Sektörel Haberler Teknoloji Üretkenlik

Senin Bankan Müşteri Deneyimim

Son zamanlarda sıkça duyduğumuz kavramlar aslında “Şubesiz bankacılık” kavramı. Aklınıza “Nedir, ne değildir, nasıl hizmet sunuyorlar?” gibi sorular gelebilir. Kısaca bahsetmek gerekirse size yaşadığım deneyimi aktaracağım.

Türkiye’de yeni yeni uygulanan bir sistem. Geleneksel bankacılık şubeler kanalıyla sunuluyor. Mobil Şube, İnternet Şube ya da ATM gibi çözümler var; ancak tüm bunları kullanmak için yolunuz mutlaka bir bankanın şubesinden geçiyor;  Şube’ye gidip hesap açtırmadan diğer kanalları kullanmaya başlayamıyorsunuz. Şubesiz bankacılık kavramı da tam bu noktada imdadınıza yetişiyor.

EnPara, Nuvo, CepteTEB ve SeninBankan; şu an bu alanda hizmet veren en büyük bankalar. Hangisinde hesap açmalıyım diye düşünmeye başladım. Benim için ürün gamının zenginliği ve masraf konusu en önemli konuların başında gelince, bu dörtlüde SeninBankan en çok göze çarpan oldu. Özellikle arkalarında Kuveyt Türk olması da masraf konusundaki “Acaba ileride benden masraf almaya başlarlar mı ?” soruma cevap bulmamı kolaylaştırdı. (Bilmeyenler için söyleyelim; Kuveyt Türk yıllardır bireysel bankacılık hizmetlerinden masraf almıyor ve ileride de almayacağının garantisini veriyor.)

Senin Bankan, özellikle yeni nesil tasarım trendleriyle çizilmiş sitesiyle göz dolduruyor . Hızlıca ürünlerini inceledim, detaylı bilgi ve sıkça sorulan sorular bölümünde ürünle ilgili muhtemel sorularıma yanıt buldum. Aklımdaki soru işaretlerini tamamen giderdikten sonra “Hemen Başvur”’u tıklayarak hesap başvurusunu üç adımda gerçekleştirdim.

 

Merak edenler için sürecin daha sonra nasıl ilerlediğinden kısaca bahsedeyim. Hesap başvurusunu takiben SeninBankan müşteri temsilcisi sizi arıyor ve belgeleriniz / kartınız gibi gerekli evrakların nasıl ulaştırılacağı hakkında size açıklayıcı bilgi veriyor. Bu konuşmadan kısa bir süre sonra evraklarınızı size ulaştıracak olan özel kurye ekibi sizinle iletişim kuruyor ve ne zaman, nerede buluşacağınız konusunda sizinle irtibata geçiyor. Belirttiğiniz adres ve zamanda hizmet yetkilisi sizi ziyaret ederek; gerekli belgeler için sizden imza alıyor ve kartınızı teslim ediyor. Kartınızı aldıktan sonra 4440123’ü arayarak İnternet Şube şifrenizi alıyorsunuz ve şubesiz bankacılığa merhaba diyorsunuz. Bu arada hesap başvurusunu yaptıktan hemen sonra (yani hizmet ekibiyle görüşmeden önce) hesabınıza para gönderebiliyorsunuz; ancak güvenlik kriterlerinden ötürü para çıkışı yapamıyorsunuz. Güvenli bankacılıkta öne çıkan önemli bir husus bence.

 

SeninBankan’daki hesap açılış sürecim yaklaşık 5 günde tamamlandı. Bazı arkadaşlarımda bu süre daha kısa sürmüş, bazılarında ise biraz daha uzun; ama ortalama 7-8 günde işlemlerinizin tümü tamamlanıyor.

 

SeninBankan’da şu anda sadece hesap başvurusu yapabiliyorsunuz. Ancak sitede yer alan bilgilere göre önümüzdeki günlerde İhtiyaç Kart / Sale Plus Kredi Kartı’na ve en önemlisi de araç / konut finansmanına, ki bu hizmeti sunacaklarını duyuran ilk dijital şubesiz bankacılık platformu oldular, da başvuru yapabileceksiniz.

Ben özellikle Kuveyt Türk’ün müşteri memnuniyetindeki liderliği, masrafsız bankacılık anlayışı ve Senin Bankan’ın dinamik ve genç kimliğinden dolayı SeninBankan’ı tercih ettim. Deneyimim de bu konularda onlara olan güvenimi boşa çıkarmadı. Teşekkürler Senin Bankan 🙂

 

Yazar Hakkında