Sektörel Haberler

Red Hat Gluster’ı Satın Alıyor

Şirket İçini ve Bulutu Birleştirecek Yazılım Tabanlı Açık Depolama Platformlarında Yeni Bir Çığır Açılıyor.Red Hat , Gluster’ın Zorlayıcı Açık Kaynak Depolama Çözümleriyle Birlikte, Yapılandırılmamış Verilerin Genişleme Yönetimini Portföyüne Katıyor.

Şirket İçini ve Bulutu Birleştirecek Yazılım Tabanlı Açık Depolama Platformlarında Yeni Bir Çığır Açılıyor.Red Hat , Gluster’ın Zorlayıcı Açık Kaynak Depolama Çözümleriyle Birlikte, Yapılandırılmamış Verilerin Genişleme Yönetimini Portföyüne Katıyor.

RALEIGH, NC – Açık kaynak çözümleri alanında dünyanın lider şirketi Red Hat, Inc. (New York Borsası: RHT), yapılandırılmamış verilerin yönetimini standardize etmek için geniş, açık kaynak depolama çözümlerinin lider sağlayıcısı olan Gluster Inc.’ı satın almak üzere bir anlaşma yaptığını duyurdu. Bu satın almayla, Red Hat kurumsal bilişimin ister şirket içinde ister açık bulutta dağıtılmış olsun veri patlamasını yönetmesi için yeni bir temel tanımlayacak. Red Hat kurumsal altyapının kritik bir bölümünü de kapsayarak yeni bir programlama çağına yaklaşırken müşteri yatırımlarını koruyan açık depolama çözümleri sunabilir hale geliyor.

“Büyük veriler patlaması ve yeni bulut paradigması birleşerek IT’yi maliyet etkin, yönetilebilir ve geleceğin ölçeği olan depolama yatırımlarını yeniden düşünmeye zorluyor,” diye belirten Red Hat Baş Teknoloji Yöneticisi ve Başkan Yardımcısı Brian Stevens sözlerine şöyle  devam etti: “Müşterilerimiz dosya tabanlı verilerini şirket içinde, bulutta yöneten ve bu ikisi arasında köprü kuran yazılım tabanlı depolama çözümleri arayışında. Yapılandırılmamış verilerdeki artış nedeniyle (günlük dosyaları, sanal makineler, e-mail, ses, video ve belgeler), 90’ların her şeyi dahili bir kurumsal SAN’da yer alan pahalı, tekil sistem DBMS’ye itme paradigması uygulanması zor ve mantıksız bir hale geldi.”

2005 yılında kurulan Gluster’ın hedefi açık kaynak yazılımı ve her yerde bulunabilen donanımı kullanarak depolamayı basitleştirmekti. Gluster’ın kalbinde, yalnızca yazılıma dayalı, genişleyen bir depolama sistemi olan GlusterFS var. GlusterFS kuruluşların çok sayıda depolama ve programlama kaynağını yüksek performanslı, merkezi olarak yönetilen ve global olarak erişilebilir bir depolama havuzunda bir araya getirmesini sağlamaktadır. Müşteriler mal ekonomisini genişleme yaklaşımıyla birleştirerek maliyet, performans ve yönetilebilirlikten ödün vermeksizin geniş depoları dağıtabilir. Gluster Pandora, Box.net ve Samsung gibi şirketlerin büyük hacimli verileri verimli bir şekilde yönettiğine güvendiği, yenilikçi bir açık kaynak lideri olarak doğdu.

“Red Hat’e katıldığımız için son derece mutluyuz,” diye konuşan Gluster eş kurucusu ve Baş Teknoloji Yöneticisi AB Periasamy sözlerine şöyle devam etti: “Bunun teknolojiler, stratejiler ve kültürlerin kusursuz bir birleşimi ve müşterilerimiz, çalışanlarımız, yatırımcılarımız ve toplum için harikulade bir gelişme olduğunu düşünüyoruz.  Gluster, depolamanın Red Hat’i olma hedefiyle yola çıkmıştı. Artık Red Hat’in depolamasıyız.”

