Sosyal Medya

Sosyal Medyada İlgi Çekmenin Yolları

Sosyal medya ağlarında kurumlar ve kişiler ilgi çekmek isterler. Kurumlar sosyal medyada çok konuşulup hayran sayısını artırmak isterken, kişilerin amacı ise çok daha farklıdır. Kişiler sosyal medyada isimlerini duyurarak, Facebook ve Twitter gibi sosyal platformlarda fenomen olmak isterler. Sosyal medya danışmanlığı veren birçok dijital ajans vardır. Sosyal ağlarda dikkat çekmek için ise ilgi çekici paylaşımlar yapmak gerekir. Mesela herkesin merak ettiği bir bilgiyi paylaşırsanız birçok kişi sizi Facebookta like, Twitterda size Retweet eder. Ama böyle bir beğeni almak ve ilgi çekmek için ne yapmamız gerekiyor. Örneğin Twittera girdiğimizde üstte yazan 100 yeni Tweete tıkladığımızda, sadece son gelen 10 Tweeti görürüz. Geriye kalan 90 Tweet kaybolup gitmiş olur. Peki bizim attığımız Tweetleri insanların görmesi için ne yapmalıyız. İşte bu noktada insanların ilgisini çekecek, seveceği, hoşuna gideceği paylaşımlar yapmamız gerekir.

Sosyal medya hizmetleri  ile sesinizi sosyal ağlarda duyurabilirsiniz. İlgi çekip, takipçi alabilmek için şu konulara özen göstermemiz gerekir. Öncelikle paylaşım sıklığınızın iyi olması gerekir. Her gün paylaşımınız olmalıdır. Yaptığınız paylaşımların ise öznel olmasına özen gösterin. Bir yerden alıntı olan paylaşımlar, kullanıcılar tarafından önceden de bilindiğin dolayı fazla ilgi görmeyecektir. Mesela sitenizde yazdığınız bir blog yazınız varsa bunu kesinlikle sosyal ağlarda da paylaşın. Sosyal medyada olumlu tepkiler alan blog yazılarınızı belirli bir aralıktan sonra 2.defa da paylaşabilirsiniz. 2.defa paylaşmanız olumlu karşılanacaktır. Yazdığınız yazılarda önemli olan şeylerden biri de içerik zenginliğidir. İçeriğin zengin olması karşı taraftaki kullanıcının hoşuna gidecektir. Çünkü içi boş bir yazıyı kimse okumak istemez. Siz ne kadar ilgi çekici bir başlık atıp, içinde anahtar kelimeler kullansanız da yazdığınız yazının içeriğinin dolu dolu olması gerekir. İçeriğin zengin olması sizin bu konuda bilgili ve güvenilir olduğunuzu da gösterecektir.

Eğer viralliğinizi artırmak istiyorsanız, yukarıda bahsettiğimiz konuları sosyal medyada tek tek uygulamalısınız. Sosyal medyada çok hızlı bir döngü vardır. Her şey hemen kullanılır ve eskitilir. Eğer kalıcı olmak istiyorsanız, sosyal medyada etkin bir kullanıcı olup, sosyal ağlarda olan olaylara yabancı kalmamalısınız. Örneğin Twitterda Trendtopic listesine giren konulara gün içinde değinirsek, birçok bireye ulaşma imkanımız doğabilir. Herkes tarafından merak uyandıracak ve ilgi çekecek bir konuda Tweet attığınız zaman yaptığınız paylaşım, Retweet alacaktır. Aynı zamanda da takipçi sayınız artmaya başlayacaktır.

Yazar Hakkında

Mustafa Burak ERBAŞ

Profesyonel anlamda bir çok şirket ve kamu kuruluşları için özel web arayüz tasarımları hazırladı.2010 yılından itibaren özel bir reklam ajansında Web Arayüz Tasarımcısı olarak çalışmaktadır. Sosyal medya ile haşır neşir,aynı zamanda @sosyalsosyal kurucusu