Teknoloji

Sadecehosting Korsan Yazılıma Savaş Açtı

Yazılım ve telif haklarının korunmasında Microsoft ile işbirliği yapan SadeceHosting, sektördeki şirketlere haksız rekabet yapmamaları çağrısında bulundu.

Microsoft Türkiye, ülke ekonomisine zarar veren korsan yazılım ile mücadele konusundaki çalışmalarını sürdürüyor. Barındırma ve hizmet sağlayıcı firmalara yönelik yasal denetimler sürerken, bu alanda en yüksek bant genişliğine sahip firmalardan SadeceHosting ile yapılan ortak çalışmada doğru lisanslamanın önemine dikkat çekildi.

Yapılan çalışmada SadeceHosting bünyesinde bulunan yazılımlar incelenerek, doğru lisanslama ve raporlamanın eksiksiz bir şekilde gerçekleştirilmesi sağlandı.

SadeceHosting Genel Müdürü Selçuk Saraç Microsoft ile yaptıkları ortak çalışma ile ilgili şunları söyledi;
“Barındırma ve hizmet sağlayıcı firmalar sıralamasında en büyüklerden biri olarak en iyi çözümleri, en yüksek kalitede, doğru lisanslama ile müşterilerimize sunuyoruz. Bu noktada sektörde faaliyet gösteren tüm şirketlerinde doğru ve tam lisanslama yapması, hem sektörün büyümesi, hem de rekabet şartlarının eşitliği açısından büyük önem teşkil etmektedir. Microsoft’a bu yöndeki çabaları için teşekkür ederim.”

Microsoft Telif Hakları Müdürü Ozan Öncel bu alanda yürütülen mücadelenin haksız rekabeti önleyerek ekonomiye gerçek anlamda katkı sağlayacağına dikkat çekti. Ozan Öncel konuyla ilgili yaptığıu açıklamada; “Yazılımların internet üzerinden bulut bilişim hizmeti olarak sunulması, hosting ve dış kaynak kullanımı hizmeti veren firmalar için gelişmekte olan önemli iş fırsatları arasındadır. Bu kapsamda Microsoft kendi yazılım ürünlerinin ticari kullanımına imkan veren Microsoft Hizmet Sağlayıcı Lisans Anlaşması(SPLA)’nı geliştirmiştir. Bu anlaşma, firmaların yazılım lisanslarını satın almadan, nakit akışının rahatça idaresine imkân vererek, yeni bir müşteri kitlesi oluşturma ve gelir yaratma fırsatları anlamına da gelmektedir. Microsoft, sektörün gelişmesine yönelik yatırımlarını yoğun şekilde sürdürmekle birlikte, fırsat eşitliği sağlamak ve ürünlerinin telif haklarının korunmasına yönelik faaliyetlerine aralıksız devam etmektedir” diye konuştu.

IDC’nin yaptığı araştırmaya göre Türkiye’de korsan yazılımda yaşanacak yüzde 10’luk bir azalmanın ekonomiye 2.180 yeni iş alanı ve gayri safi yurtiçi hasılaya 1 milyar dolar katkı sağlayacağı ortaya konuyor. Korsan ile mücadele aynı zamanda sektörlerde haksız rekabetin önüne geçilmesi için de fırsat eşitliği sağlıyor.

Yazar Hakkında

SS Haber Merkezi

SS Haber Merkezi sosyal medya, teknoloji ,internet ve bilişim dünyasını ilgilendiren haber ve konuları araştırarak sosyalsosyal.com ziyaretçilerine ulaştırır.