Sosyal Medya

Sosyal Medya ve Siyasetçi İlişkisi 1

Sosyal medya birçok alanda olduğu gibi siyasi alanda da önemli bir rol oynamaktadır.  Sosyal ağlar, siyasi partiler ve siyasetçiler tarafından insanları siyasi katılıma yönlendirmek için, bunun yanı sıra  özellikle seçim dönemlerinde bir propaganda aracı olarak da kullanılmaktadır.

Siyasetçinin kısa sürede daha geniş kitleye hitap edebilmesi ve seçmenlerin tepkilerini  daha rahat ölçebilmesi  sosyal medyayı güçlü bir politik araç haline getirmiştir. Seçmenler sosyal medya ağlarını  kullanarak görüşlerini daha rahat ifade edebilmekte,  diğer bireylerin yazılarını veya siyasetçilerin paylaşımlarını yorumlayabilmekte ve cevaplayabilmektedir.

Geçmişten günümüze politikacılar kısa sürede “daha çok insan”a ulaşmak için çabalamışlardır.  Teknolojik gelişmeler neticesinde artık sosyal ağları kullanan siyasiler  bu amaca ulaşmada geleneksel medya araçları ile iletişim kurmaya çalışanlara göre daha başarılı olmakta ve aynı zamanda milyonlarca insanla anlık olarak iletişime geçebilmektedirler.

2 Kasım 2012 verilerine göre  ABD Başkanı Barack Obama 21 milyon 616 bin 700 kişi, Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez 3 milyon 693 bin 327 kişi tarafından takip edilmektedir. Türkiye’ye bakacak olursak Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün takipçi sayısı 2 milyon 366 bin 803 kişi iken Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 1 milyon 906 bin 241 kişi, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun 945 bin 561 kişi, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin ise 390 bin 031’kişidir.

Sosyal Medya’da Belediye Başkanları

Belediyelerin kurumsal hesaplarının yanısıra Belediye Başkanlarının kişisel hesap kullanmaları da önemli bir ayrıntıdır. Belediye başkanının bir aracıya ihtiyaç duymadan, direkt olarak yönettiği bölge insanının sorunlarıyla, şikayetleriyle, istekleriyle ilgilenmesi seçmende olumlu bir imaj oluşturur. Hesap aktif kullanıldığı takdirde belediyeyle yahut bizzat kendisiyle ilgili çıkan negatif haberlerden, yorumlardan haberdar olmasını sağlamanın yanısıra krizi büyütmeden anında müdahale etmeyi sağlar.

Yapılan hizmetleri duyurmak, yardıma ihtiyacı olan kişilerle ilgilenmek, gerekli yerlere yönlendirmek, dertlerine çare bulmak ve tabii birinci ağızdan verilen cevaplar, samimi bir üslupla yapılan güncel yorumlar, upuzun bir söylevdense kısa ve içten bir cümleler insanları etkiler. Halkın gerçekten neyi istediğiyle ilgilenen, onların ihtiyaçları doğrultusunda proje üretmek isteyen siyasilerin bizzat halktan bilgi almaları için sosyal medyayı aktif kullanmaları şarttır. Pek tabii hesap sahibi olmakla hesabı kullanmak ayrı şeylerdir.

Paris Belediye Başkanı Bertrand Delanoe 21 bin 129, Londra Belediye Başkanı 525 bin 159, Washington Belediye Başkanı Vincent Gray 10 bin 180,İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın kendi kullanmadığı hesabında bu sayı 39 bin 90 kişidir. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in bizzat kendisinin kullandığı hesabının takipçi sayısı ise 364 bin 765 kişidir.

Sonuç olarak bir siyasi partinin  mitinglerine katılan ortalama insan sayısını düşündüğümüzde, bir miting için bu kadar insanı bir araya getirmenin ne kadar zor bir iş olduğu ortadır. Fakat sosyal medya sayesinde siyasetçiler milyonlarca insana ulaşma imkanına sahip olmuşlardır.

(Devam Edecek)


Yazar Hakkında

Ömer Bulut

Uluslararası Sosyal Medya Derneği Yönetim Kurulu Üyesi, Sosyal Medya Danışmanı sosyalsosyal.com & sosyalmedyahaber.com Editörü