Sosyal Medya

Sosyal Medya ve Medyumluk

Medya kelimesi latince olan medyum kelimesinin çoğul halidir. Medyumlar hayata ve geleceğe dair bilgiler paylaşırdı. Nostradamus tarihin gördüğü en ünlü medyumlardan biridir. Bir medyumun haber kaynağı iyi veya kötü olabilir. Önemli olan medyumun verdiği bilginin ne olduğu değil  o bilginin kaynağıdır.

Günümüzde geleneksel medya bireylerin katılımıyla ve sosyal medya siteleriyle beraber sosyal medya haline dönüştü. Sosyal medyada sosyal paylaşım sitelerinin vasıtasıyla her birimiz birer kaynağa dönüşüyoruz.  Paylaştığımız haberler o anki hislerimiz, nerede olduğumuz, ne yaptığımız şeklinde olabiliyor. Sosyal medya üzerinde her birey bir medyaya dönüşüyor. Sosya medya bizlerin katılımıyla var oluyor.

Geleneksel medyada haberleri üretenler belirli kişiler olduğundan olduğundan dolayı o haberin kaynağı daha kolay bir şekilde araştırılıyordu fakat sosyal medyada bu daha zor hale geldi. Fısıltı gazetesi sosyal medya üzerinden daha hızlı hareket ediyor. Twitter’da 2-3 ayda bir ünlü kişinin öldüğü haberini alıyoruz. Daha sonra bu haberlerin yalan olduğunu öğreniyoruz. Bu tür haberlerden dolayı doğru olan bilgiye olan inancımızda azalıyor.

İşin vahim boyutu bu tarz haberlerin organize bir şekilde yapıldığı zaman ortaya çıkıyor. Örneğin;

Dünya haritasından bir 3. dünya ülkesi seçin. O ülke ile ilgili geçmişte yaşanan olumsuzlukları, savaşları, ekonomik problemleri v.s. araştırın. Daha sonra 30-40 bin beğeniye sahip 5-6 tane Facebook sayfası satın alın veya oluşturun. Bunu twitter hesapları ve bir web sitesiyle destekleyin. Bu hesaplara o ülke ile ilgili yaşanan olumsuzluklarla ilgili yalan yanlış haberler yazdığınız zaman bir süre sonra o konularla ilgili bir kamuoyu oluşturmuş olacaksınız.

Yazının ilk başında belirttiğim gibi bir medyumun kaynağı iyi veya kötü olabilir. Medyanın sadece adı değişiyor. Kaynağından emin olmadığınız hiçbir habere güvenmeyin.

Yukarıda anlattığımız vahim vakayı daha profesyonel hale getirelim. Örneğin;

Dünya siyasetine yön veren bir ülke düşünün. Bu ülkenin 10-20 senelik planları var. Bu planlardan biride petrol rezervlerine sahip olmak. Dünyanın en büyük sosyal medya siteleri bu ülkede bulunuyor. Bu ülkenin elindeki güç bu siteleri kontrol etmeye yetiyor. Bu sefer 50-50 bin beğeniye sahip bir sayfaya ihtiyaç yok çünkü bu ülke bu sistemi kontrol ediyor !

Bu ülkenin yapması gereken tek şey konusunda uzman bir danışman takımı oluşturmak Sonrası ise şu şekilde gelişiyor;

Sosyal medya üzerinden;

  • A ülkesinin ekonomisini kötülemek,
  • A ülkesinin hayat şartlarını kötülemek,
  • A ülkesinde yaşayan azınlıklara kötü davranıldığını söylemek…

A ülkesi B Ülkesi C ülkesi … Bütün bu örnekleri çoğaltabiliriz.

Sosyal Medya Balonu  adlı yazımda belirttiğim gibi sosyal medya büyüyen bir balon, ama kimin elinde patlayacağı bilinmeyen, kontrolü başkalarında olan bir balon. Sosyal medya üzerinden paylaşılan her habere veya bilgiye inanmayın ve mutlaka kaynağını araştırın. Günümüzde ortalık kaynağı kötü olan medyumlardan geçilmiyor. Dikkatli olun ve algınızla oynatmayın!

not: 17 Mart  tarihli Haber5.com yazımdır.

Yazar Hakkında

Salih ÇAKTI

Founder of Digi Kitchen