Sosyal Medya

Sosyal Medyada Krizin Kerizi Olmamak için Bazı İpuçları

Profesyonellerin olmadığı yerlerde karışıklık kaçınılmaz olmakta.   Sosyal medyada  kurumların şirket içi yapılanmalarının yetersizliği, kriz yönetim stratejilerinin olmayışı krizin büyümesine neden oluyor.

Unutulmamalı ki  Sosyal medya krizleri şirketlerin finansal açıdan olumsuzluklar yaşamasına kadar varan sıkıntılara neden olmaktadır. Kurumların iç eğitime önem vermemesi, profesyonel bir kadroyla çalışmamaları, kriz planlarının olmayışı, çalışanlar için sosyal medya politikalarının olmaması (sosyal medyayı tümden yasaklama dışında) gibi etkenler göze çarpan en büyük eksiklik olarak karşımıza çıkmakta.

Kurumlar, markalar sosyal medya politikalarını oluşturmak zorundadır. Acil durumlar için bir b planları mutlaka olmalıdır. Yine sosyal medyada sadece bazı mecralar gözlemlenip diğerleriyle ilgilenmemek yapılan en büyük hatadır. Bu hataya asla düşülmemelidir. Kurumda mutlaka eğitimli sosyal medya ekibi olmalıdır. Bu işler öyle basit değil. Basit görüldüğü taktirde bu işlerin sizi ve kurumunuzu nasıl geriden şişleyeceğini ağlayarak izlersiniz.

Tüm bunlar yine de kriz çıkmayacak manasına gelmez. Elbette bir kriz yaşanabilir ama en azından önleme yöntemlerini bilmek gerekmekte. Aksi takdirde uğranılan kazanın faturası  şüphesiz daha ağır olacaktır. Bu yüzden faturanın daha da ağır olmaması için sosyal medyada takip raporları oluşturulmalıdır.   Markanın sesi gür bir şekilde duyurulmalıdır. Her zaman dikkatli tabiri caizse uyanık olunmalı, takipte olmalı ve takipçilere değer vermelisiniz.  Aksi taktirde net söylüyorum  sırtınız yerden kalkmaz.

Yazar Hakkında

Ömer Bulut

Uluslararası Sosyal Medya Derneği Yönetim Kurulu Üyesi, Sosyal Medya Danışmanı sosyalsosyal.com & sosyalmedyahaber.com Editörü