Sosyal Medya

Sosyal Medyada Online İtibar (1)

Online itibar yönetimi, herhangi bir kurum, marka, ürün yahut bireyin internete yansıyan çevrimiçi dünyasındaki saygınlığını düzgün bir şekilde yönetmeyi amaçlayan çalışma şeklidir. Halkla ilişkiler alanına girmekle birlikte, markaları 7/24 uyanık ve tetikte tutmaya yönelik sabır tecrübesi diye de adlandırılabilir.

Her yaştan kullanıcının herhangi bir sınırlama olmadan dilediğince paylaşım yapabilme özgürlüğü birçok marka için internet “müşterilerle tanışma arenası”na dönüştü. Zira bundan evvel kullanılan yöntemlerde müşteri-müdavim-okur-hayran pasifken, şimdi şikayetini, memnuniyetini anında paylaşır hale geldi. Bu da marka değerinin her an değişebileceğini kurumlara ve kişilere göstermiş oldu.

Yeni başlayanlar için sosyal medyada online itibar yönetimiyle ilgili birkaç ipucu verecek olursak:

Online itibar yönetimi için öncelikle sosyal medya araçlarını iyi tanımak gerekir. Arama motorlarını, interaktif sözlükleri, blogları, forumları kısaca tüm sosyal medya mecralarını kullanarak online itibarınızı gözlemleyebilirsiniz.

Sosyal medya mecraları sadece Facebook ve Twitter’dan ibaret değildir. Gazeteler, tv programları bile Twitter’da yaşanan bir hadiseyle alakalı “sosyal medyayı salladı” türünden haber yapmakta beis görmüyorlar. Bu hatalı tutumdan uzak durmalısınız. Sadece belirli bir sosyal ağı takip edip izlemek, diğerlerine kayıtsız kalmak yapılan en büyük hatadır. Sosyal medya mecralarının her birinin dili farklıdır. O yüzden hepsi için ayrı bir dil oluşturmalısınız.

Markanızı, ürünlerinizi, yöneticilerinizi, kampanyalarınızı, rakiplerinizi ve en önemlisi güçsüz noktalarınızı iyi bilmelisiniz. İyi bir dinleyici olmalısınız. Bunun için de çok sıkı bir şekilde ölçümleme ve analizler yapmalısınız. Hakkınızdaki pozitif, negatif yahut nötr düşünceleri bilmelisiniz ve sonuçları doğru okumalısınız. Zira hiçbir sonucu es geçme lüksünüz bulunmuyor.

Online itibar yönetiminde yapılacak ilk iş elbette izlemektir fakat kriz planınız olmadan yapılan izleme eksik kalacağından; yanlıştır.  Bir çalışma modeli oluşturmalısınız. Kriz senaryonuz her daim hazır olmalı.

Sosyal medyada var olmak isteyenler öncelikle bilmedirler ki online dünyada haklarında her türlü olumlu/olumsuz yorum yazılacaktır. Buna hazırlıklı olmalısınız.

(Devam Edecek)

Yazar Hakkında

Ömer Bulut

Uluslararası Sosyal Medya Derneği Yönetim Kurulu Üyesi, Sosyal Medya Danışmanı sosyalsosyal.com & sosyalmedyahaber.com Editörü