yapılan hatalara bakacak olursak:

1- Sosyal medyada etkili olmayı sadece takipçi, hayran sayısıyla ölçmek (Elbette takipçi, hayran sayısı önemli fakat iş çok takipçiniz olmasıyla bitmiyor. Asıl iş bundan sonra başlamakta. Etkin bir iletişim stratejiniz yoksa çuvallamaya mahkumsunuz. Çuvallamamak için etkin bir iletişim stratejiniz muhakkak olmalı ve hileli yollarla asla ve asla takipçi, hayran edinmemelisiniz.

2- Takipçilerinizle satış merkezli bir iletişim içinde olmayın. Sosyal medya kurumların, markaların şeffaflık içinde kullanıcılarla iletişim halinde olduğu bir ortamdır. Sosyal medyanın satışa etkisinin dolaylı yollardan olacağını asla unutmayın ve daima sabırlı olun.

3- Paylaşımlarınız süreklilik göstermelidir.  Profillerinizi güncel tutmalısınız. Uzun süre bir şey yazılmamış, bir şey paylaşılmamış bir profil  sizin bu işi ciddiye almadığınız konusunda bir izlenim oluşturacaktır.

4- (Geldik zurnanın zırt dediği yere) Sosyal ağlarda yer almadan evvel reel dünyada karşılığınız yoksa sosyal medyadan bir başarı hikayesi  beklemek abesle iştigal olacaktır. Gerçekten iyi bir ürününüz, hizmetiniz bulunmuyorsa istediğiniz kadar sosyal ağlarda hesaplar açın, paylaşımlarda bulunun sonuç değişmeyecektir bunu sakın unutmayın.

 5- Fake profiller oluşturup ürünü öven paylaşımlarda bulunmamalısınız. Sosyal medya kullanıcısı bu konuda oldukça uyanıktır ve sosyal medyada  imajınız bir kere bozulursa bir daha tamir etmek oldukça zordur.

6- Otomatik paylaşımlar yapılmamalı. Bir anda takipçileri link akınına uğratan bu mesajlar oldukça itici gelmekte. Onun yerine takipçilerle sohbet havasında yapılan paylaşımlar daha çok ilgi görüyor.

Özet geçecek olursak doğrudan satış merkezli iletişim modelindense ürünü, hizmeti anlatan ve hatta kullanıcılardan da fikirler alan bir pazarlama iletişimi oluşturmak sosyal medya için en ideal yöntemdir.

Sosyal medyada o ünlü pazarcı repliğini söyleyecek lüksümüz yok

” eriiiiiiikkkkkkkkk ,satamazsak yeriiiiiiiiiiiikkkkkkkkkkkkk”

 

Yazar Hakkında

Ömer Bulut

Uluslararası Sosyal Medya Derneği Yönetim Kurulu Üyesi, Sosyal Medya Danışmanı sosyalsosyal.com & sosyalmedyahaber.com Editörü