Pazarlama

SEO ve PR Karşılaştırması

SEO Search Engine Optimization yani Türkçe tanımı ile Arama Motoru Optimizasyonu’nun kısaltmasıdır. PR ise Public Relations ve yine Türkçe tanımı ile Halkla İlişkiler’in kısaltmasıdır.  Nasıl ki şirketimizin itibarını yükseltmek satışlarımızı arttırmak için pr çalışmalarına ihtiyaç duyuyorsak bunun internet siteleri için olan versiyonu seo çalışmalarına da online pazarlama ve online itibar için ihtiyaç duyarız.

SEO ve PR kavramları aslında birbirine çok benzerdir. Arasındaki tek fark SEO’nun internet itibarı için PR’ın şirketlerin itibarı için kullanılmasıdır. Her ne kadar SEO’yu PR çalışmaları içinde gösterselerde aslında tam olarak öyle değildir. Özel bir uzmanlık alanıdır ve PR’cılar bu alanda yer edinmeye çalışmışlardır. Bir çok halkla ilişkiler uzmanı SEO diye birşeyin varlığından haberdardır ancak yine bir çoğu nasıl yapıldığı konusunda hiçbir fikri yoktur.

SEO’da dikkat edilmesi gereken çok iyi sonuçlara varılabilmesinin yanında hüsranla sonuçlanabileceğidir. Her SEO olumlu sonuçlanmayabilir. Tabiki bu PR içinde geçerlidir. Her çektirdiğiniz reklam filmi veya medya çalışması sizi doğru sonuca götürmeyebilir. Ne reklamlar ne çalışmalar bu konuda hüsran olup gitmiştir. Bu yüzden bu hassas konularda iyi bir ekip veya işinin uzmanı kişilerle çalışılması gereklidir.

SEO Türleri

SEO genellikle iki türde yapılır ancak son zamanlarda doğruluğu konusunda şüphe edilen üçüncü bir SEO türü  ortaya atılmıştır. White Hat Seo (Beyaz Şapkalı SEO) ve Black Hat SEO (Siyah Şapkalı SEO) bilindik iki yöntem olmakla beraber Pink Hat SEO (Pembe Şapkalı SEO) son zamanlarda ortaya atılmış iddialardan biridir. Şimdi bu kavramlar ne anlama geliyor onları açıklayalım.

White Hat SEO (Beyaz Şapkalı SEO)

Beyaz kavramının saflık ve temizliğin simgesi olduğunu aramızda bilmeyen yoktur diye düşünüyorum. İsminden de anlaşılacağı gibi herşeyi kuralına uygun olarak yapılan SEO türüdür. Yapılması gereken ve doğru olan seo türüde budur.

Black Hat SEO (Siyah Şapkalı SEO)

Siyah karanlığı ve kötülüğü simgeler. Adından da anlaşılacağı gibi karanlık yollardan yapılan seo türüdür. Karanlık yoldan kastımız ise sahte hitler, hacklinkler ve bunun gibi yollarla Google gibi arama motorlarında üst sıralarda çıkması demektir. Riski çok yüksektir. Her an Google tarafından banlanabilirsiniz ve biraz önce bahsettiğim hüsrana uğrayabilirsiniz.

Pink Hat SEO (Pembe Şapkalı SEO)

Bu tarz SEO uygulamaları genellikle insanların zaaflarını kullanır. Örnek olarak arkadaşlık siteleri ve cinsel içerik barındıran siteler gösterilebilir. Bu tarz siteler ziyaretçilerini çok iyi tanırlar. Gerçi ne tür siteye kimlerin girebileceğini sanıyorum az çok sizde kestirebilirsiniz. Örneğin siteye girenlerin %95’i erkek ise seo yöneticisi buna göre pozisyon alır ve bu duruma göre sitesini düzenler.

SEO konusunu daha detaylı örneklerle ilerleyen zamanlarda incelemeye devam edeceğiz.

Yazar Hakkında