Sosyal Medya

Sosyal Medya Olimpiyatları Başlıyor

Sosyal medya ülkemizde hala Facebook ve Twitter’dan ibaret sayılıyor. Sosyal medyanın sadece facebook ve Twitter’dan ibaret olmadığını bu yazımızda uzun uzun açıklamıştık. [75 Farklı Sosyal Medya Sitesi] Sosyal medya kelimesinin yanına her türlü kelimeyi ekleyebilirsiniz. Sosyal medya ve politika, sosyal medya ve siyaset, sosyal medya ve insan kaynakları, sosyal medya ve bilişim sektörü, sosyal medya ve sağlık sektörü v.b. Sosyal medya bir iletişim kanalıdır.

Sosyal medya ile birlikte olacak sektör , endüstri veya oluşum ilk olduğu zaman daha çok ses ve başarı getiriyor. Başarılı bir şekilde kurgulandığında dünya çapında başarı yakalayabiliyor. Örneğin A.B.D Devlet Başkanı Obama “Sosyal Medya ve Seçimler” başlıklı alanda ilk olan ve bu başlığı en iyi kullanan ve devlet başkanlığı seçimlerinde başarıya ulaşan biri.

2012 Londra olimpiyatları tarihin ilk sosyal medya olimpiyatları olma özelliğini taşıyacak.  Daha önce Alman futbol ligi Bundesliga’nın canlı sonuçların hashtag aracılığıyla Twitter kullanıcılarına ulaştığı haberini size ulaştırmıştık. Sosyal Medya ve Futbol Twitter arayıcılığıyla futbol takipçileriyle aşağıda görebileceğiniz gibi bir araya gelmişti.

 

 

2012 olimpiyatlarında kuşkusuz en önemli sosyal medya platformları Facebook, Twitter ve Youtube olacak. Bu platformların yanında resim  paylaşma sitesi olan Flickr, Pinterest, Foursquare ve Google Plus’ında ilgi göreceği kanaatindeyim.

http://hub.olympic.org adresinde her olimpiyat sporcusu için bir sayfa oluşturulmuş. Sayfa üzerinden spor kategorisi seçerek istediğiniz olimpiyat sporcusunu, takımı veya bir spor dalını arayabiliyorsunuz.

Örnek olarak ünlü tenisçi Rafeal Nadal ile ilgili oluşturulan sayfayı incelediğimizde;

* Rafeal Nadal’ın toplam fan sayısı
* Hangi ülke için mücadele ettiği
* Son Facebook ve Twitter güncellemeleri
* Rafeal Nadal resmi Facebook sayfası beğen kutusu
* Katıldığı spor etkimlikleri ve  Rafeal Nadal sayfası için tweet, beğen, +1 ve tavsiye et butonlarını görüyoruz.

Bütün bu çalışmalar 2012 olimpiyatlarıyla birlikte sosyal medyanın patlama yapacağını ve sosyal medya ile sporun birlikte neler yapabileceğini gösteriyor.

2012 Londra Olimpiyatları öncesinde sporcular için bütün gereken çalışmalar yapılmış peki sporcular bu çalışmaları devam ettirmek ve daha çok kişiye ulaşmak için neler yapmalı ? Burada sosyal medya uzmanlığı devreye giriyor.

Siz sosyal medyayı 2012 olimpiyatları boyunca nasıl kullanacaksınız ? Yorumlarınızı bizimle paylaşabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Salih ÇAKTI

Founder of Digi Kitchen