Sosyal Medya

Sosyal Medyada Hata Yapmamak İçin 5 Öneri

Markaların, kurumların sosyal medyayı  keşfi  tüketicilerle sağlıklı iletişimi de beraberinde getirdi.  Sosyal medyada var olmalıyız diye düşünen ve bunda da oldukça haklı olan çoğu marka ise sosyal medyada   nasıl bir tutum sergilemeleri gerektiği  konusunda ise maalesef sınıfta kalmış durumda. Markaların içine düştüğü büyük hatalara bakacak olursak;

1 – Sosyal medyayı sadece yapmış olduğunuz güzel, olumlu faaliyetleri bildirmek için kullanmamalısınız. Bu sizi itici hale getirir.  Hatta belirli bir zaman sonra insanlar açığınızı kollamaya başlar. Bu yüzden tevazu göstermelisiniz.

2 – Sosyal yaşamda geveze insanlardan bucak bucak kaçıldığını muhakkak duymuşsunuzdur. Bu durum sosyal medyada da bir hayli geçerli. Hızlı bir şekilde durmaksızın çok şey anlatmaya çalışmayın.  İnsanların duvarlarını tabiri caizse asla  bombardımana tutmamalısınız. Bu hem kullanıcılar açısından görüntü kirliliğine neden olmakta  hem de zihinsel açıdan karışıklığa sebebiyet vermektedir. Bu da takipçi kaybı demektir. İnsanlar sizi takipten kaçarak uzaklaşırlar ve unutulmamalıdır ki kaçanlar bir daha geri dönmezler.

3 – Sosyal medyada takipçi savaşlarının içine düşmek de büyük hatalardandır. İşi bilmeyen kişiler takipçi sayısının fazlalığıyla övüneceği için etkileşime önem vermezler. Bilgisizliklerini takipçi sayılarıyla kaparlar. Bir dükkan düşünün tek bir satış gerçekleştirmediği halde içerde yüzlerce kişi var o kişilerin dükkan sahibine faydası neyse etkileşim içinde olmayan kalabalıkların da bu kişilere faydası odur.

4 – Öfke nöbetlerine kapılmamalısınız. Kırıcı bir tutum içinde asla olmamalısınız. Rakiplerinizle asla ve asla geri dönüşü mümkün olmayan büyük kavgaların içine girmemelisiniz.  Sosyal medya sakinleri bu kavgalardan başlarda keyif alıyor gibi gözükse de bir müddet sonra işin onlar adına da neşesi kaçar ve iyiden iyiye sıkılırlar ve ortamdan uzaklaşırlar. Öfke kontrolünü bilmeyen  kişilere asla hesaplarınızı yönettirmemelisiniz.

5 – Hesapları kullanımda asla gevşeklik göstermemelisiniz. Bir gün online olup üç gün kendisinden haber alınamayan bir hesabı kimse ciddiye almaz hem de sosyal medya devamlı tetikte olmanız gereken bir alandır. Gelen sorulara iletilere dakik bir şekilde yanıt vermelisiniz.

Bu maddelere elbette yüzlercesi eklenebilir. Fakat özetle söyleyecek olursak sosyal medyanın asla ve asla kuralsız olmadığını bilmelisiniz.

Yazar Hakkında

Ömer Bulut

Uluslararası Sosyal Medya Derneği Yönetim Kurulu Üyesi, Sosyal Medya Danışmanı sosyalsosyal.com & sosyalmedyahaber.com Editörü