Sosyal Medya

Sosyal Medya Balonu

Sosyal Medya 2011 yılının en fazla konuşulan konularından biriydi. Google Insight servisinde “Sosyal Medya” kelimesini arattığımızda ortaya çıkan grafikte Ocak 2011’den Aralık 2011 sürecine kadar aranan sosyal medya kelimesinin gün geçtikçe ne kadar çok arttığını görebilirsiniz.

Sosyal Medya 2011 yılının en fazla konuşulan konularından biriydi. Google Insight servisinde “Sosyal Medya” kelimesini arattığımızda ortaya çıkan grafikte Ocak 2011’den Aralık 2011 sürecine kadar aranan sosyal medya kelimesinin gün geçtikçe ne kadar çok arttığını görebilirsiniz.

İnsanların birbirleriyle etkileşimde bulunabileceği Sosyal Medya sitelerinin popülerliğinin artmasıyla birlikte dünyada bu zamana kadar süregelen kurallar değişmeye başladı.

2011 yılında sosyal medyanın dünyaya etkisine kısaca göz atalım;

2011 yılında Wikileaks diplomasiyi dijital alana taşıyarak yayınladığı belgelerle Arap Baharının başlamasında etkili oldu. Wikileaks ile birlikte dijital diplomasi kavramı ortaya çıktı.

Arap Baharı ile Sosyal Medyanın önemi daha da artmaya başladı. “Twitter ve Facebook üzerinden örgütlenen Arap gençler” diye başlayan cümlelere hepimiz alışığız sanırım.2011 yılında Twitter’da en çok Mısır konuşuldu. #egypt ve #Jan25 hashtagları 2011 yılı içerisinde Twiter’da en fazla paylaşılan hashtaglar arasında yer aldı. Sosyal medyanın etkisiyle 2011 yılında Arap Baharı başladı ve yarım yüzyıldır ülkelerini demir yumrukla yöneten liderler bir anda devrildi. Sosyal Medya Arap Baharı ile birlikte siyaset alanında güç kazandı.

Arap Baharı ile ilgili olarak Condolezza Rice ve Hillary Clinton’ın danışmanlığını yapmış olan Jared Cohen tarafından kurulan Movements.org adlı web sitesinin 2008′deki toplantısına Mısır’daki ‘sosyal medya devriminde’ etkin olan “6 Nisan Hareketi”nin katıldığı gerçeği her ne kadar ülkemizde çok fazla yer bulmasa da bu tür hareketlerin kimler tarafından desteklendiğini açıklıyor sanırım.

Van depremi ile birlikte sosyal medyanın can kurtardığına da şahit olduk. AKUT 3 kişiyi Twitter’dan gelen mesajlarla kurtardı.

Facebook 2011 yılı içerisinde birçok haksız işe imza attı. Örneğin 3. İntifada sayfası Şimon Peres’in Facebook’un sahibi Mark Zuckerberg’e gönderdiği mektup sonrası kapatıldı. Facebook’un intifada düşmanlığı bununla da kalmıyor.

Real Madrid’de forma giyen Brezilyalı oyuncu “Marcelo Vieira da Silva Júnior”ın Facebook sayfasında Filistin intifadasını desteklediği açıkladıktan sonra sayfa Facebook yönetimi tarafından kapatıldı.

Arap baharı gerçekleşirken hiç bir şeye müdahale etmeyen Facebook yönetimi konu Filistin olunca Filistin’i destekleyen sayfaları kapatması “bu işin altında bir bit yeniği mi var?” sorusunu akıllara getirmekle kalmamalı. Evet kesinlikle bu işin altında bir bit yeniği var!

2011 yılında Sosyal medya ile ilişkili haberler kısaca bu şekildeydi. Sosyal medya sadece arkadaşlarımızı bulup mesajlaşabileceğimiz ve resim paylaşıp yorum yaptığımız bir yer olmaktan çıktı.

Sosyal Medya artık diplomasiyi, siyaseti ve politikayı belirliyor. Sn. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Twitter hesabı üzerinden gündeme dair açıklamalar yaptığı zaman bu gazetelere manşet oluyor. Haber programları TV’de siyasetçilerin Tweetlerini konu alıyor.

2012 yılında Sosyal Medyanın etkisini daha çok arttırdığını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Birçok kişinin söylediği gibi sosyal medya büyüyen bir balon, ama kimin elinde patlayacağı bilinmeyen, kontrolü başkalarında olan bir balon.

not: 4 Şubat 2012 tarihinde Haber5.com‘da yayınlanan köşe yazımdır.

Yazar Hakkında

Salih ÇAKTI

Founder of Digi Kitchen