Sektörel Haberler

Offshore Ülkeleri (Vergi Cenneti Ülkeler)

“Offshore” basitçe ikamet edilen bölgenin dışında anlamındadır,  dünyada 90 a yakın  bir çok ülke, adalar offshore hizmeti vermektedir.

Şirketlerin Küreselleşen dünyadan ticari faaliyetlerin kolaylaşması açısından offshore ülkelerde belli basil bazı işlemlerin hayata geçirilmesi önemli bir rol oynamaktadır. Offshore ülkelerin yabancı sermayeli şirketlere sağladıkları en önemli unsur vergilendirme dir. Dünya ticaretinin  %40’ının  offshore’da kurulu şirketler üzerinden gittiği bilinen bir istatistikdir.  Türkiye’de bir çok şirketlerinin offshore ülkelerinden faydalandıkları  da açıklanmıştır.

Nüfus oranı ve gelir kaynakları çok az olan ülkeler uluslar arası firmalara kapılarını açarak vergisiz işletme sunmuşlardır, firmalardan alınan yıllık ve işletmesel bedeler ile ülkelerine gelir sağlamaktadırlar. Offshore %100 yasaldır ve farklı bir ülkede yapılacak üretim , ticaret ve  danışmanlık  hizmeti gibi  işletmeler için tercih edilen yöntemdir.Offshore un tek kuralı o ülke içinde tiaret yapılmaması ve uluslar arası çalışılmasıdır.

Offshore için yapılacak işlem çok basittir , o ülkeye gidilmesi zorunluluğu yoktur. O ülkenin offshore hizmetlerini sunan ajanslar , avukat veya mali müşavirler ile bağlantıya geçildikden sonra sanal veya fiziksel ofisiniz, işletme kaydınız, vergi numaranız , banka hesap numaralarınız ..v.b.birkaç hafta içerisinde hazır oalcaktır. Kuruluş ücreti kurulacak ülkeye ve talep edilen servis seviyesine göre değişiklik göstermekle birlikte 800 ABD doları civarındadır. Şirketi yıllık dosya masrafı 400 USD civarında olmaktadır. Ancak , bazı ülkeler de kazancın %1 oranla vergi istemektedir. Türkiye ve Avrupa ülkerinin vergi oranlarının çok fazla olması sebebi ie offshore ülkeleri tercih edilmektedir.

Bazı ülkelerin istenilen özellikleri kısaca belirtecek olursak;

Bahamalar,Jersey ,Isle of Man, Delaware (ABD) gibi ülkerler Şirket herhangi bir koşulsuz iş gerçekleştirebilir, Şirketin sermayesinin ödenmesi gerekmeyebilir, Vergi daireleri için yıllık raporların dosyalanması gerekmeyebilir. Muhasebe defterlerinin tutulmasına gerek olmayabilir, Yıllık sabit bir vergi mevcuttur (örnek:5.000$)

Hong Kong ve İrlanda  gibi ülkeler şirketlerin vergi makamları için yıllık raporlar doldurması gerekmektedir. Bu vergi raporları şirketin tescilli muhasebecisi tarafından düzenlenerek mühürlenmelidir.

Kıbrıs,İsviçre,Madeira ,Liechtenstein ve Macaristan  gibi ülkeler şirketin sermayesi taahhüt edilmelidir,yıllık vergi raporlarının doldurulması mecburidir ve vergi ödenir (%0′dan 4.25 e kadar). Ayrıca defter tutulması da mecburidir. Kıbrıs %1 lik vergi almakta ve devlete senelik sabit ücret ödenmektedir ( 5000 euro). Türkiye’ye daha yakın olması ve dil problemi olmaması sebebi ile Türkiye için tercih edilen ülkedir.

Türkiye, Avrupa ülkerinin en çok tercih edilen işletme yöntemlerinden biri olan offshore vergi mükellefiyet sebeplerinden  deniz aşırı ülkeler ile ticaret yapıp veya ticaret yapar gibi gösterip kar paylarını arttırtmaktadır, bazı ülkeler offshore ticaret sistemlerini sıkı tutmaktadır .Örneğin Rusya  ülkesi kıbrıs veya bahama sın offshore servisini kabul etmemekte ve vatandaşlarına vergi konusunda özel evraklar istemektedir.

Bugün dell, samsung gibi büyük çaplı firmalar da vergi, işletme masrafları ve işçi masraflarının daha az olması sebebi ile çağrı merkezlerini, danışmanlık hizmetlerini offshore ülkerinden birinde yapılandırarak işletme karlılıklarını  genişletmeye çalışmaktadır.

 Offshore şirketlere Olan Telebin Artış Sebepleri

  • Yüksek Vergi Rejimleri
  • Daha Etkili Vergi Tahsili
  • Çifte Vergilendirmeyi Önleme Anlaşmalarının Yürürlüğe Girmesi
  • Politik ve Ekonomik Dengesizlik
  • Pazarın Globalleşmesi
  • İş Alanlarının Uluslar arası Mahiyet Kazanması
  • Ticari Sınırların ve Kotaların Kaldırılması
  • Global Ekonomik Büyüme Trendi
  • Döviz Kontrolünde Global Rahatlama

Offshore sadece işletme sahiplerinin vergi sebebi ile kar ettikleri bir sistemdir ancak ikamet ettikleri asıl ülkenin vergi alım oranları azalması sebebi ile bu ülkeler gelecek yıllarda finansal zorluklara düşecekleri aşikardır.

Yazar Hakkında

Melissa Atilla

New York Touro College Business Management and DataBase mezunu. New York'da İşletme yöneticiliği üzerine çalıştı. Şu anda bir bilişim şirketinde İş Geliştirme Uzmanı olarak çalışıyor ve İngilizce Öğretmenliği yapıyor.