Pazarlama

Online alışveriş hem ucuz hem rahat

Araştırmada, son yıllarda hızla artış gösteren alışveriş ve fırsat siteleri ile birlikte tüketicilerin internetten alışverişe olan ilgisinin arttığı dikkati çekiyor.

Google’ın, Türkiye’deki çevrimiçi perakende sektörünü ve tüketicilerin internetteki alışveriş davranışlarını mercek altına alan ‘Thinkretail’ araştırma sonuçları açıklandı. Araştırmada, son yıllarda hızla artış gösteren alışveriş ve fırsat siteleri ile birlikte tüketicilerin internetten alışverişe olan ilgisinin arttığı dikkati çekiyor. Buna göre, tüketici artık markalar ve mağazalara kolay erişim yollarını tercih ediyor. Türkiye İstatistik Kurumu’nun her yıl yaptığı Hane Halkı Bilişim Teknolojileri Kullanım anketi sonuçlarına göre, internetten alışveriş yapma oranı her yıl hızlı bir ivme göstererek 2011 yılında yüzde 18,6 seviyelerine ulaştı. Google’ın perakende sektörüne yönelik gerçekleştirdiği son araştırmada da tüketici satın alma alışkanlıklarındaki değişim dikkat çekiyor. Türkiye’nin farklı bölgelerinden seçilen 1000 kişinin katılımı ile gerçekleştirilen araştırmada sektörel dağılımda elektronik eşyanın yanı sıra, beyaz eşya ve giyim/aksesuar, kozmetik kategorilerindeki artış göze çarpıyor. Araştırmada ayrıca annelerin alışverişlerinde ürün araştırma ve satın almada internet oldukça aktif kullandığı gözlemleniyor.

Türk tüketicisinin internet üzerinden alışveriş ile ilgili algısının büyük ölçüde değiştiği de dikkat çeken veriler arasında yer alıyor. Türkiye’deki kullanıcıların internetten alışveriş yapmayı seçmelerinin başlıca nedeni ise internetten alışverişin rahatlığı olarak görülüyor. Fiyat avantajı ve tüm ürün çeşitlerine ulaşabilmek ise diğer nedenler. ‘Önümüzdeki 12 ay içerisinde internet üzerinden alışveriş yapmayı düşünüyor musunuz?’ sorusuna verilen yüzde 60 oranındaki olumlu yanıt ise Türkiye’deki tüketicilerin internet alışverişine olan ilgisinin artarak devam edeceğinin bir göstergesi olarak kabul ediliyor.

Annelerin online alışveriş ve internette araştırma konusunda farklı davranışlar sergilediğini ortaya koyan araştırma, arama motoru kullanıcılarının yüzde 80’inden fazlasının ve annelerin yüzde 90’ının gıda, giyim ve aksesuar, ev bakımı, kişisel bakım ve kozmetik kategorilerinden ürün satın aldığını gösteriyor. Araştırmaya göre, daha çok ürün bilgisi edinmek için internet kullanma eğiliminde olan anneler, en çok kişisel bakım ve ev aletleri kategorisini araştırıyor. Türkiye’deki internet kullanıcılarının satın almadan önce en çok ürün araştırması yaptığı kategori elektronik olmakla birlikte beyaz eşya, giyim aksesuar ve kişisel bakım & kozmetik kategorilerinde araştırmada dikkat çekici bir yükselme görülüyor.

İnternetten alışverişe halen tereddütlü yaklaşma nedenlerinin sorgulandığı araştırmada artık ‘güvenlik unsuru’nun birinci sırada yer almadığı gözlemleniyor. Çevrimiçi alışverişten kaçınan tüketiciler aldıkları ürünü görmek ve dokunmak istiyor. Ayrıca araştırmayı internet üzerinden yapsalar da tüketiciler mağazaya gitme alışkanlıklarını devam ettiriyorlar. Türkiye kullanıcısının en çok tercih ettiği ve araştırma şekli ise arama motorları ve mağazaların web sayfaları…

[alıntıdır]

Yazar Hakkında

Elif Aslı Yazgan

@asliyz : Keyif aldığı konular PR, MPR, Dijital İtibar Yönetimi, Sosyal Medya. Aktivist. Danışmanlık hizmeti veren kronik öğrenci.
Pazarlama ile başlayan akademik hayatı Halkla İlişkiler ve Reklamcılık ile devam ediyor. Yetmeyecek Siyasal İletişim/Pazarlama ile sürdürecek.
Büyük kol çantasında Netbook, yastığının altında iPAD vardır.