Pazarlama

Petbesinleri.com ile E-ticaret Üzerine

 Petbesinleri.com‘un sahibi Uğur Bazan e-ticaret sektörüne nasıl giriş yaptığını ve startup sürecinde yaşadığı tecrübelerini bizler için yazdı.

Türkiye’ de ve dünyada son bir kaç yıl içerisinde e ticaret hacminin artışı şaşırtıcı boyutlara ulaştı. Bu modaya uyarak çeşitli sektörlere yatırım yapan bir çok yatırımcı bunun bu kadar da kolay olmadığını anladılar. İnternette varolmak ve Google gerçeğiyle baş etmek gerçekten zorlu bir deneyim.

İnternette olmak, istikrarlı olmak, hizmet kalitesini arttırarak bunu sürekli kılıp sabırla çalışmaya devam etmek e-ticaretin olmazsa olmazı. Ben de kendi sektörümden evcil hayvan ürünleri olan kedi mamaları, köpek mamaları, pet shop malzemeleri ve pet besinleri satışıyla e-ticaret sektörüne giriş yaptım. Bir yıldır nerdeyse bilgisayar başında yaşayarak bu gerçeği deneyimliyorum. İnterneti ve bilgisayarı anlamadan eticaret yapmanın mümkün olmadığını gördüm.

Eticaret sektöründe gerçekten bu işten anlayan tecrübeli ve kalifiye kişilerin sayısı yok denecek kadar az. Böylece her şeyi baştan öğrenmeye ve eticareti anlamaya çabaladım.

Özellikle pet besinleriyle ilgili e-ticaret sektöründe satılar ürünlerle ilgili ciddi bir istatistiki boşluk var. z. Ne kadar arasamda ülkemizde internet ortamından satılan kedi mamaları ve köpek mamalarının miktarını öğrenemedim. Sadece kulaktan kulağa yayınlan söylenti tarzında tahmini yüzdeler okuyorum ve duyuyorum piyasadan.

Fakat e-ticaret kesinlikle küçümsenmemesi gereken ve veriler olmadan yol bulmanızın mümkün olmadığı bir fenomen. 

Önümüzdeki 10 yılda aracıları ortadan kaldıracak bir sektör canlı piyasayı da çok etkileyecektir. Bunun önüne dünyada geçmenin tek yolu uluslararası eticaret kanunlarında ciddi değişiklikler yapılmasıyla mümkün görünüyor. Artık uluslarası kargo ve vergilendirmelerde ayrıcalıkları konuşmamızda fayda görüyorum. Sınırları insanlardan önce e-ticaret kaldıracak.

Bende e-ticarete 1.5 yıldır hizmet veren www.petbesinleri.com pet alışveriş sitesini satın alarak girdim. Bir süredir yapısal sorunları ve stok sorunlarını hızla çözerek çalışmaya devam ediyorum. Malum dünya hızlı fakat internet ondan da hızlı!..

Uğur Bazan

 

Yazar Hakkında

Salih ÇAKTI

Founder of Digi Kitchen