Sosyal Medya

Pinterest Nedir ?

Facebook, Twitter, Tumblr ve derken Pinterest çıkageldi. Aslında hepsi birbirinden farklı en azından ben farklı amaçlar için kullanıyorum. Facebook’ta yakın çevremle ilgiliyim, Tweeter’ı ise kendiminde katkıda bulunduğu bir nevi haber ajansı gibi takip ediyorum.

Facebook, Twitter, Tumblr ve derken Pinterest çıkageldi. Aslında hepsi birbirinden farklı en azından ben farklı amaçlar için kullanıyorum. Facebook’ta yakın çevremle ilgiliyim, Tweeter’ı ise kendiminde katkıda bulunduğu bir nevi haber ajansı gibi takip ediyorum. Tumblr ‘de ise mikro bloglama yapıyorum. Ama diyorum ki  Alice harikalar diyarında değil Pinterest’te olmayı tercih ederdi ! Pinterest hepsinden farklı. Orada ne olduğunuz değil ama ne hayal ettiğiniz önemli. Artık hayallerimizi de sanal ortamda kutulayıp saklayabileceğimiz bir yer var. Hatta daha da fazlası, çünkü Pinterest hayallerinizi sadece kendinizle değil herkesle paylaşabilme imkanı veriyor. Ben Pinterest’te WSJ  ya da HBR takip etmiyorum. Mashable ya da Tecnorati’yi de aramıyorum. Orada farklı ülkelerden farklı yaşamlardan farklı algıların beğenilerini takip ediyorum. Herkesin bir duvarı var, ve bu duvar üzerinde ilgilerinize, özlemlerinize hitap eden tahtalar açıp bu tahtalara beğenilerinizin resmini asıyorsunuz. Sonra hiç tanımadığınız birileri gelip sizin astıklarınızı takdir ediyor ve kendi düşlerini sakladığı tahtasına götürüp asıveriyor. Sizde isterseniz aynı şeyi yapmakta serbestsiniz.

Mantık çok basit, kullanımı daha da basit. Sadeliği ise basitliğinden geliyor. Ama sade ve basit olması kimseyi yanıltmasın, çünkü şimdiye kadar üye olduğum en sıradışı sosyal ağ. Tahtaların arasında gezinirken sanal bir AVM de dükkan dükkan dolaştığımı hayal ediyorum. Bana kalır ise Pinterest Facebook’un yıllardır yapamadığını bir çırpıda kullananların kendisine yaptırmayı başardı. Kullanıcıların her biri adeta birer dükkan açmış ve beğendiği objeleri kendi dükkanlarında tanıtıyorlar. Markalara ise pek bir iş düşmüyor. Şimdilik yapmaları gereken ürünlerinin bol bol resimlerini çekip hikayeleri ile birlikte internete koymak. Sonrası kolay, nasıl olsa biri gelir ve tahtasına  asıverir.

Bu hali ile benim gibi sadece kullanmak için kullananlara faydası belli, hayal gücümüzü beslemek. Bir sürü dekorasyon ya da moda dergisi alıp takip edeceğinize Pinterest’teki tahtaları takip edebilirsiniz.  Düşlediğiniz mutfak ya da düğününüzde giymek istediğiniz gelinlik tahtalardan birinde asılıdır muhakkak. Ama benim asıl merak ettiğim bundan sonraki aşamada Pinterest’in ticaret yapmak isteyenlere faydası nasıl olacak. Şimdiki hali ile oldukça naif ve ticari kaygıdan uzak. Gerçek beğenileri yansıtan samimi bir ortamı var. Aklıma takılan ilk soru bunu koruyabilecek mi ? Koruyabildiği kadar başarılı olacağını düşünüyorum. Aksi takdirde şimdiki samimi ve mikro bloglamaya benzeyen ruhunu kaybeder. Zaten beni olduğu kadar diğer kullanıcılarıda bu kadar çeken samimi ve gerçek beğenileri yansıtan doğal ortamı olmalı.

Pinterest’in önümüzdeki dönemlerde bir alışveriş platformu olmaması için hiçbir neden yok. Asıl soru bunu nasıl başaracağı. Kendi işini yapmak isteyen ama tanıtım için yeterli bütçesi olmayan girişimciler için ideal. Örneğin bir fotoğrafçı olsaydım çektiğim fotoğrafları pintereste koyup satmayı denerdim. Yahutta bir dekoratör olsa idim Pinterest’i bir showroom gibi kullanıp müşteri kazanmayı hedeflerdim. Pinterest’in şu anki kullanım alışkanlıklarına baktığınızda buraya astığınız kaliteli bir işin ışık hızı ile yayılıp beğenilmesi an meselesi. Diğer sosyal ağlara göre takipçi bulmanızda daha kolay. Üstelik takipçi sayınızın öyle binlerle yüzlerle ifade edilmesine bile gerek olmadan astıklarınız bir anda yayılıveriyor. Tek yapmanız gereken eğer satmak istiyorsanız üzerine fiyat etiketi koymak.

Büyük markalar için Pinterest’te durum diğer platformlardan biraz daha farklı, bana kalır ise daha satış odaklı kullanabilecekleri bir platform. Bir dükkan açıp ürünlerini buraya astıklarında tanıtım için fazla bir çaba harcamalarına gerek yok. Ancak takipçilerin ilgisini çekebilmek için hayal güçlerini biraz zorlamaları gerekiyor. Benim Pinterest’te gözlemlediğim astığınız resimlerde kısa bir hikaye anlattığınızda beğeninizin daha hızlı yayıldığı. Durum tanınmış markalar içinde farklı olmayacak gibi gözüküyor. Ürünlerini mağaza raflarında sergiledikleri gibi değil ama gerçek hayatta kullanıldıkları halleri ile , hikayeleri ile birlikte satmaları gerekiyor. Çünkü Pinterest’te herkesin bir hayali var ve ürünlerin doğrudan o hayallere hitap edebilmesi önemli.

Diğer taraftan markalar için beğenileri ölçme açısından önemli  fırsatlar sunduğunu düşünmekteyim. Çünkü tüketicilerin beğenileri ve ilgileri ile ilgili önemli bir veri kaynağı oluşturuyor. Belkide Pinterest’in bu samimi ortamı bozulmadan tüketicilerin beğenileride ölçümlenebilir. Büyük firmalar çıkaracakları ürünleri buradaki beğeni eğilimlerine göre tasarlayabilirler. Veya beğeniler üzerine gelecekteki ürünleri için olumlu algı oluşturma çalışmalarıda yapabilirler. Ya da  tanıtım kampanyalarını Pinterest’teki hikayeleri takip ederek konumlandırabilirler. Pinterest bu imkanı veriyor, kullanıcılar sınırsız hayal güçlerini buradaki tahtalara yansıttığı sürece hem neye ihtiyaçları olduğunu hem de hangi ürünün kendilerine nasıl satılabileceğinin ipuçlarını tahtalarında fazlası ile gösteriyorlar. Önemli olan bunu nasıl kullanabileceğini bilmek ve doğru kullanmak.

Yazar Hakkında

Aslıhan Kaya

Bilkent Üniversitesi Ekonomi Bölümü'nü bitirdikten sonra cok uzun yıllar bankacılık yaptı. Ama bir teknoloji ve matematik sevdalısı olduğu için iphone kullanmayı öğrenmek ve toplama-çıkarma işlemlerini hatasız yapabilmek için ileri seviye matematiksel modellemeler yapan ve yeni teknolojiler geliştiren bir firmanın kuruluşundan bu yana aynı firmada yöneticilik yapmaktadır.
@aslhnky via twitter