Teknoloji

Native Client SDK Kurulumu

Native Client teknolojisiyle ilgili olarak daha önce sizlerle 2 makale paylaşmıştık. Browser Oyunlarında Devrim: Google Native Client ve Native Client Teknolojisinin 13 Temel Özelliği başlıklı makalelerimizi okuyabilirsiniz.

Bildiniz gibi Google kendi çekirdek sistemlerinde Unix kullanıyor. Dolayısı ile ürünlerini de çoğu durumda Unix ile sistemi ile büyük oranda uyum gösteren ve ücretsiz olan open-source dünyasından tercih edebiliyor. Böylece hem de kendisi tekerlekleri yeniden icat etme derdinden kurtularak kısa zamanda önemli işler başarabiliyor, hem de standartlar korunuyor. Ayrıca Linux / Open-Source dünyasındaki geliştiricileri de doğal yoldan yanına alıyor. Bu birliktelik her iki tarafa da yarıyor, bu denli büyük bir şirketin desteğini ile open-source dünyası karmaşadan bir nebze daha kurtuluyor, (evrensel anlamda) markalaşıyor (standartlaşıyor), daha bilinir, daha kalıcı,  daha yaygın ve de özgür olmayan yazılımlar karşısnda daha etkili oluyor! Kısaca Google özgür yazılım dünyasını aktif bir şekilde kullanıyor ve bu dünyaya da doğrudan destek veriyor…  Örneğin Android sisteminin çekirdeği Linux tur. Chrome OS işletim sistemi de yine Linux un Google makyajlı halidir.  Aynı şekile Native Client (NaCl) da open-source dünyasının yazılım geliştirme derleyici ailesi olan GNU-GCC (GNU Compiler Collection) temelli olacak şekilde tasarlanmıştır. Bugüne değin sadece open-soruce dünyası tarafından çok iyi bilinen bu derleyici Google Native Client in tabanında yer alması ile artık çok daha geniş bir kitle tarafından kullanılmaya başlanacaktır.

SDK Kurulum:

Şimdi gelin biraz da Google Native Client bir SDK sının kurulumundan bahsedelim. SDK içeriğine sonra gözatarız. Kurulum zaten
oldukça basit. Önce  nacl_sdk.zip dosyasını indirin ve bilgisayarımızın C:\   root klasörüne açın.  Yani,

> c:\nacl_sdk

sonra  bul foldera giriş yapın,
> cd nacl_sdk
c:\nacl_sdk> _

Bu noktada bilinmesi gereken en önemli nokta SDK içinde bir çoğu Python ile yazılmış scriptlerden oluşan araçlar vardır. Dolayısı ile makinemizde Python 2.6 yada 2.7 kurulu olmalıdır. Pyhthon 3 henüz desteklenmiyor. Eğer elinizdeki sistem bir Linux veya Mac ise büyük ihtimalle Python zaten doğal bir biçimde mevcuttur. Ama windows kullanıyor isek python u kendimiz yüklemeliyiz. (eskiden uzaylılar dışındaki tüm canlılar windows kullandığı için başka sistemleri düşünmek zorunda kalmazdık. Artık hiçkimse tek, yanlız ve rakipsiz değil; ve bunlar bilişim dünyasının heycan verici gelişmeleridir…) Python yüklemek için http://www.python.org/download adresinde gidin ve 2.6.x veya 2.7.x versiyonlarından birini yükleyin.

Kolay kullanım açısından python uda yine C:\ kök dizinine kurun yani : C:\Python27  şeklinde. Instal ettikten sonra  “python ‑V”  prompt penceresinden komut verilip 2.6 veya 2.7 nin kurulduğu test edilebilir. (büyük harf V)

şimdi tekrar nacl_sdk dizinine dönelim,

SDK nın root dizininde SDK yı ilk kullanım için hazırlayan, güncellemeleri yükleyen bir script mevcuttur. nacl_sdk kök dizini altında naclsdk.bat  ismi ile bulunan bu script aslında python ile yazılmış kodlardan oluşur. Dolayısı ile bu komut python derleyicisinin yolunu arayacak, bulamazsa çalışmayacaktır. Python derleycisi c:\python27\python.exe yolundda bulunduğundan dilerseniz rahat çalışmak için  önce path tanımlayıp python derleyicisinin yolunu belirtelim, yani şöyle :

c:\nacl_sdk> path c:\python27 Artık python.exe her bulunamadığında doğrudan bu yolda aranacak.

