Pazarlama

Pazarlama Otomasyonlarının 5 Faydası ve Çalışma Methodu

Dijital pazarlama süreçleri büyüdükçe iç içe geçiyor ve herşeyi manuel olarak kontrol etmek gittikçe zorlaşıyor. Bu sebepten dolayı pazarlama otomasyonları sizin yerinize birçok önemli işi yapabiliyor. Pazarlama süreçlerinizde otomasyona görev verip stratejik noktalarda devreye pazarlama otomasyonunun girmesini sağlayabilirsiniz. Pazarlama otomasyonları sadece toplu e-posta değeil, web push ve sms gibi alanlarda da faaliyet gösteriyor. Peki pazarlama otomasyonları hangi noktalarda fayda sağlıyor.

1- Terkedilmiş Sepetler: Müşterinizin satın almadığı veya satın almaktan vazgeçtiği ürün veya hizmetler hakkında müşterilerinize hatırlatıcı veya satın almasını teşvik edecek indirim kuponları gönderebilirsiniz.

2- Teşekkür E-Postaları: Satın alma sonrasında müşterilerinize teşekkür e-postası gönderebilirsiniz. Bu bildirimle birlikte satın alma deneyimine dair bir anket yapıp geri bildirim isteyebilirsiniz.

3- Terkedilen Tarayıcı: Müşteriniz herhangi bir sebepten dolayı websitenizin açılı olduğu sayfayı kapatmış olabilir. Bu gibi durumlarda da müşterilerinize bildirim veya e-posta gönderebilirsiniz.

4- Müşteri Gruplarına Göre Bildirim Gönderme: Sadece X veya Y ürünü satın alan müşterilerinize bildirim gönderebilirsiniz. Bu durumda sadece ilgili ürüne göre müşterilerinize bilgi verirsiniz ve müşteri ilgi duyduğu veya satın alma yaptığı ürünlerle ilgili mesaj alır.

5- Kampanyalar: Sadece belirli demografik yapıya ve satın alma geçmişine dair kampanyalar gönderebilirsiniz. 

conversation

Pazarlama otomasyonlarının en zor kısmı ilk başta kurguları kurmanız ondan sonra otomasyon sizin yerinize herşeyi otomatik olarak yapıyor. Size kalan raporları incelemek ve kurguları özelleştirmek. Pazarlama otomasyonları nasıl çalışıyor?

  • Kurgu Aşaması: İzlemek istediğiniz etkinliği pazarlama otomasyonuna ekleyin. Bu kısım pazarlama otomasyonu kullanmanın en önemli kısmını oluşturuyor.
  • Otomatik Yanıtlayıcı Aşaması: Kurgunuzun işlemeye başladığı zaman hangi süreçlerde müşteriyle e-posta, web push veya sms ile iletişime geçtiğinizde verdiğiniz mesaj içeriklerini ayarlayın.
  • Tetiklenme Aşaması: Kurgunuza uygun bir olay gerçekleştiğinde sistemin çalışma aşaması.
  • Otomasyon Akışı: Bu kısımda sistem çalışmaya başlar.
  • Sonuç: Hedef başarılı bir şekilde gerçekleşmiştir ve pazarlama otomasyonu vasıtasıyla dönüşümlerinizi takip edebilirsiniz.

Send Pulse‘un pazarlama otomasyonu alanında hizmet veren ürününü inceleyebilirsiniz.

Yazar Hakkında

Salih ÇAKTI

Founder of Digi Kitchen