Sosyal Medya Teknoloji

Son Sesli Söylemler

Merhaba ben yazarın sağ beynindeki lob. Gerçi sol taraflada münasebeti olsada ben yazarın sağ beyninin son zamanlarda sesli düşündüklerini ve belirtmek istediklerini bu yazıda akıcı ve serin bir dil ile yazdık. Aklımıza gelen her konudan biraz olsun paylaştık ve detaylandırdık. Ben bilmem beyin bilir dedik ve yazıya başladık..

Şimdiye kadar neler değişti?

Teknoloji,ekosistem,trendler,kültürler,ekonomi ve yeni medya. Yepyeni bir medya oluşumunun içindeyiz.  ‘Yeni’ kavramını doğuran ayrıntılı medyanın yeteneklerine yönelik yenilikler kadar mecra ve kaynakların çeşitliliğini de içeriyor. Web 2.0 döneminin ardından herkes semantik terim web 3.0’ın başlamasını hayal ediyordu. Ama ortaya sosyal medya diye birşey çıktı ve bütün hesapları altüst etti. Yeni medyanın başlıca türevi olan facebook ve diğer kanallar ile bu eksende yer alıyor ve  yer almayada devam ediyor. Bu değişim dijital ve sosyal medyanın dağarcığında baş göstergesi oldu.

Neler halen değişmedi?

İnsanların (kendilerine göre) değerli hikayelere olan zaafı ve bunları yayma isteği.

Artık insanlar beğendikleri hikayeleri  yüzbinlere, milyonlara ulaştırabiliyor. ‘Mouse’tan kulağa pazarlama’ etkisini artık herkes biliyor. Özellikle viral etki sosyal medyada ve diğer organik kanallar aracılığıyla virütik yayılma halleri olduça etkili. Ayrıca bunun içinde bir içerik stratejiniz olmalı.İçerik kral’dır derler ya içeriği sürdürülebilir şekilde yönetmekte kralcılığı yani saltanatı devam ettirmenin süvarisidir.

Yapacağınız bu içerikler sosyal medyada markalar’ın ürününü,hikayesini ve sizi temsil eder. İçerik yönetimi marka’nın bir yönetim şeklini oluşturuyor. İster viral etki içerikleri ister yazınsal veya görsel boyutlar ile hiç farketmez. Özellikle sosyal medya’da markaların içerik yayılımının dikkat çekimini viral işler oldukça etkiliyor. Aynı zamanda dijital projelerde ilgi çekiçi yarışmalarda cabası. Gündemi, trendleri takip etmek,araştırmak,okumak ve nerden neyi yakalanması gerektiğini iyi bilen kişiler bunu başarıyla yakalar.

Dikkatimi Çekenler:

– Akıllı araba sistemleri. Özellikle iphone ve daha kolaycı sistemler ile çalışan bazı arabalar otomotiv sektöründe yakın zamanda boy gösterecekmiş.

– Microsoft , Windows 8 yatırımı ile dahada güçlü geliyor.

– Apple harıl harıl iphone 5 için çalışıyor. İyi bir lansmana sonbaharda hazırlanıyor.

 

Dikkatimi Yitirenler:

–          Twitter’da Trend topic listesi artık ilgi alanımdan çıktı. Sürekli küfürlü,argolu ve futbol içerikli egolu söylem ve hashtag’ler kabak tadı vermeye başladı.

–           Gsm operatörlerin kendi markaları adına çıkarttığı akıllı telefonlarıyla  sunduğu uzunnnn ama minik minik taksitler ile  alım gücü düşük kişileri tavlamasından bıktım.

–          ‘Her kesimin elinde akıllı telefon yok nerden bilecek millet böyle şeyleri’ diyenlerin mağaralarından çıkmalarını öneriyorum.

–          Okullarda ve konferanslarda seminer verip laf olsun diye konuşan ve öğüt veren yeni nesil medyacı olarak takılıp aslında nesli ilgisizlikten tükenmekte olduğunun farkında olmayan güya sosyal medyacılar artık sektörden toplatılsın.

Her güzel şeyin bir sonu olduğu gibi bu yazınında sonuna geldik. Son sesli söylemlerim ile son yazımdı diyebilirim. Malum verilecek borç listesinde vatan borcu kaldığı için onun vazifesine yolcuyum. Uzun bir zaman sonra görüşmek üzere diyelim. Hoşçakalın.

 

Yazar Hakkında

Serkan Eskalen

Bahçeşehir Üniversitesi ve Anadolu üniversitesi’nin Pazarlama bölümü ve işletme fakültesini bitirdikten sonra, Bahçeşehir üniversitesi iletişim fakültesi son sınıf Reklamcılık bölümünde eğitim hayatına devam ediyor. Müzik ve sanat camiasını yakından takip ediyor.Proaktif bir insan.Dijital ve sosyal mecra yöneticisi.
Platonik teknoloji tutkunu ve trend takipçisi.