Sosyal Medya

Şöhret İletişimi

Bu zamanda şöhret olmak kolay, devamlılığı sağlamak zordur. Şöhretin benliğinde itibari korumakta zordur.

Bu zamanda şöhret olmak kolay, devamlılığı sağlamak zordur. Şöhretin benliğinde itibari korumakta zordur.

Şöhreti yönetmekte bir sanattır bence. Özveriyi sağlamak ve bu olguyu toplumda süregelen durum içersinde yansıtmakta. Özellikle reklam alanında reklam yıldızı kavukluluğunu bir marka için üstlenmek ciddi bir durumdur. Örneğin Burcu Esmersoy popüleritesini sürekli bir sürü reklamlarda ve sunuculuklarda yer alarak sağlıyor ve kullanıyor. Her yerde onun yüzü var.Yeterki para gelsin çoğulumu ile her yerde boy gösteriyor. Şöhret iletişimi yadsınamıyor. Kendi adına yanlış bir strateji. Her yerde yer almak boy göstermek ünlünün yüz eskimesine veya ‘famous face chaos’ dediğimiz durumada intikal edebiliyor.Hem marka için ve ünlü kişinin şöhret alanı içinde riske girecek durumların indirgemeside oluşuyor. Ayrıca bu duruma pascal nouma’yı da başka bir örnek olarak verebiliriz.

Bunlara istifaden ilişkilendirecek başka bir konuda, bir yıldız seçerken,çalıştıkları ünlünün bazı değer ve kişilik özelliklerine sahip olmaya ve markalarına gösteriş ve cazibe katarak bir anda isim yapmaya çalışmaktalar.Doğru zaman da doğru insanı kullanmak gerekir.

Yurtdışında bu durum Hollywood ve film endüstrisi tamamen yıldız yaratmak üzerine kurulmuştur. Hollywood bu küresel fenomenin zirvesini temsil eden bir ünlü pazarı halindedir. Eğer şöhret milyonlarca insan için bu kadar önemli olmasaydı yıldızların birer hayran ordusu kurmaları ve bu sayede yüksek ücret talep etmeleri mümkün olmazdı. Herşey toplumun yarattığı değer ile kalmakta.Kitleler onlar için vardır.

Ünlülerin yer aldığı filmleri televizyon şovlarını izlemek dergilerde onlarla ilgili haberler okumak,internet sitelerini ziyaret etmek milyonca insan için bir eğlence aracıdır.Ünlüler ayrıca rol model olarak çok önemli bir görevi yerine getirirler.Bir bakıma insan araştırma ve geliştirmesini kamu önünde yaparlar ve insanların kendi görünümlerini ellerinden geldiğince geliştirmelerine yardımcı olurlar.

Yurtdışında bu durum oldukça profesyonel şekilde uygulanıyor ve reklamda daha iyi bir seçenek olarak tüketiciye sunuluyor.Bir marka için doğru ünlüyü seçmek gerekiyor.Böylece şöhretli insanlar bir markanın yüzü olmakla kendisine adanmış bir ikonunda sahibi oluyorlar ve ona göre toplumda algılanabiliyor.Her iki taraftada doğru seçim algı ve araştırma gereklidir.Ne yazık ki günümüz Türkiyesinde popüler trend’te olan her ünlü reklamda oynatılmaya hazır durumda.Kimse var olan marka algısını düşünmüyor gelecek olan milyon dolarların hesabını yapıyor.

Şöhret iletişiminde yapılması gerekenler;

– Benim kişiliğim
– Ünlü kişilik
– Marka kişiliği

Üç taraflı bir ilişki olmalıdır. Ünlüler sıradışı markalar oldukları için ustalığa ihtiyaç duyulur. Ünlüler konuşur,tutumlarını,düşüncelerini ve algılanan kişiliklerini kolaylıkla değiştirebilir ve daha önce oldukları ve markanın ortaklığa girdiği kişiden çok farklı bir insana dönüşebilirler.

Günümüzde markalar ahlaki,rasyonel ve duygusal boyutlara sahiptir. Ahlaki durumu reklamda oynayacak olan ünlünün seksi tavırlar ve o misyonu sahiplenmesi ve fazla cıbıldak ögelerin reklamda barındırılmasıdır.Malüm Türkiyedeki reklam kanunları ve RTÜK dolayısı ile namahrem var! Rasyonel boyutta, reklamda oynayan ünlünün markaya karşı spesifik ögelere değinmesi ve bu kanıtı sunması. Duygusal boyutta ise ünlünün marka yolu ile tüketiciye özel bir bağ kurması ve bunu ışıltılı bir şekilde sağlamasıdır. Yani reklam seni ünlü ile tavladı tavladı mesajı yedin veya yemedinin söylemi şeklinde diyebiliriz.

Bir ünlüyü marka adına kullanmanın en etkili yollarından biride tavsiyedir.Yıldızın tepesindeki o üçgen. (Hemen illuminati’ye bağlamayın konuyu 🙂 Ama ünlüler de birer marka oldukları ve ajans marka ve ünlü arasındaki bu üçgen durumunda tüketicinin gözünde etkin bir diyalog yaratmaya çalıştığı için zorluklarla dolu da olabilir. Neyse ki bir ünlü kampanyasının karlılığa getireceği muazzam katkıyı belgeleyen bir çok örnek vaka vardır. Müşteriler ve ajansları yeterli deneyime sahip oldukları ve özellikle maddi anlamda kolaya kaçmak istemedikleri sürece her türlü marka bu tarz bir pazarlama iletişimden fayda sağlayabilir.

Bir marka ile ünlüleri bir araya getirmek,paha biçilemez bir gelecek yatırımı olabilir ama bunun boşuna yapılan bir harcamaya dönüşmesi de bir o kadar kolaydır.

Son mesele olarakta şöhret iletişimi yönetecek halka ilişkiler ajanslarında birimler oluşturulmalıdır. Yurtdışında bu durum oldukça iyi yapılıyor.Bizim ülkemizde ise ünlülerin menajeri ya babası annesi yada abisi olmaya devam edip her yerde varolma haber olma amacı ile ilerliyor. Şöhretin ışıltılısında doğru iletişimi sağlamak ve doğru bir strateji ile götürmek her ünlünün ve ekibinin önemli yadsınamaz doğrultusu şeklinde olmalı ve ilerlemelidir.

Shakespeare ne demiş ;

”Şöhret denen şey sudaki halkalara benzer; hiç durmadan genişler,genişler …ta ki belirsizleşip yok olana kadar.’’

Serkan Eskalen – Sosyal Medya Uzmanı

Yazar Hakkında

Serkan Eskalen

Bahçeşehir Üniversitesi ve Anadolu üniversitesi’nin Pazarlama bölümü ve işletme fakültesini bitirdikten sonra, Bahçeşehir üniversitesi iletişim fakültesi son sınıf Reklamcılık bölümünde eğitim hayatına devam ediyor. Müzik ve sanat camiasını yakından takip ediyor.Proaktif bir insan.Dijital ve sosyal mecra yöneticisi.
Platonik teknoloji tutkunu ve trend takipçisi.