Pazarlama Sosyal Medya

Sosyal Mecra Reklamcılığı Büyüyor

İletişim sektöründeki son bir kaç yıldır yaşanan gelişmeler ve bu değişimin hızı beni çok şaşırtıyor. Teknoloji içeriği dönüştürüyor, içerikteki dönüşüm gelişimi tetikliyor. Son bir kaç yıldır “sosyal medya” adını verdiğimiz yepyeni bir iletişim platformu ortaya çıktı. Bu “sosyal medya” konvansiyonel medyayı altüst ederek yeni bir medya düzeni oluşturdu. Artık her yerde “dijital reklam”, “dijital pazarlama” terimleriyle karşılaşıyoruz.

Gazeteler 20 yıldır 4 milyon seviyesinde dolaşırken sadece Facebook’ta 25 milyon insan yer alıyor. Bunlar hepinizim malumu zaten. Hal böyle olunca ajanslar, firmalar sosyal medya üzerine çalışmalar yapmaya başladı. Sosyal medyada firmalar hedef kitlelerini daha rahat segmente edebiliyorlar ve geri dönüşlerini daha kısa sürede alıyorlar.

Konuyla alakalı olarak Tufan Karaca’nın yazısından kısa bir alıntı sunuyorum…

Sosyal Medyanın reklamcılık alanındaki önemi gün geçtikçe artıyor, ABD’de bugün reklam bütçeleri TV’den sosyal medya’ya doğru kaymaya başladı bile.

Özellikle küçük ve orta boy işletmeler için sosyal medya oldukça düşük maliyetli bir medya sunuyor ve bunu doğru olarak kullanabilenler oldukça başarılı oluyor. Bugünden sosyal medya yerimizi almaya başlamış ise yarın çok geç olabilir, hatta belki şimdi bile geç kalmış olabiliriz. Facebook’da, Twitter’da ve benzeri yerlerde kullanmak istediğimiz isimler başkaları tarafından alınmış olabilir.

Bu alandan uzak olan bir çok kişi bu işi biraz çocuk oyuncağı gibi gördüklerinden, birazda evdeki gençlerin internet konusundaki bilgilerine güvendiklerinden olsa gerek, sanki internet ve bilgisayar bilgisi bu iş için yeterliymişcesine işyerindeki gençlere veya evdeki çocuklara devretme eğilimi gösterirler.

Ancak unutulmaması gereken şey, sosyal medyanın bir pazarlama aracı olduğu ve uzmanlık gerektirdiği.

Belli bir strateji ve planlama doğrultusunda yapılmayan pazarlama faaliyetleri zaman zaman yarar yerine çok büyük zararlar getirir.

Ancak lütfen bilgi ve deneyime yatırım yapmaktan çekinmeyin ve uzmanlar ile çalışın. Her bilgisayar kullanan, internete giren, facebook ve twitter hesabı olan sosyal medya uzmanı değildir.

Dimyata pirince giderken evdaki bulgurdan olmak da var, ucuza maledeceğim kaygısı ile farkına varmayacağınız zararları karşılama riskine girmeyin lütfen.

Yazar Hakkında

Elif Aslı Yazgan

@asliyz : Keyif aldığı konular PR, MPR, Dijital İtibar Yönetimi, Sosyal Medya. Aktivist. Danışmanlık hizmeti veren kronik öğrenci.
Pazarlama ile başlayan akademik hayatı Halkla İlişkiler ve Reklamcılık ile devam ediyor. Yetmeyecek Siyasal İletişim/Pazarlama ile sürdürecek.
Büyük kol çantasında Netbook, yastığının altında iPAD vardır.