Sosyal Medya

O Beğenilerin Çoğu Boş !

İrili ufaklı tüm büyük firmalar sosyal medyada yer alıyor ve buralarda “takipçi”, “beğeni” sayılarını arttırabilmek için önemli çaba sarfediyor. Siyaset sahnesine çıkmaya çalışanlardan, etkin olmak istediğini ispatlamaya çalışan gazetecilere bu “beğeni” sayıları oldukça önemli. Şirketlerin değerini belirleme konusunda da göz önünde bulundurulan önemli bir kıstas bu.

İrili ufaklı tüm büyük firmalar sosyal medyada yer alıyor ve buralarda “takipçi”, “beğeni” sayılarını arttırabilmek için önemli çaba sarfediyor. Siyaset sahnesine çıkmaya çalışanlardan, etkin olmak istediğini ispatlamaya çalışan gazetecilere bu “beğeni” sayıları oldukça önemli. Şirketlerin değerini belirleme konusunda da göz önünde bulundurulan önemli bir kıstas bu.

Hem ticari hem de internetteki reklam anlayışına dair önemli bir eleştiri yazan zdnet.com ‘dan Tom Foremski’nin makalesini sunuyoruz;

Sosyal medya rakamlarındaki büyük boşluk – çoğu hesap sahte ya da boş

Özet: Artan sayıdaki sosyal ağ çalışmaları -sosyal medya pazarlama ve platformlarının değerini ciddi anlamda düşüren- çok daha az gerçek ve aktif kullanıcı sayılarına işaret etmektedir.

Facebook, Twitter, Google ve pek çok diğer site tarafından bildirilen kullanıcı rakamları yakından takip edilmektedir. Bunlar benimsenme trendlerini ortaya çıkarmakta ve halka arz hazırlayan şirketlere değer biçmeye çalışan analistler için mevcut birkaç kamu ölçütünden birini teşkil etmektedirler.

Fakat bu rakamlar ne kadar kesin?

Bazı anlatılara göre, aktif ve gerçek kullanıcı sayıları üçte bir olacak kadar az olabilmektedir. Ve kullanıcı hesaplarının neredeyse yarısı kadarı sahte olabilmekte veya kullanıcı profili içermeyebilmektedir.

Kullanıcı profili olmaması pazarlama ya da reklamcılık kampanyaları için çok az kullanılabilir veri anlamına gelmektedir. Bu sosyal medya ortamlarında dev bir deliktir.

Bu; kurumsal pazarlamacıların ve reklamcıların umdukları rakamlara ulaşamayacakları ve bunun da artan maliyetlerle ve cesaret kırıcı yatırım geri dönüşü (ROI) ile sonuçlanacağı anlamına gelmektedir.

Eğer kurumlar yüksek tüketici sayılarına ulaşmak için sosyal medyayı kullanmayı başaramazlarsa, Facebook gibi platformların değeri ciddi anlamda azalacaktır.

Bu sahte ve boş kullanıcı profilleri sorunu ne kadar büyük?

İşte Wired Dergisi’nin eski bir editörü ve bir kitap yazarı olan Kevin Kelly’nin kendisini G+ “çevreleri”nde bulunduran 560.000 kişi üzerinde gerçekleştirdiği bir analiz.

Bu yarım milyon kişi nereden geldi? Ve kim bunlar?

Araştırma yardımcım Camille Cloutier’ın yardımı ile büyük çevremi rastgele örnekledik…

Sonuç: Beni Google+’da takip eden yarım milyon insanın çoğunluğu boşluk. Hesap açmışlar ancak tek bir gönderi yapmamışlar veya kendi resimlerini ya da bir profil postalamamışlar ya da bir yorum yapmamışlar.

Sosyal Medyanın Boşlukları

O ve yardımcısı G+’da herhangi bir şey yayınlayanların sadece %30 ve sadece %6’nın “düpedüz spam” olduğunu keşfettiler. Ama sınıflandırdığı en büyük grup “Hayaletler”di. %36 bir profil bile doldurmamıştı.

Bay Kelly, Twitter takipçilerinin sadece %25’i gerçek ve %49’u sahte ya da spam olan Popular Mechanic’teki iki gazetecinin bir çalışmasına  dikkat çekti.

Ve bu yaygın bir sorun:

Başkanlık adayı Newt Gingrich 1.3 milyon takipçisi olduğunu iddia ediyor. Fakat geçen Ağustos’ta Indiana Üniversitesi’nde bir grup, 2012 Başkanlık adaylarının bazıları için bir araştırma yaptı ve Gingrich’in 1.3 milyon Twitter hesabının %76’sının bir profil biyografisinden yoksun olduğunu buldu.

