Teknoloji

Redhack ve Türk Telekom

Dün her zamanki gibi internet üzerinde işlerimi yaparken bir anda internet kesildi.  Sürekli online olan biri için bu durum can sıkıcı. Hemen TTnet destek hattını aradım. TTnet destek hattına ulaşamıyordum. Arkadaşlarıma telefonla ulaştım onlarda internete erişemiyordu. Sinirlerim bozulmuş bir şekilde bekledim.  Benim gibi milyonlarca internet kullanıcısı da bu durumla karşılaştı.

Türk Telekom bu durumu kabul etmese de  Redhack sorumluluğu üzerine alıyor. Hatta Türkiye’de internetin fişinin çekildiğine dair açıklamalar yapılıyor. Dünya’da internetin fişi en son Mısır’da Hüsnü Mübarek tarafından çekilmişti. Hatta Vodafone Mübarek’in baskılarından dolayı mobil iletişimi karartmıştı. İnternetin fişinin çekildiği iddiası bundan dolayı çok önemli. Mısır’da ki gibi ülkemizde milyonlarca insan meydanlara inip protesto yapmadı ama 2 saat bile olsa internetin fişinin çekildiği iddiası söz konusu.

Durumu bu kadar ciddi kılan şey neydi ?

Peki Redhack neden böyle birşey yaptı ? Redhack açıklamalarına göre eylemlerinin sebebini 6 madde ile açıklıyor.

Redhack’in saldırı sebebi olarak gördüğü 4. madde bütün TTnet kullanıcılarını ilgilendiriyor;

4- Adil kota vb uygulamalarla “düşük hızda” internet ile kullanıcıyı sömüren, zenginlere daha iyiulaşım sağlarken durumu iyi olmayanlara çok yavaş interneti fahiş fiyata satan TTNET’i protesto etmek.

Efbes.com’un haberine göre Türk Telekom konuyla ilgili bir basın açıklaması yapmış. Açıklamaya göre dün gerçekleşen internet kesintisinin sebebi ile ilgili olarak Türk Telekom şöyle diyor;

“Dün gece bu çalışmalar kapsamında yapılan teknik ekipman kurulumları sırasında yaşanan teknik aksaklık bazı bölgelerde internet erişiminde sorun yaşanmasına neden olmuştur. Ancak 7 gün 24 saat hizmet veren teknik ekiplerimizin anlık müdahalesi ile sistemsel çözüm sağlanmıştır. Müşterilerimize en yüksek internet hızlarını en geniş kapsamda sunma ve Türkiye’nin her bölgesine fiber erişimi için çalışmalarımız devam edecektir.”

Bu noktada Türk Telekom’mu haklı veya Redhack mi bunu bilemiyoruz. Ortada 2 tane açıklama var. Sanırım kimin haklı olup olmadığına vicdanlarımız karar verecek.

Şimdi biraz geriye gidelim. 9 Kasım günü Maliye Bakanlığı’nın web sitesi hacklenmişti. Çok iyi hatırlıyorum saat gece 03:00 sularıydı. Web sitesindeki mesaj daha sonra kaldırıldı. Maliye Bakanlığı’nın web sitesini 5-10 dakika aralarla refresh ederek bir an önce sitenin açılmasını umuyordum ama site 10 Kasım’da açıldı yani mesai başlayınca.

Geçen günlerde İran’ın nükleer santraline bir saldırı olmuştu. Güçlü bir trojan virüsü sisteme giriş yaparak birçok bilgiyi çalmıştı.  Haber detayına buradan ulaşabilirsiniz; http://www.ntvmsnbc.com/id/2513512 Bu haber dünyada artık elektronik savaşların yaşandığının bir ispatı.

Aklıma gelen sorular şunlar;

1- Devlete ait bakanlığın web sitesini mesai başlayınca açıyorsak eğer ileride ülke olarak büyük bir elektronik saldırıyla karşılaşırsak ne yapacağız ?

2- Daha ne kadar süre dünyanın en yavaş ve en pahalı internetini kullanmaya devam edeceğiz ?

3- Ortada büyük bir güvenlik açığı var ise bunun sorumluları kim

3- Bizim bilgilerimizi kim koruyor ?

Yazar Hakkında

Salih ÇAKTI

Founder of Digi Kitchen