Sosyal Medya Teknoloji

QR Kodlar Nedir ?

Geçtiğimiz günlerde TED-X etkinliği olan bir video seyrettim. Video da konuşmacı Google + ‘ ın Pazarlama Müdürü Gopi Kallayil idi. Kallayil konuşmasının en başında cebinden bir cep telefonu çıkararak uzun zamandan beri duyduğum en güzel akıllı telefon tanımını yapıverdi. Başlarda jest ve mimikleri eskiden vapurlarda görmeye alışkın olduğumuz sahnelerden, “ bu elimde gördüğünüz tarak “ ile başlayan tanıtımları andırsada tam “eyvah” dedirteceği noktada ; “bu elimde gördüğünüz sadece bir akıllı telefon değil aslında vücudumuzun bir organı “ diyerek cep telefonlarının hayatımızdaki yerine böylelikle son noktayı koyuverdi. Toplam 18 dk lık çok güzel organize edilmiş, bir o kadarda eğlenceli bir konuşma. Bugün bu videodan esinlenerek mobil hayat ve QR kodlar hakkında yazmak istedim.

Çarşıdan aldım bir tane eve geldim bin tane. Nedir diye sorsam herkes “nar” der. Hayır bilemediniz “nar” değil,  “ QR kodlar”  dan bahsediyorum ! Çoğunuz gibi bende bir yıl öncesine kadar  “QR kodların” ne olduğunu ya da ne işine yaradığını bilmiyordum. İlk kez bir yıl önce yabancı dergilerden birinin içinde  gördüğümde bu tuhaf dijital grafiklere bir anlam verememiştim. Ta ki bu dijital grafiklerin ne kadar çok işe yaradıklarını öğrenene kadar.

Geçtiğimiz günlerde TED-X etkinliği olan bir video seyrettim. Video da konuşmacı Google + ‘ ın  Pazarlama Müdürü  Gopi Kallayil idi.  Kallayil konuşmasının en başında cebinden bir cep telefonu çıkararak  uzun zamandan beri duyduğum en güzel akıllı telefon tanımını yapıverdi. Başlarda jest ve  mimikleri eskiden vapurlarda görmeye alışkın  olduğumuz sahnelerden,  “ bu elimde gördüğünüz tarak “ ile başlayan tanıtımları andırsada tam  “eyvah” dedirteceği noktada ;  “bu elimde gördüğünüz sadece bir akıllı telefon değil aslında vücudumuzun bir organı “ diyerek cep telefonlarının hayatımızdaki yerine böylelikle son noktayı koyuverdi. Toplam 18 dk lık çok güzel organize edilmiş, bir o kadarda eğlenceli bir konuşma. Bugün bu videodan esinlenerek mobil hayat ve QR kodlar hakkında yazmak istedim.

Aslına bakarsanız bu küçücük grafiklerin içerisine sığdıramayacağınız bilgi, ve o bilgiyi ulaştıramayacağınız yer yok gibi duruyor.  Ve bana sorarsanız QR kodlar Apple Iphone dan sonra geçtiğimiz 10 yılın en önemli  innovasyonları arasında. Farkındayım oldukça iddialı bir önerme ama QR kodların kullanım alanlarına, amaçlarına ve hedeflediği sonuçlara baktığımızda hemen hemen sınırsız bir potansiyele sahip olduklarını görüyorum. QR kodlar mobil teknolojilere bağımlı olarak geliştirilmiş ve başlangıçta çokta iddiası olmayan bir proje. Ancak bugün baktığımızda 5. yılını dolduran bu grafikler mobil teknolojilerin ilerlemesi ve ucuzlaması ile mesajınızı doğru kitleye ulaştırmanın en pratik  ve ucuz yolu oldular. Hatta matematiksel olarak baktığımızda hata terimi en düşük, korelasyonu en yüksek olan demek çokta yanlış olmaz.

