Girişimcilik Üretkenlik

ODTÜ Alternatif Yakıtlı Araçlar Yarışında Göz Doldurdu

Mobil 1’in desteğini alan ODTÜ Robot Topluluğu, TÜBİTAK tarafından organize edilen Alternatif Enerjili Araç Yarışları organizasyonunda göz doldurdu.

16-17 Ağustos 2014 tarihlerinde İzmit Körfez Yarış Pisti’ndeki Elektrikli Araçlar Yarışında 2. oldu , güneş enerjisi ile çalışan araçların yarıştığı “Formula G Yarışları’nda ise 4. oldu. Alternatif enerji tüketimi, üretimi ve alternatif yakıtlı araç üretimi çalışmaları yapan ODTÜ Robot Topluluğu, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından gerçekleştirilen Alternatif Enerjili Araç Yarışları’na Mobil 1’in desteğini alarak katıldı.

ODTU resim3 (3888 x 2592)

Alternatif Enerjili Araç Yarışları’nda, “Formula G” ve “ Elektrikli Araç” kategorilerinde yarışan ODTÜ Robot Topluluğu alınan sonuçlardan oldukça memnun.

Çok sayıda üniversitenin katıldığı yarışta Cumartesi günü gerçekleştirilen Formula G yarışında pek çok rakibini geride bırakarak 4. Sırada yarışı tamamladı.Sentetik motor yağları arasında dünyanın bir numaralı markası Mobil 1’in desteğini alan ODTÜ Robot Topluluğu Elektrikli araçlar klasmanında ise 2. Olarak başarısını kanıtladı.

ODTU resim4 (3888 x 2592)

ODTÜ Robot Topluluğu’ndan Berkay Baykara2005 yılından bu yana TÜBİTAK’ın düzenlediği güneş enerjisi ve hidrojenle çalışan araç yarışlarına 8 farklı araçla katıldık ve bu araçların tasarımlarını tamamen grubumuzdaki arkadaşlarımız yaptı. Topluluğumuz, kurulduğu yıldan bu yana katıldığı yarışlarda birincilik dahil çeşitli dereceler ve ödüller kazandı. Bundan sonra da yeni başarılar için çalışmalarımızı yoğun şekilde sürdüreceğiz.”  Diyerek yeni projelerin ve başarıların müjdesini vermiş oldu.

Başarılarına yenisini ekleyen ODTÜ Robot Topluluğu Mobil 1’in kendilerine verdiği destekten ve bu tür çalışmaların destek görmesinden mutlu ve umutluydu.

 

Yazar Hakkında