İnternet

PayPal’ın Türkiye’den Çekilmesi ve Sonrası

Dünyaca ünlü ödeme yöntemi sistemi PayPal, BDDK ile anlaşamamasından dolayı 6 Haziran 2016 itibariyle Türkiye’deki faaliyetini durdurma kararı aldı. Bu tarihten itibaren PayPal ile ödeme alamayacak, hesaptaki paramızla ödeme yapamayacağız. BDDK ve Maliye Bakanlığı’nın isteklerini PayPal’ın yerine getirmek istememesi bundaki en büyük faktör olduğu söyleniyor. Birçok firma PayPal üzerinden ödeme alıyordu. Verilerin Türkiye’de tutulması ve bakanlığa bildirilmesi şartının, PayPal’ın Türkiye’den çekilmesine sebep olduğu iddia edildi. Velhasıl bundan böyle PayPal bizler için bir hayal oldu diyebiliriz.

Kimler Etkilenecek?

Her ne kadar, devlet yetkililerinin vergilendirme sisteminin düzgün işlemesi için PayPal’dan bazı istekleri olsa da, bu sistemi kullanan KOBİ’lerden ziyade freelancer dediğimiz evden çalışan kişilerin bu karardan en çok etkilenecek kesim olduğunu söyleyebiliriz. Zira birçok internetten para kazandıran sistem, ödemesini PayPal üzerinden gerçekleştiriyordu. Stok siteleri, freelance ekosistemleri hep PayPal kullanıyor ve freelancer’lar ödemelerini bu sistem üzerinden alıyorlar. Bundan böyle Türkiye’deki kullanıcılar farklı alanlara kaymak zorunda kalacaklar.

Alternatifler Neler?

PayPal için şu an en büyük alternatif olarak Bitcoin gözüküyor. Yurtdışından ödeme almak isteyen kişiler Bitcoin kullanmak zorunda kalabilir. Türkiye içinden ise İyzico ve Payu’nun bu boşluğu doldurabileceği söyleniyor ama uzmanlar PayPal ile bu iki sistemin farklı kulvarlarda olduklarını ve bunların PayPal’ın boşluğunu dolduramayacağını düşünüyor.

PayPal Artık Kullanılamayacak mı?

Hayır, kredi kartı bağlı olan PayPal hesapları, kredi kartları üzerinden alışverişe devam edebilecekler. Sadece hesapta bulunan paraları başkalarına iletemeyecek veya o parayı kendi hesaplarına çekemeyecekler.

Krizi Fırsata Çevirmek

Son olarak, bu kararın duyulması ile beraber Ekşi Sözlük’te başlayan bir kampanyadan bahsetmek istiyorum. Minimum para çekim limitinden dolayı hesaplarda kalan miktarlar için Lösev’e bağış yapalım diye bir fikir ortaya atıldı. Yaklaşık bir gündür sosyal medyada viral etkisi gösteren kampanya sonucunda Lösev’e ciddi bağışlar yapıldı. Bu sabah itibariyle 41 bin TL, 17 bin dolar ve 800 Euro Lösev’e bağışta bulunuldu. Giderek artacağından da eminiz.

Yazar Hakkında