Sosyal Medya

İşletmeler için Sosyal Medya Stratejileri

Uzun süredir piyasada olan işletmeler çağın olmazsa olmazlardan olan sosyal medya girişimleri bu firmalar için yeni ürün yada kampanya tanıtımları için fayda sağlıyor. Facebook, Twitter, Aol, Xing, Linkedin, Craiglist gibi sosyal medya grupları ücretsiz yoldan tanıtımlarını yapmak için iyi bir köprü vazifesi görüyor. Köprü diyorum çünki ücretsiz geçiş olduğundan geri dönüşleri net olarak hesaplanamamaktadır.

Bir işletmeye sahipsiniz. Yani kısaca ortada bir emeğiniz ve başarınız var. Belki  piyasaya yeni yeni girmeye çalışıyorsunuz belkide piyasada uzun süre varsınız ve sadece piyasada var olduğunu hatırlatmak istiyorsunuz.

Uzun süredir piyasada olan işletmeler  çağın olmazsa olmazlardan olan sosyal medya girişimleri bu firmalar için yeni ürün yada kampanya tanıtımları için fayda sağlıyor. Facebook, Twitter, Aol, Xing, Linkedin, Craiglist gibi sosyal medya grupları ücretsiz yoldan tanıtımlarını yapmak için iyi bir köprü vazifesi görüyor. Köprü diyorum çünki ücretsiz geçiş olduğundan geri dönüşleri net olarak hesaplanamamaktadır.

Müşterilerinizi Aktif/Pasif,Bilinçli/Bilinçsiz kullanıcılar olarak düşünürsek, işletme üzerine, merak ettiği konuları,ürünleri takip etme amacı ile tıklanan firmaların ürünleri, reklamların feedback oranları eminimki düşecektir. Örneğin; Facebook “X”firmanın sosyal ağı ve “Like” oranı iki bin. 4/3 ü çalışanlar, mevcut müşteriler olarak düşünülürse size yeni müşteri getirme oranı 4/1 dir. Bundan üzülecek durum yok çünkü mevcut müşterilerimizide memnun etmek ve arkalarında olduğumuzu hissettirmek, kampanyaları kendileri için yaptığımızı düşündürmek sosyal medyada yutturmaca bir bağ oluşturulmaktadır.  Asıl amaçların yeni müşteriler kazanmak  olmasına rağmen tek ümidimiz tanıdığımın tanıdığı  ile yeni bireyler kazanmak. Sosyal medya grupları ise “Whispering Network” aracılığı ile yayılmakta %100 lük garanti sonucu olmasa dahi ulaşamadığımız kitlelere ulaşmak amacı ile iyi bir köprüdür.

Yıllık değiştirilen logo, müzikler, bilbord afişleri, tv reklamları ise piyasade ismini hatırlatma gereği yapılan reklam araçları  yeni müşteriden ziyade “Ben hala pazardayım” mesajı verir. Bugün Coco Cola,  Garanti, Citibank  gibi büyük firmaların Facebook, Twitter, otobüs, billbord ve tv reklamları ve çeşitli sponsorluklarda var olmalarının sebebi isimlerinin hatırlatılmak istenmesinden kaynaklanmaktadır.Yani “ Ben hala piyasadayım”.

Peki “ bende pazardaki pastadan bir ince dilim istiyorum” diyenler Sosyal medya köprüsünü nasıl en iyi şekilde değerlendirmeliler? İşletmede de herkesin bildiği gibi  hedefleri, stratejileriler, taktikler ve müşteri porföy analizlerini saptamak en önemli maddelerden dördüdür.

Bugün, sosyal medyadaki başarısızlık oranlarının %71,4 ü  yukarıdaki maddelerin tam olarak belirlenilmemesi ve işletmecinin nereden başlaması gerektiğini bilmemesindendir.

Sosyal medyada var olmak, takip edilmek ise firmanız hakkında, ürünleriniz, kampanyalarınız hakkında sık sık bahsetmek, merak uyandırıcı ön reklam çalışmaları yapmak, takipçileri üzerinde yarışmalar düzenlemek işletmenizi vazgeçilmez takipçi sayfası haline getirir.

Örnek olarak; düzenlemek istediğiniz bayram kampanyanızı bir sosyal medyada ankete dönüştürerek mevcut ve yeni müşterinizin sizden beklentinizi saptayın, yapmak istediğiniz bayram kampanyanızı günler öncesi sayfalarınızda merak uyandırcı ,çarpıcı sözlerle kampanyanız için ön reklam çalışması yapın. Bu süre içinde sizlerle kaç kişinin ilgilendiğini iyi saptamanız gerekmektedir. Takip sayınız az ise , sizi takip edenlerden yardım isteyebilirsiniz , mesala duvarınızda paylaştığınız ve paylaştırdıklarınızla ayrı bir ödüle vesile olacaklarını dile getirebilirsiniz.

Şunu unutmamak gerekir, müşterilerinizi, ürünlerinizi ve müşterilerinizin beklentilerinizi sadece siz biliyorsunuz, bundan dolayı taktikleriniz ürünleriniz ve müşterileriniz üzerinde olmalı. Fiyatları düşürmek iyi satış olacağı anlamına gelmez. Fiyat indirimi ile ürün satışında canlılık olabilir ancak ciroda kayıplar meydana gelir.Ürünleriniz üzerinde oynamalar, yan hediyeler, özel müşterilere uygulanacak taktikler ile müşterinizde sizi takip etmenizi sağlayacak amaçlar edinin.

En önemlilerinden diğeride ise;  ürünleriniz ve firmanıza öncelikle güvenilirliği ve sağlamlığı kazandırmanız gerekmektedir

Sosyal medya ile tanışan yeni işletmelerin dikkat etmesi gereken unsurlardan biride ,stratejilerini iyi belirlemeleri gerekmektedir. Aylık yada 3 aylık periodlar ile ürün satışı, müşteri katılım hedefleri belirlenmeli ve  sosyal medyadaki takip oranları ile hedeflerdeki miktarların iyi belirlenmesidir. Sosyal medya sadece belirli bir alanda söyleyiş, yorum, chat tarzı ortamlar olarak düşünülmemeli , kurumsal bir firma yelpazasi içinde yazılarını, söyleyişlerini ve grup içi konu ve konuşmalarını  kurumsal firma imajı altında korunmalıdır.

Hedefinizin ürünleriniz, firmanız ve müşteri memnuniyetleriniz olduğunu asla unutulmamalır.

Sosyal medyada , rakip firmalarınızı iyi takip edip kopyala/yapıştır işlemlerden kaçınılmalı ve farklılık kazandırarak müşterilerinizi kendinizden bahsettirmelisiniz.

Sosyal medya sizlerin 70 metrekaralik alanlarınızdan çıkarıp,  Edirne’den Ardahan’a kadar uzanacak bir sosyal ağ kurmanızı sağlar. Hedefler, stratejiler,taktikler,istatistikler belirlenmeli güvenilirlik sağlanmalıdır.Ürün kalitesi, müşteri memnuniyeti , güvenilirliğin her reklamın ve ağın önüne geçebileceğinizi unutmayın sosyal medya ile kalitenizi ve güvenilirliğiniz yayın.

Yazar Hakkında

Melissa Atilla

New York Touro College Business Management and DataBase mezunu. New York'da İşletme yöneticiliği üzerine çalıştı. Şu anda bir bilişim şirketinde İş Geliştirme Uzmanı olarak çalışıyor ve İngilizce Öğretmenliği yapıyor.