Sektörel Haberler Teknoloji

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nden Drone Kullanım Talimatı

Herkesin ilgiyle, merakla incelediği ve pazar payını her geçen gün genişleten drone’lar artık Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) denetimi altında. Sivil havacılık konusunda ülkemizde düzenleyici devlet kurumu olan Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) web sitesi üzerinden drone’larla ilgili talimatı yayınladı. Geçen yılın haziran ayında bir taslak talimat yayınlanmış ve drone’ların kayıt altına alınacağının sinyalleri verilmişti.

Yayınlanan son ve kesin talimatla birlikte ülkemizdeki drone’lara tıpkı ABD’deki düzenleyici FAA gibi drone kayıt ettirme şartı getirildi.

Sahip olduğunuz drone’un minimum kalkış ağırlığı 500 gram ile 25 kilogram arasında ise, SHGM  kayıt sistemine drone kayıt işlerinizi yapmanız zorunlu. Drone ağırlığının 25 kilogramdan fazla olması halinde ise bu cihazların tescil edilmesi gerekiyor. Talimat çerçevesinde askeri amaçlarlala kullanılan ya da sadece kapalı alanlarda kullanılan İHA’lar kapsam dışında bırakılmış. 500 gram altında ufak bir drone’a sahipseniz bunu sisteme kaydetmenize gerek olmayacak

drone21

SHGM tarafından yayınlanan son talimat sadece drone kayıt işlemlerini kapsamıyor, bu ürünlerin üretim ve ithalat, yetkinlik, sigorta ve drone pilotlarının (sahiplerinin)  eğitimi gibi konuları da kapsıyor.

Hava sahamız içerisinde uçuş yapmak isteyen drone sahiplerinin, SHGM  web adresi aracılığıyla 1 Mayıs 2016 tarihine kadar drone kayıtlarını gerçekleştirmeleri gerekiyor. Kayıtları yapılmayan dron’ların uçuşları, uçuş izinsiz sayılacak ve talimatta da belirtilen cezai yaptırımlar uygulanacak.

SHGM’nin NOTAM adıyla anılan uçuş yasağı getirilen bölgelerin; askeri ya da havalimanı bölgelerinde drone uçuşlarının yapılmasını da talimatla yasaklıyor. Havalimanın bulunduğu bir bölgede 9 kilometre yarı çapında uçuş yapmak artık yasak,  kalabalık alanlarda da uçuş yapmak talimatlara göre yasak . Mesela Pazar günü Eminönü meydanında drone uçurmak istediniz; irtifa ne olursa olsun drone ile uçuş gerçekleştirmeniz yasak olacak.

Kayıt işlemleri sırasında drone pilotları (sahipleri)  TCKN, drone’larının fotoğrafları gibi belgeleri SHGM web sayfası üzerinde beyan etmek zorundalar. Kayıtlar, bugünden itibaren başlayacak.

Yazar Hakkında