The 451 Group kıdemli analisti Henry Baltazar ise “Kuruluşlar ve servis sağlayıcıları konvensiyonel depolama sistemleriyle hızla genişleyen yapılandırılmamış veri depolarını yönetmekte zorlanıyor. Red Hat’in Gluster’ı alarak kazandığı genişleyen depolama teknolojisi ve uzmanlığı geleceğin açık, özel ve hibrid depolama bulutları için güçlü bir temel işlevi görecek” şeklinde belirtti.

Red Hat bir özel şirket olan Gluster’ı yaklaşık 136 milyon $ nakit karşılığında satın almayı kabul etti.  Bu işlemin bir parçası olarak, Red Hat kapanış tarihinde mevcut kazanılmamış Gluster öz sermayesini de üstlenecek ve belirli öz sermaye tutma teşvikleri düzenleyecek.

Satın almanın bu mali yılda Red Hat’in gelirleri üzerinde somut bir etki yaratması beklenmiyor ama gelirlerin abonelik geliri modeliyle gelecek yıl artmaya başlaması gerekiyor.  Red Hat, 21 Eylül 2011 tarihli kazanç görüşmesinde verilen yılın üçüncü çeyreği ve 2012 mali yılı kazanç beklentilerini, görüşmede açıklanan 20 Eylül 2011 tarihindeki döviz kurlarına göre hisse başına hasıla, non-GAAP (genel kabul görmüş muhasebe ilkeleri dışı) faaliyet karı, non-GAAP kazanç için yeniden doğruluyor.  Non-GAAP faaliyet karı ve hisse başına kazanç tahminleri, hisseye dayalı tazminatın etkisini ve satın almayla ilgili maddi olmayan aktiflerin amortismanını dışarıda bırakıyor.  Hisseye dayalı tazminat ve amortisman masraflarının çeyrek yıl başına sırasıyla 1 milyon $ ve 2 milyon $ artacağı tahmin ediliyor.

“Endüstri analistleri yapılandırılmamış veri depolaması için toplam adreslenebilir piyasanın yaklaşık 4 milyar $ olduğunu ve arttığını tahmin ediyor.  Bu, Red Hat için heyecan verici yeni bir potansiyel büyüme çağı ve bu dönemde agresif bir yatırım stratejisi uygulmayı amaçlıyoruz,” diyen Red Hat Başkan Yardımcısı ve Finans Direktörü Charlie Peters şöyle ekliyor:  “Red Hat’in işletme gelirinin hasıla büyümesine dayalı olarak gelecek yıl artacağını beklerken, Gluster’ın potansiyelini gerçekleştirmesine yardım edecek ilave yatırımlar yaptığımız için, 2013 mali yılı için non-GAAP faaliyet karının 2012 mali yılına göre yaklaşık 150 baz puan daha düşük olacağını bekliyoruz.  Bu düzeyde, 1 milyar $ gelir aşamasındaki büyüme oranı yüksek diğer yazılım şirketlerine kıyasla, Red Hat faaliyet karı en yüksek şirketlerden biri olmayı sürdürecek.”  Red Hat dördüncü çeyrek görüşmesinde 2013 mali yılı için ek beklenti sunmayı düşünüyor.

Red Hat hakkında daha fazla bilgi almak için www.redhat.com sitesini ziyaret edin.  Haberleri almak içinse www.press.redhat.com adresini ziyaret edin.

Red Hat, Inc. Hakkında

Açık kaynak çözümleri alanında dünyanın lider sağlayıcısı ve bir S&P 500 şirketi olan Red Hat’in merkezi Raleigh, NC’de bulunmaktadır ve şirketin dünyanın her yerinde 70’i aşkın ofisi vardır. Red Hat, işletim sistemi platformu Red Hat Enterprise Linux ile kaliteli, ekonomik teknoloji ile birlikte bulut, sanallaştırma, uygulamalar, yönetim, depolama ve Red Hat Enterprise Virtualization and JBoss Enterprise Middleware dahil hizmet yönelimli mimari (SOA) çözümleri sağlamaktadır.  Red Hat aynı zamanda dünyanın her yanındaki müşterilerine destek, eğitim ve danışmanlık hizmetleri de sunmaktadır.

Yazar Hakkında

SS Haber Merkezi

SS Haber Merkezi sosyal medya, teknoloji ,internet ve bilişim dünyasını ilgilendiren haber ve konuları araştırarak sosyalsosyal.com ziyaretçilerine ulaştırır.