Üretkenlik

ScratchJr Uygulaması ile Çocuklarınıza Kod Öğretin

Bir çok anne ve babanın, çocuklarının bilişim çağında kendilerini geliştirmeleri ve teknolojinin meyvelerinden faydalanmaları için, yaptıkları ilk hareket, teknolojik bir cihazı çocuklarına hediye etmektir.Özellikle karne hediyesi olarak iPad & Tablet alan velilerin sayısında gözde görülür bir artış olmuştur.Çocuklara bırakıldığında oyun oynamak için birebir olan bu cihazlar istenildiğin de eğitim için kullanılabilecek birer nefer de olabilirler.

Bu yazımızda çocuklarınızın analitik düşünme yeteneklerini arttırabilecek, kod yazma mantığı kavrayabilecekleri ve yazılım dünyasına ilk adımlarını atabilecekleri bir uygulama olan ScratchJr’yi tanıtmaya çalışacağız.

scratchjr project

ScratchJr adı verilen proje ile 5-7 yaş arası çocukların kendi oyun, animasyon ve hikayelerini kurgulayıp, bunları paylaşmalarına ve bu sadeye kendilerini ifade etme olanağı bulmalarında yardımcı olan bir uygulamadır. ScratchJr ile çocukları diledikleri gibi karakter oluşturabilir, kod blokları sayesinde karakterlerini hayata geçirebilir. Ayrıca hikayelerinde kullanabileceği müzikleri oluşturabilir ve karakteri şeçip renklendirebilirler. Kısaca ScratchJr çocuklara sürekli oynadıkları oyunların nasıl oluştuğunun ilk adımlarını öğreten eğlenceli bir uygulamadır. Uygulama şuan için sadece İngilizce dil desteği vermektedir. Uygulama ücretsiz olarak sunulmakla birlikte dilerseniz bağış yapabilirsiniz.

Şuan için İpad versiyonu bulunan uygulamanın çok yakında Android ve PC versiyonlarının da çıkacağı şirket yetkilileri tarafından durulmuştur.Uygulamayı buradan indirebilirsiniz.

Yazar Hakkında