Instagram

Reklam İşleriyle Büyük Başarı Elde Eden Instagram

Reklam yayınlamaya başlamasıyla ilk başlarda olumsuz eleştirilerle karşılaşan Instagram, reklam işleriyle büyük başarılar ve kazançlar elde etti.

Dünyada 400 milyondan fazla aktif kullanıcısı olan uygulamaya 200 binden fazla reklam verildi ve bu reklamların sadece %25’i Amerika‘dan. Yani %75 gibi büyük bir yüzde Amerika dışından verilen reklamlardan oluşuyor. Bu rakamlar bizlere İnstagram’ın reklam işlerini ne kadar büyüttüğünü göstermeye yetiyor.

Bir karşılaştırma yaparsak Facebook‘un reklam veren sayısı 2.5 milyon. Facebook‘a reklam 100 firmadan %88’i Instagram‘a da reklam veriyor.

Instagram‘ın reklam fiyatlandırmaları Facebook’a göre daha pahalı. Bu durum göz önünde bulundurulursa Instagram‘ında reklam gelirlerinden büyük kazançlar elde ettiğini söylemek yanlış olmayacaktır.

Borsada ki yükselişi her geçen gün devam eden Instagram, Facebook‘un büyüme motoru olarak adlandırılıyor. Instagram‘ın 2016 yılında reklam işlerinden 1.6 milyar dolar kazanç elde edeceği tahmin ediliyor.

22

Türkiye’de büyük markaların ve niş e-ticaret yapan firmaların tercih ettiği Instagram reklamları, geri dönüş oranlarıyla da reklam verenlerin yüzlerini güldürüyor, daha çok genç kitle tarafından tercih edilen Instagram popülerliğini her geçen gün arttırmaya da devam ediyor.

Yazar Hakkında