İnternet Sosyal Medya

Popüler Kültürün Dayanılmaz Hafifliği

Popüler kültür ya da pop-kültür diye tanımladığımız kavram, günümüzün kültür anlayışını ifade eder. Popüler kültürün tek cümlelik özeti şudur:”gündelik hayatı simgeler’‘. Şöyle ki, gelip geçici bir kültür anlayışının en yüzeysel halidir. Fakat yüzeysellik kavramı aksine anlaşılmaktadır. Tüm dünya popüler kültürü yanlış yorumlamaktadır. Popüler kültürün dayanılmaz hafifliği ise kocaman bir ironidir. Hafiflik, kelime anlama olarak olumlu olabilir; ancak bu sizi yanıltmasın. Burada hafiflik, cezbeden imgelere karşı koyamayan insanların yaşadığı pop-kültür sarhoşluğunu ifade eder.

Anlam karmaşası yaşayan insanlar için ısrarla açıklayalım: Popüler kültür zamansal olarak bugündür dünü ve yarını yoktur( elbette dünü olmaması yarına etki etmeyeceği anlamına gelmez.);ancak toplumsal olarak etkisini hissettiğimiz  bu kültüre kayıtsız kalamıyoruz. Doğamız gereği meraklı ve ilgili varlıklarız. Hiçbirimiz çağın gerisinde kalmaya niyetli değiliz. Fakat iyi niyetli de değiliz. Aklımızı ve vicdanımızı çoğu zaman kullanmayı unutuyoruz. Varsa yoksa imaj kaygımız, gösteriş merakımız. Günlük hayata yansımalarını ise sosyal paylaşımlarımız üzerinden sergiliyoruz. Son olarak, geçtiğimiz günlerde yaşanan selfi faciası da buna dahil.

Selfi Çılgınlığı Bebek Yunusu Yaşatmadı

bebek-yunus-haberi

Arjantin kıyılarında yaşanan selfie çılgınlığı bebek yunusu yaşatmadı. Yukarıda gördüğünüz üzere, kalabalık insan topluluğu bebek yunusu denizden çıkarıp, selfie çektirmek için kıyasıya mücadele yaşanmasına sebep oldu. Yaşanılan bu mücadele ne yazık ki bebek yunusu yaşatmadı. Uzun süre susuz kalan bebek yunus, popüler kültürün acımasızlığıyla tanıştı. İnsanların bencilce tavrı resmen can aldı.

Popüler kültür, ‘ben’ tekilini çoğul kişiliğe büründürüyor. Deyim yerindeyse ‘ben’ olmaktan çıkıyoruz. Kişiliğimiz, karakterimiz ve dahası yaşantımız pop-kültür minvalinde sürüp gidiyor.  Dolasıyla bizler yaşamayı da yaşatmayı da unutuyoruz. Popüler kültürle modernleşme adı altında günden güne tüketiyor ve tükeniyoruz. Yaşanılan bu elim olay karşısında sağduyu ihtiyacımızı yinelemekte fayda görüyoruz. Sosyal sorumluluk duyarak, lütfen yaşam hakkına saygı gösterin!

Yazar Hakkında

Arife CEMREK

Anadolu Üniversitesi - Business Administration
Digibus - Content Manager
SosyalSosyal.com Author