Şimdi Native Client SDK bakım aracımızı çalıştırabiliriz, ekrana doğrudan :

C:\nacl_sdk>naclsdk.bat yazarsak bu komutun hangi parametreler ile çalışacağını belirten bir liste gelecektir. Ben burada sadece bazı temel işlemleri anlatacağım.

indirdiğimiz nacl sdk ile birlikte hangi pepper ların bilgisayarımıza yüklendiğini kontrol etmek için : c:\nacl_sdk> naclsdk list komutu ile yüklenen pepper ları (bir anlamda frameworkleri), stabillik  aşamalarını da belirten şekilde listeler. Bazı ilk pepper versiyonları zaten ilk download da yüklü gelebilir. Burada listelenen pepper versiyonlarının tamamı kullanılabilir durumdadır, ancak bazıları henüz beta aşamasında olduğu için listelemelerde yanlarında tavsiye edilmez anlamında recomended : no yazabilir.

.NET için framework versiyonu ne anlamda ise buradaki pepper versiyonu da o anlamda kullanılıyor. Geliştirmemizi yaparken tek bir pepper versiyonu seçip ona mutabık kalacağız. (Türkçesi ile  “biber” anlamına gelen bu pepper kelimesindeki alakayı kuramadımsa da uzunca bir teffekürün ardından alakanın da olması gerekmediğini farkettim.

Devam edelim,

c:\nacl_sdk> naclsdk install komutu kurulumu başlatır, gerekli paketleri bilgisayarınıza kurmaya başlar. bitene kadar bekleyin.

c:\nacl_sdk> naclsdk update Yeni bir update varsa yüklemek içindir. Tavsiye edilen (recomended) güncellemeleri yükler. Komuttan sonra yaptığı yenilikleri ekranda listeler. İlk kullanımda mutlaka bu update komutunu verip güncelleştirmeleri yüklemenizi öneririm. Sonradan da ara ara bu komutu vermekte fayda vardır.

c:\nacl_sdk> naclsdk update all komutu tüm varolan pepper versiyonlarının güncelleştirmelerini  kontrol ederek varsa yükler.

update komutu yankızca recomended paketleri yükler. Eğer sadece belli bir paketi yüklemek istersek : c:\nacl_sdk> naclsdk update pepper_19 gibi bir komut verebiliriz. Ve tekrar list komutu vererek güncelleştirmeyi yapıp yapmadığını görebiliriz.

Eğer zaten yüklenmiş olan bir paketin yeni versiyonu var ise naclsdk.bat bizi uyarır; ya da bazen elimizdeki dosyalar silnebilir / bozulabilir ve SDK tarafından güncel olduğu sanıldığı için güncellenmeyebilir. Böyle bir durumda Varolan klasörün üzerine yazarak güncelleştirmeyi yapması için:

> naclsdk update –force komutu ile yapının tümüyle yeniden güncelleştirilmesini sağlarız. Sadece belli bir pepper i güncellemeye zorlamak için : > naclsdk update pepper_20  –force

Evet bu naclsdk.bat aracı SDK nın kök dizininde yer alan, güncellemeleri yapan ve SDK paketlerinin güncelliği / kullanılabilirliği bilgisini veren python tabanlı temel araçtır. Kabaca kullanımı yukarıdaki gibi. SDK yı indirdikten hemen sonra bir update yapmakta ciddi fayda var. Dahası sık sık update komutu vermenizi de halishane öneririm. Çünkü bu SDK üzerinde sürekli çalışılıyor ve güncelleniyor.

Yazar Hakkında

Gökhan ZER

1978 samsun doğumlu olan Gökhan ZER,

Meslek hayatına Kadir Has Üniversitesi Bilgi İşlem Departmanın da Web Programcısı / Veri Tabanı Yöneticisi olarak devam etmektedir.

Hobi olarak new age / esntrumantal müzik DJ liği yapmaktadır.