Bloglar

Senin Bir Blogun Var mı ?

Son zamanlarda micro blogların blogların önemini azaltıp azaltmayacağı gündemde. Çevremiz de ki gelişmelerden yola çıkarak bunu düşündüğümüzü görmek lazım. Dünyada blogger olmak, blog yazmak çok daha önem arz eden eğlenceli ve yaratıcı bir süreç.

Son zamanlarda micro blogların blogların önemini azaltıp azaltmayacağı gündemde. Çevremiz de ki gelişmelerden yola çıkarak bunu düşündüğümüzü görmek lazım. Dünyada blogger olmak, blog yazmak çok daha önem arz eden eğlenceli ve yaratıcı bir süreç.  Oysa ki Türkiye de blogger ların bloglarını, yazılarını tanıtım mecralarının yetersizliği bu alanda kendilerini tam ifade edememelerini sağlıyor. Twitter gibi mecraların sadece anlık duygu ve düşüncelerin ifade edildiği kısıtlı alanlar olduklarını görmek gerek .  Son zamanlarda blogger lara verilen önem ve medya ya biraz daha çıkmaları bu anlamda hepimizi ümitlendirmekte. Ayrıca twitter gibi mecraları da yerinde kullanmak gerek. Sadece takipçi listesi oluşturup o alanda var olduğunu belli etmek mi önemli olan  ? Türkiye de markaların sosyal medyayı bir şekilde kullanan insanlardan mutlaka faydalanmaları gerektiğini düşünüyorum . Belki bu anlamda yeni alışveriş siteleri bu gerçeğin önemini biraz daha fazla farkeder oldular. Oysa ki en geniş ve en çabuk fikirlerin dolandığı sosyal medya da herkes bir marka elçisi pekala olabilir. Ancak bazı markaların bu isim ile   insanlara bir şeyler pazarlamaya çalışması da doğru değil… Bir de hoş bir gelişmeden  bahsetmek lazım. Türkiye de mekanlar halinde bilgiler veren bir değerlendirme ve  yorum sitesi sık sık etkinlikler düzenleyip belirli bir katılım gösteren takipçilerine şık mekan süprizleri  yapmakta… Ve bunu yaparken de profosyonel ce davranmakta.  Böyle giderlerse insanların sadece yeni mekanları değerlendirdikleri bir platform olmaktan çıkıp insanların birlikte oldukları, bir şeyler paylaştıkları bir yere dönüşmeleri de an meselesi.  Ben bu anlamda Mekanist ‘in bu vizyonel tavrının altını çizmek lazım diye düşünüyorum .Keşke bu yenilikçi tavırlar pek çok yerde karşımıza çıksa.

Yazar Hakkında

Oğuz Akdeniz

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi mezunu. İngilizce ve İspanyolca biliyor. Milliyet.com.tr, Kadıköy Gazetesi, Kadıköy Life, Spor3, Medyaspor gibi gazete ve portallar da köşe yazarlığı yapıyor. Spor dışında bankacılık, sigortacılık ve telekom sektörleri ile ilgileniyor.

  • http://blog.yilmazbaris.com/ Yılmaz Barış

    Bloglara vurulan en büyük darbe twitter, facebook, friendfeed gibi sosyal paylaşım siteleri… Azaltıp, azaltmayacağı artık bir tartışma değil, çünkü azlttığı son derece bariz. Geçen yıl izleme listemde olan 150 küsur blogun yarısından fazlası ya silinmiş ya da aylardır içerik girilmemiş.
    Ama sorun blogların önünün kapatılması, onlara az yer verilmesi, kendilerini ifade edememeleri değil. İyi yazan blogcu kendini her türlü ifade eder tanıtır, er ya da geç… Asıl problem blogcuların blog yazmaktan uzaklaşması, soğuması… Aklına olumlu ve olumsuz birşey takılan biri bunu eskiden uzun uzun blogunda yazardı, şimdi ise facebookta, twitterda bir iki cümle ile ifade edince, blogunda tekrar yazmaya ihtiyaç duymuyor.İnternet yaygılaştıkça blogger sayısı artıyor fakat, düzenli blog yazanların sayısı azalıyor, blog yazmayı bırakanların sayısı da artıyor. Bununla beraber yeni açılan bloglar özellikle tumblr bloglarının çoğu da yazma değil, bir blogdan çok facebook duvarı gibi paylaşma amaçlı kullanıyor.Böylece internette içerik üretimini azaltıyor.

  • serdar

    http://www.neregidelim.com adresini bence herkes ziyaret etmeli yeni ama çok kaliteli mekanları tanıtıyor ve bunu çok harika bir şekilde yapıyor örneğin balık yiyeceğiniz harika bir adres yolunuz düşerse bence 
    http://neregidelim.com/sehir-rehberi/canakkale/item/canakkale-balik-restaurant-balikci-yasar.html bu mekana uğramalısınız