Sosyal Medya

Sosyal Medya İşletme İçinde Nereye Bağlı Olmalı ?

Sosyal medyanın işletme içinde nereye bağlı olması gerektiği sürekli tartışılan bir konu. Sosyal medya yönetimi için ajanslarla çalışmak yerine kendi içlerinde istihdam yapan birçok kamu kuruluşu ve işletme mevcut. Konuyla ilgili olarak birçok uzmanın görüşlerine yer verdik.
Elif Sude Elif SudeBeyaz Film Genel Koordinatörü

Sosyal medyanın eğlence aracı olmaktan çıkıp, bir pazarlama ve halkla ilişkiler stratejisi olarak iş dünyasına girmesi ile birlikte, irili ufaklı tüm şirketler, bünyelerinde  departmanlarını oluşturmaya başladılar.Fakat medyanın en genç ve en deneyimsiz mecrası olan ‘sosyal medya’, iş dünyasında kendine yer bulmaya başlasa da konum bulmakta güçlük çekiyor.

Geleneksel ve deneyimlenmiş birimlerin içsel ve yönetimsel yapılanmaları şirketlerde sorun yaratmazken, sosyal medyanın çok yönlü, çok fonksiyonlu yapısı biraz kafa karıştırıyor.

Teknolojik alt yapısıyla sosyal medya sanki bilişimin içerisinde yer alması gerekiyor gibi görünse de, amacı bakımından pazarlama ve halkla ilişkiler birimlerini de ilgilendiren ahtapot bir yapıya sahip. Bu durumda sorun ‘yumurta mı tavuktan çıkar, tavuk mu yumurtadan’ sorunsalına benzer bir durum teşkil edecek gibi görünüyor. Tabi bir de şirketlerde bir kaç senelik sosyal medya kullanıcısı olan herkesin kendini sosyal medya uzmanı olarak görmesi ayrı bir dert.
Şirketlerde sosyal medya birimlerinin hangi departman tarafından yönetileceği aslında birimin yapılanması ile doğrudan ilintili. Birimler kendi içlerinde teknik konularda çözüme varabilecek bir yapılanmaya girerlerse, departman daha çok pazarlama stratejilerine yani halkla ilişkiler birimine bağlı olmalı kanaatindeyim. Yani iddialı bir gurme olmak için, iyi yemek pişirmeyi bilmenize gerek yok.
Rıdvan Özdemirİz İletişim Dijital İletişim Uzmanı
Rıdvan ÖzdemirMevcut şirket yapıları ele alındığında bu tercih işletmenin türüne ve faaliyet alanına göre değişiklik gösterse de sosyal medya hesaplarının yönetimi prensip olarak, şirketi dışarıda temsil eden birime bırakılmalıdır. Şirketlerin sosyal medya hesaplarından paylaştıkları gönderilerin içerikleri genellikle kampanya duyuruları, müşteri şikayet ve çözümleri, kurumsal haberler ve etkinlik haberleri şeklinde olmaktadır. Bu konularla en sık örtüşen birim hangisi ise sosyal medya hesapları o birime bırakılmalıdır.

Olması gereken ise; şirket bünyesinde tamamen dijital medya ile ilgili bir birimi kurmak  ve diğer birimlerden bu birime birer personel atamaktır. Bu yöntemle kurumsal iletişim, pazarlama ve halkla ilişkiler birimleri koordineli bir şekilde çalışabilecek ve ortak kararlarla paylaşılan gönderiler, şirket için olası sosyal medya krizi ihtimalini de en düşük seviyelerde tutacaktır.

emir öztürkEmir Öztürk iBeyond Ajans Başkanı

Kurum içerisinde sosyal medyanın kime ya da hangi departmana ait olması gerektiği sıklıkla karşılaşılan bir sorudur. Esasen bu sorunun cevabı, kurumun yapısı ve sosyal medyayı nasıl kullandığıyla ilgilidir. İdeal olan bireysel olarak sosyal medyaya önem veren ve bu mecrada kurumu temsil kaygısı taşıyan çalışanlar tarafından sosyal medya adaptasyonunun ilgili tüm departmanlardan tüm şirkete yayılmasıdır.

Genelde, sosyal medya konseyi halkla ilişkiler ya da kurumsal iletişim departmanları tarafından yönetilir. Eğer kurumun sosyal medya direktörü ya da müdür varsa, genelde bu kişi liderlik eder. Eğer kurumunuzda mümkün mertebe ünvanın başında C bulunan bir pozisyonu sosyal medya konsyeyi için sponsor tayin ederseniz, diğer çalışanlar da katkıda bulunmak için daha hevesli olacaklardır.Kurum içinde bir sosyal medya konseyi oluşturmak için takip edilmesi gereken adımlar özetle şöyledir:

Herkesi bir araya getirin

Organizasyonunuz içerisinde tüketici/müşteri iletişiminin nasıl olması gerektiği konusunda bir fikri olan tüm departmanları bir araya getirin. Kapsamlı bir SM konseyi; halkla ilişkiler, kurumsal iletişim, pazarlama, bilgi işlem, satış, müşteri hizmetleri, insan kaynakları, hukuk, ürün yönetimi, ürün geliştirme departmanlarından en az birer temsilci içermelidir. Unutmamak gerekir ki her organizasyon farklıdır. Konseyinizin bu listedeki tüm departmanları içermeyebilir ya da bu listenin dışından farklı birimleri de içerebilir. Esas olan, “topluluğumuza söyleyecek bir şeylerim var” diyen ya da “bunu toplulukla paylaşmamalıyız” demek isteyen tüm birimleri bir araya toplamaktır.

 Tüm huysuz oyuncuları özellikle davet edin

Kurum içinde sosyal medya entegrasyonuna karşı çıkabilecek bazı çalışanlar ya da departmanlar olabilir. Özellikle hukuk departmanları buna iyi bir örnektir. Bu tarz kişileri konseye alarak, sosyal medyanın istendiğinde ne kadar güvenli bir mecra olduğunu ve bu mecraya katkılarını görmekten mutluluk duyacağınızı belirtin.

Planlamacılar kadar aksiyon insanlarını da davet edin

Sosyal medyada başarısız olmanın en iyi yolu, işi sadece planlayanları ve stratejileri belirleyenleri davet etmektir. Konseyinize mutlaka hesapları yöneten, sosyal medya araçlarını aktif olarak markalarınız adına kullanan kişileri de davet ederek oyunun dışında bırakmayın. Örneğin wordpress kullanımı oldukça kolay bir blogging aracıdır. Fakat çoğu firmada, bloglar IT departmanlarının kısıtlı bakış açılarıyla planlandıklarından sistemi kullancak olan kişilerin önlerini tıkarlar.

Sosyal medyadaki başarılı çalışmalarınızı diğer çalışanları cesaretlendirecek şekilde kurum içinde paylaşın.Sosyal medya katkılarını görünür kılın.

Kimse değerinin ölçülmediği ve kimse tarafından bilinmediği bir iş yapmak istemez. Eğer sosyal medyayı kullanarak büyük bir satış yakaladıysanız ya da sorunlu 50 müşteriyi sorunu büyütmeden sosyal medya üzerinden sakinleştirip kendi safınıza çekmeyi başardıysanız, bu başarınızı mutlaka konsey olarak tüm şirketle paylaşın.

Konuyla ilgili görüşlerinizi sağ taraftaki yorum kutusundan bizimle paylaşabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Salih ÇAKTI

Founder of Digi Kitchen