Sosyal Medya

Neden Sosyal Medya ?

Sosyal Medya Güven Verir;

Sosyal medyada firmayı temsil eden bir hesaptır yani bir kişidir. İnsanlar kişilere firmalardan daha çok güvenir çünkü kişiler daha gerçekçidir. Ünlü Amerikan televizyonu TNT ile “twitter” üzerinden yazışabilir ya da haberleşebilirsiniz. TNT’nin Twitter hesabını güncelleyen Halkla İlişkiler bölümünden bir kişide olabilir o firmanın CEO’su da olabilir. Ama TNT televizyonun hesabı sosyal medya mecralarında bizim listemizde ise ya da bizim arkadaşımızsa o artık bizden biridir yani güvenilirdir. Çünkü müşteriler ve internet kullanıcıları firmaya anında ya da istedikleri anda ulaşamazlar ama Sosyal Medya bu ulaşıma imkân tanır ve onlardan biri olduğumuz gerçeğini yansıtır.

Sosyal Medya Hızlı ve Günceldir;

Twitter yada Facebook üzerinden giriş yaptığınız bir yazı, resim yada video 1 dakika içinde binlerce kullanıcıya ulaşabilir ve bir anda şok etkisi yapabilir.

Ör: Facebook üzerinden 12 000 adet fana sahip olduğumuzu düşünelim. Bir promosyon kampanyası yaptık. Kampanyamız domain alana hosting bedava. Facebook üzerinden yayınlama yaptığımızda bu 12 000 adet fanın sayfasında gözükecektir. Bir anda 12 000 kişiye ulaşmış olduk. Peki 12 000 kişiden 2000 adeti bu haberi beğenip paylaşırsa 2000 kişinin bütün arkadaşları bu haber görecektir. Herkesin ortalama 150 arkadaşı olduğunu düşünürsek 12 000 X 150 = 1. 800. 000 kişi eder. Bu kişilerde bu haberi paylaşırsa bir anda bütün facebook kullanıcılarına ulaşabilirsiniz. Bu durum sadece facebook için değil twitter ve diğer mecralar içinde geçerlidir.

Sosyal Medya Ucuzdur;

Sosyal medyanın tek bir maliyeti vardır o da zamandır. TV, Radyo, Gazete, Dergi ve SMS gibi bir para talep etmez.

Sosyal Medya Firmanın İmajını Yükseltir;

Sosyal medyayı etkin kullanan firma ilgi çeker. Sosyal medya mecralarında girdiğimiz kayıtlar google aramalarında da çıkacağı için potansiyel müşteriler oluşturmamızı sağlar. Firmanın tanınma oranını arttırır.

 

Yazar Hakkında

Salih ÇAKTI

Founder of Digi Kitchen