Pazarlama

SEO Nasıl Yapılmalı?

Seo’nun arama motoru optimizasyonu olduğunu bir kez daha hatırlatarak işe başlayayım. Yani web sitenizin diğer sitelerden bir hatta birkaç adım önde olması için yapılır.

Seo’da iki temel unsur bulunur. Bunlardan birisi arama motorlarına uygun içerik oluşturmak diğeri ise yüksek kalitede link almaktır. Ama bunların haricinde olan en önemli şey ise her yazımda üstüne vurgu yapacağım gibi Google’da sandboxa girmemektir. Gelin şimdi bunları beraberce inceleyelim.

Arama motoruna uygun yazı nasıl olmalı?

Öncelikle içerik son derece iyi yazılmış olmalıdır. İyi den kasıt nedir derseniz şöyle tanımlayayım. Bakınız Google üzerinde bir çok şey ararken haber siteleri hep üstlerde çıkar. Neden diye hiç sordunuz mu bilmiyorum ama bunun en önemli sebebi yazının iyi yazılmış olmasıdır. Gazetecilikte 5N 1K diye bir kural vardır. Bu kural gazeteciliğin ve haberciliğin en temel kuralıdır. İlk 29 karakter Kim, Ne, Nerede, Nasıl, Niçin, Ne zaman sorularına yanıt verecek şekilde özet olmak zorundadır. Ayrıca Google’ın içerik tayini yapan bazı araçları vardır. Bunlardan bir çoğunun haberi olmasada Google aslında yazılan her içeriği mantıksal bir oranda kontrol eder. Özellikle plagiarism olarak bilinen kopya içerik kontrolü yapar ve yazdığınız içeriğin kullanıcılar için ne kadar işe yarar olduğunu kontrol eder. Bir de yapmamanız gereken şey ise gerek anahtar kelimelerde gerekse yazı içerisinde birden çok kelime tekrarı yapmamaktır. Aynı kelimeleri kullanmaktansa onların eş anlamlılarını kullanabilirsiniz (beyaz->ak gibi) Bunu yapmanızın sebebi ise yazının google spam dedektörlerinden olabildiğince uzak tutmak ve stabil olmasını sağlamaktır.

Yüksek kalitede link ne demektir, linkin kalitesini nasıl ölçeriz?

Diğer sitelerden alacağımız linkler google algoritmasının temelidir. Ben buna referans sistemi diyorum. Sanal yaşam dışında gerçek hayatla kıyasladığımızda bir insan nasıl popülariteye ulaşır veya sizin için nasıl güvenilir olur bu soruyu soralım kendimize. Bunun cevabı birinin size onu referans göstermesidir. Parti seçimleriyle ilgili bir kıyaslama da yapacak olursak belediye başkanı veya milletvekili nasıl seçilir bu sorunun cevabını hepimiz biliyoruz. Bunun tek yanıtı en çok oyu alan seçilir. İşte link konusu da aynı şekildedir. En çok link alan yazı üste çıkar. Tabi ki bunu fazla abartmamak gerek. Sonuç olarak %90 oy alınan bir ülkede pekte demokrasiden bahsedilemez değil mi? 🙂 Linkin kalitesini ise kendisine verilen linkler belirlemektedir. Burada karşımıza çıkan terim ise pagerank değeridir. Pagerank değeri yüksek olan siteler en çok referans edilmiş sitelerdir. Hatta başka bir pagerank değeri yüksek site tarafından referans edilmiş sitelerdir. Yine kıyaslayacak olursak bir milletvekilinin sizi referans göstermesi başka, bir de başbakanın sizi referans göstermesi başka..

Bu konuyla ilgili olarak Larry Page ve Sergey Brin’e (Google’ın mucitleri) sorulan bir soru var ve bakın nasıl cevap veriyorlar. Soru: Bir kullanıcı “widget” hakkında bir arama yaptığında ve “widget” hakkında bir milyon sonuç olduğunda hangi sayfanın arama motorunda üstte olacağına nasıl karar verilecek? Diğer bir deyişle bunu nasıl sıralayacağız? Cevap: Daha fazla linkle işaretlenen web sayfaları daha az linkle işaretlenenlere göre daha güzel ve daha işe yarardırlar.  Google bir siteye verilen linkleri o siteye verilmiş bir oy gibi kabul eder.

Sandbox nedir?  Sandbox’a girmemek için ne yapmak gerekir?

Sandbox google tarafından her ne kadar yeni web sitelerine uygulandığı düşünülse de kanaatimce tüm web sitelerine uyguladığı bir çeşit filtreleme sistemidir. Bu filtreleme neticesinde ise web siteniz içeriğinde bulunan en önemli anahtar kelimeler de dahi gerilerde kalmaktadır. Şunu hiçbir zaman unutmayalım ki bir site çok iyi bir içeriğe de sahip olsa çok yüksek bir pagerank değerine de sahip olsa Sandbox’ın etkisinde kalabilir. Çünkü ne pagerank değerinin ne de iyi içeriğin Sandbox’a hiçbir etkisi yoktur. Sandbox her ne kadar Türkçeye kum havuzu olarak çevrilse de ben onu çöp havuzu olarak çevirmeyi daha doğru buluyorum. Site neden sandboxa girer? Yeni bir websitesi ise çok fazla link aldığı için sandboxa girer. İçeriğinde bulunan metinler sadece Google’da yükselme amaçlı ve Google’ı kandırmaya yönelikse yine sandboxa girer. Bu tarz sebepler başlıca kritlerdir. Yine sanal dünya dışından gerçek hayatla örnek verecek olursak hiçbir insan yeni bir işe girdiğinde 100lerce kişi tarafından tavsiye edilemez. Bu mantıksal bir hatadır. Peki, bu hatayı niye web siteleri üzerinde yapmanıza izin verilsin ki?

Bir başka yazımda seo ile ilgili daha detaylı bilgiler vermek için görüşmek üzere…

Yazar Hakkında