 

Genel olarak QR kodlar ile ilgili kullanıcı alışkanlıklarına baktığımızda bu kodları bayanların daha çok indirdiği, sebebinin ise alışveriş indirim kuponları olduğu yapılan araştırmalarda ortaya çıkan sonuç. QR kodlar en çok Apple Iphone lar ile indiriliyormuş. Japonya’dan sonra en çokta ABD de kullanılıyormuş.  Fortune 500 listesindeki firmaların %22 si ise daha şimdiden bu kodları pazarlama stratejilerine sokmuşlar bile. Tüketicilerin  QR kodlarını kolay kabullenmesinin altında yatan sebepler, hem uygulanmasının kolaylığı hem de cep telefonları ile  kullanılabiliniyor olmasıdır. Üstelik mobil teknolojiler ucuzladıkça bizlerin onlara olan baglılığının arttması ise “QR kodların” hem kullanım alanlarını hem de kullanımını daha da yaygınlaşacaktıracak unsurlar. Ve mobil hayat için ardı ardına daha çok uygulamanın geliştirilmesi ise bu kodların kullanımı için muhakkak yeni alanlar açacaktır.

Düşünsenize cebinizde cüzdan ya da kredi kartı taşımak yerine Gopi Kallayil’in dediği gibi sadece cep telefonunuzun yanınızda olması belkide ödemelerinizi yapmak için yeterli olacak. Belkide atm lerden bu kodlar yardımı ile para bile çekebileceksiniz. Daha şimdiden bazı yabancı bankalar internet şubelerine girişte QR kodlarını kullanmaya başladılar bile. Üstelik bu kodlar sayesinde ileride Usb bellek taşımaya gerek kalmayacak. Bu kodların içine gömdüğünüz dökümanlarınıza ulaşabileceğiniz bir cep telefonunuz ve bu kodu okuyacak yazılımınızın olması yeterli.

Şimdilik daha çok döküman paylaşımı ve pazarlama kampanyaları için kullanılan bu kodların sosyal ağlar için önemi daha da büyük. Neden derseniz Facebook ve Diesel’in ortaklaşa gerçekleştirdiği pazarlama kampanyası tamda bu noktada QR kodlar ile Facebook “Like” tuşunun ilk defa gerçek hayatta test edilmesine imkan vermiş. Kampanya halen Diesel’in Madrid’deki mağazalarında devam ediyor. Müşteriler alışveriş esnasında ürün etiketlerindeki QR kodları telefonları ile okuttuklarında Facebook’a bağlanıp ilgili ürünü beğendiklerini ve fiziki olarak dükkanda olduklarını arkadaşlarına ilan ediyorlar. Daha çok reklam ve pazarlamacıların üzerinde tereddüt ile durduğu Facebook “Like” tuşunun gerçek hayattaki etkisinin ölçülebilinirliği bu kampanyanın başarıya ulaşması ile Facebook içinde bir dönüm noktası olacaktır.
Neticede Gopi Kallayil’in de belirttiği gibi biz cep telefonlarımıza daha da bağımlı hale geleceğiz. Cep telefonlarımız yanımızdan ayırmadığımız birer uzvumuz haline çoktan geldiler. Bu durumda QR kodlarda hali ile daha hızlı yaygınlaşacaktır. Biz bireylere gereken ise daha geniş hafızalara sahip akıllı telefonlar olacak. Bugünden ilerisine baktığımda ise QR kodların şimdiki kullanım alanları çok sınırlı olmak ile beraber bir süre sonra her alanda daha da yaygın olarak kullanılacaklarını düşünmekteyim.

Yazar Hakkında

Aslıhan Kaya

Bilkent Üniversitesi Ekonomi Bölümü'nü bitirdikten sonra cok uzun yıllar bankacılık yaptı. Ama bir teknoloji ve matematik sevdalısı olduğu için iphone kullanmayı öğrenmek ve toplama-çıkarma işlemlerini hatasız yapabilmek için ileri seviye matematiksel modellemeler yapan ve yeni teknolojiler geliştiren bir firmanın kuruluşundan bu yana aynı firmada yöneticilik yapmaktadır.
@aslhnky via twitter