Sosyal Medya

Necip Fazıl Kısaküreği Ölümünün 28. Yılında Anıyoruz

Şair ve düşünce insanı Necip Fazıl Kısakürek anılıyor. Şair ve fikir adamı Necip Fazıl Kısakürek ölüm yıldönümünde çeşitli programlarla anılıyor.

Şair ve düşünce insanı Necip Fazıl Kısakürek anılıyor. Şair ve fikir adamı Necip Fazıl Kısakürek ölüm yıldönümünde çeşitli programlarla anılıyor. Necip Fazıl Kısakürek 26 Mayıs 1904 tarihinde İstanbul da dünyaya geldi ve 25 Mayıs 1983 tarihinde İstanbul da 78 yaşında hayata gözlerini yumdu.

NFK Belgeseli:


KANAL24-ÜSTAD-1 (WWW.N-F-K.COM) n-f-k

Necip Fazıl, 21 yaşında yayımladığı Örümcek Ağı adlı şiir kitabının ardından, 24 yaşındayken yayımladığı Kaldırımlar adlı şiir kitabıyla tanınmıştır. 1934 yılına kadar sadece şair olarak tanınmış ve meşhur Bâb-ı Âli’nin önde gelen isimleri arasında yer almıştır. 1934 yılında Abdülhakîm Arvâsî ile tanıştıktan sonra büyük bir değişim yaşamış ve bu değişimi kendisi “…içimi öylesine bir sosyal mücadele ve cemiyeti yorma hamlesi kapladı ki, artık çalışamaz oldum.” şeklinde tanımlar.

Bu tarihten sonra Türkiye’nin bir çok şehrinde konferanslar düzenlemiş, düzenlemiş olduğu konferanslarda ki sözlerinden dolayı hakkında dâvâlar açılmış ve bu dâvâlar neticesinde öncülük ettiği Büyük Doğu Hareketi’ne dair yayın yapan Büyük Doğu Dergisi yayın hayatı boyunca 16 kez kapatılmıştır.

Bütün hayatı fikir mücadelesi ile geçen Necip Fazıl 78 yaşında istanbul da hayata gözlerini yummuştur. Ardından bıraktığı vasiyeti anlamında yazdığı mısralar kendisini kısaca anlatmaktadır…

Son günüm olmasın çelengim top arabam
Beni alıp götürsün tam dört inanmış adam.

Necip Fazıl Kısakürek

haber5

Yazar Hakkında

Salih ÇAKTI

Founder of Digi Kitchen