Sahte kullanıcılardaki artış, yüksek sayıda takipçi, “beğeni” hedefleyen ve yüksek seviyede çevrimiçi etkileşim sergilemeyi amaçlayan kurumsal pazarlama şirketleri ile doğrudan bağlantılıdır.

Bu, düşük bir ücretle, binlerce “arkadaş” ve “takipçi” ve on binlerce “beğeni” satın almanın kolay olduğu büyüyen bir hizmet sektörü yükselişine sebep olur. Bu; eğer bunu zirvedeki trend listesine taşırsa, bir pazarlama kampanyasına hız verebilir. Bu tarz hizmetleri satın alma, yürütücülerin müşteriler tarafından konulan performans hedeflerini ve hedef ödemelerini karşılamalarına da yardım edecektir.  Bu karlı bir arbitraj olabilir.

Sonuç, bununla beraber, tüm büyük sosyal ağların ve platformların kullanıcı sayılarında gözle görülür bir artıştır.

Ağ işletimcileri: Facebook, Google, Twitter, vb. kimin gerçek ve kimin gerek olmadığını bilmeliler. Sahte bir hesabın muhbir işaretlerini gösteren kullanım verisine sahipler. Bir kullanıcının ne kadar bilgiyi açığa vurduğunu ve kaç tane kullanıcı profilinin boş olduğunu da biliyorlar.

Bilinmeyen; çok sayıda kullanıcı çeşidini nasıl sayıyorlar, analizleri ne kadar özenli? Ticari müşterileri için tek en önemli bilgi havuzu üzerinde şeffaflık yok.

Sosyal medya kullanıcıları üzerinde kesin veri gereklidir. Tüm başarılı sosyal medya pazarlamasının ve reklamcılık kampanyalarının esası: ilişkili kullanıcı gruplarının ilgi alanları ile birlikte kesin olarak hedeflenmesidir.

Eğer yüksek rakamlardaki hesaplar sahteyse ve aynı derecede yüksek rakamlar profil bilgisi içermiyorsa, bu sosyal medya ağlarında toplam rakamların önerdiğinden çok daha az bir ticari değer olduğu anlamına gelir.

Açıkça, yapılması gereken çok daha fazla araştırma var; ancak aynı derecede açık olan kurumsal bir Facebook sayfasının “beğenileri”; kurumsal bir Twitter hesabının takipçileri; “viral” bir videonun izlenme sayıları gibi şeylerin sayılarına güvenemeyeceğinizdir.

Reklamcılıkta şöyle söylenir: bütçenizin %50’si boşa gider ancak hangi yarısının olduğunu bilmezsiniz.

Sosyal medyada, pazarlamanızın %50’si sahte ve boş profil kullanıcılarına ulaşmaya çabalarken boşa gidebilir.

Ya da başka bir şekilde ortaya koyarsak, pazarlama kampanyanız için sosyal etkileşim şansınız hemen kapıda yarı yarıya kesintiye uğratılır!

Sosyal medya kullanıcılarının yaklaşık %50’sinin sahte ya da boş kullanıcı hesapları olabilme ihtimalinden dolayı – bu, sosyal medya pazarlaması için büyük bir meseledir.

Sosyal medya pazarlama rehberleri ve uzmanları, sosyal pazarlama kampanyalarındaki beklentilerini yeniden ayarlamak ve söylemlerine hakim olmak zorunda kalacaklar. Fakat yapacaklar mı?

Bu önemli konu hakkında tweet ve blog yazıları yazacaklar mı? Bu konuların iletilmesinde müşterilerine sık sık önerdikleri gibi güvenilir olacaklar mı?

Ya da sosyal medya pazarlama organizatörleri platformların yanında olacak ve bu konudan kaçınacaklar mı? Her iki grup ortak bir çıkarı paylaşıyor: sosyal medya pazarlama programları satma.

Tom Foremski – zdnet.com

Çeviri: Haber5.com

Makalede bahsedilen fake hesaplar ve sahte profiller hakkında ne düşünüyorsunuz ?

Yazar Hakkında

SS Haber Merkezi

SS Haber Merkezi sosyal medya, teknoloji ,internet ve bilişim dünyasını ilgilendiren haber ve konuları araştırarak sosyalsosyal.com ziyaretçilerine ulaştırır.