Sosyal Medya

Sosyal Medya Uzmanı Gibi Gözükmenin 10 Yolu

Sosyal medya uzmanlığı ülkemizde ve dünyada popülerliğini korumaya devam ediyor. Sürekli büyüyen bir ekosistemin uzmanlığı olur mu bu da ayrı bir tartışma konusu. Ben daha çok danışmanlık kelimesini tercih ediyorum. Popüler konuların üreticisi ve tüketicisi her zaman olur. Bu ekosistem içerisinde sosyal medya uzmanı veya danışmanı olduğunu iddia eden yüzlerce insan var. Digibus olarak birçok müşteri adayıyla toplantı yapıp sosyal medyaya dair beklentilerini ölçüyoruz.

Görüştüğümüz müşteri adaylarının yarısı hemen hemen daha evvel sosyal medya uzmanı diye ifade ettiği birileriyle görüşmüş. Çoğu da kendini bu şekilde tanıtan insanlardan şikayetçi. İşini gerçekten çok iyi yapan kişilerde mevcut. Bende bu noktaya dikkat çekmek amacıyla  iğneleyici bir dil kullanarak sosyal medya uzmanı gibi gözükmenin 10 yolunu yazmak istedim. Keyifli okumalar (:

Aşağıda yer alan 10 maddede tamamen “kara mizah” yapılmaktadır.

1- Bol bol Yabancı Kaynak Paylaşın: Sosyal medya uzmanı gibi gözükmenin en iyi yollarından biride bu işin temelini oluşturan paylaşımlar. Öncelikle yerli ve yabancı toplamda 10 adet sürekli içerik üreten sosyal medya sitesinin listesini çıkartın. Günde en fazla 3 adet olmak üzere bu sitelerde üretilen içerikleri sosyal medya kanallarınızda paylaşın. Paylaşırken yorum bırakmayı unutmayın.

2- Sosyal Medya Haber Sitelerine Kapak Atın: Sosyal medya alanında içerik üreten 100’den fazla blog veya haber sitesi var. Biraz İngilizceniz varsa yabancı sitelerdeki içerikleri Türkçe’ye çevirip bu sitelere gönderebilirsiniz. Bu şekilde a sitesi yazarı olabilri çevrenize ve müşteri adaylarınıza epey fazla güven aşılayabilirsiniz.

social_media_guru-f918bc5

3- Yazılarınıza Farklı İsimlerle Yorum Bırakın: Sosyal medya haber sitelerine yazı gönderdikten sonra mutlaka cenk, kaya, ceren, betül gibi isimlerle yazılarınıza yorum bırakın. Kendi yazılarınıza yorum bırakırken yazıyı beğendiğinizi söylemeyi ve yazarı yani kendinizi tebrik etmeyi unutmayın. Sürekli aynı IP’den yorum bırakmak site sahibini şüphelendirebilir ama bunu kafaya takmayın siz süpersiniz hayranlarınız şimdiden oluşmuş olabilir.

4- Girişimcilere Bol Bol Mention Atın: Artık popüler bir blog yazarısınız e-ticaret hakkında 3-5 kaynak okuyunca uzman gibi hissedebilirsiniz. Bu alanda en iyi kim varsa mention atıp yorum yapmaktan çekinmeyin. Arzuladığınız RT birgün mutlaka gelecektir.

Social-Media-Guru

5- Bloggerların Dikkat Etmesi Gereken Şeyleri Hatırlatın: Blogger olmak önemli bir mesele azizim. Bu konuda mutlaka içerikleri araştırın. Bloggerların dikkat etmesi gereken 15 madde bulun ve bunları kendi cümlelerinizle değiştirin daha sonra harika bir yazı yazıp kurumsal bloglarda bile yayınlatabilirsiniz. Kendini tekrar eden içeriklerin çoğunlukta olduğu bu ekosistemi içerik fukaralığından kurtarma kapasitesine sahipsin. Kendine mutlaka güven.

6- Kişisel Blogunu Aç ama Seminer Daveti Sayfasını Unutma: Yukarıdaki 5 maddeyi dikkatlice yaparsan kendine bir blog oluşturabilirsin. İçeriklerini blogunda yayında ve mutlaka bir seminer daveti sayfası oluştur. Sen artık içeriklerine yorum bırakılan ve girişimcilerden RT alan popüler birisin. Seminer daveti formu önemli. Cidden önemli unutma sakın.

7- Bilmediğin Konularda Yorum Yap: Google arama motorunu artık çok iyi kullanabiliyorsun, Wikipedia elinin altında. Bilmediğin bir konu hakkında yorum yapmak sana bir Ctrl+C – Ctrl+V kadar uzakta.

39116150

8- Terminoloji Çalış: Sosyal medya için epey kullanılan yabancı kelimeler var. Mutlaka terminoloji çalış. Alanında uzman biriyle karşılaşırsan ne kadar alanına hakim olduğunu terminoloji bilginle göster. Strateji ve iletişim tarihi konularına girme ama sakın.

9- Adam Sat / Küçümse: 8 maddeyi eksiksiz yaparsan mutlaka senin gibi birileriyle veya gerçek uzmanlara karşılaşacaksın. Sana birşeyler öğretmeye çalışan insanlarda çıkacak karşına. Küçümsemek çok önemli mutlaka küçümse ve adam sat. Yeni kişilerle tanıştığında ne kadar bilgisiz insanlarmış de seni birşey sanarlar belki. Unutma boynuz her zaman kulağı geçer.

10- Akrabalara Haber Sal: Son adım çok önemli artık para kazanmanın vakti geldi. Yakın eş dost kuzen amcaoğlu dayıoğlu ile mutlaka iletişime geç. Network üzerinden işler gelmeye başlayacak. İş görüşmelerinde Tweepi’nin adını vermeden takipçi yükseltme konularından bahset. İçerik dediğin nedir ki Google arama motoru resim bile aratabiliyor.

Yazar Hakkında

Salih ÇAKTI

Founder of Digi Kitchen