Girişimcilik Pazarlama Sosyal Medya

Müşteri Ajans Entegrasyonunun Önemi

Ajansların ve ajans müşterilerinin yaşadığı en büyük sorunlardan biri entegrasyon problemi. Kısaca ajansların ne demek istediğini veya vizyonunu anlamayan müşterilerden dolayı yaşanan sıkıntılar veya müşterinin ne demek istediğini anlamayan ve bu minvalde hareket eden ajanslar. Entegre olmayan ajans & müşteri birlikteliğinde ortaya çıkan fikir veya üründe kötü oluyor ve bu birliktelik genellikle kısa sürüyor.

Ajansların müşteri seçerken entegre olamayan müşteri tipleriyle boşuna vakit kaybetmemeleri için sunum yapmak ve teklif vermek dışında kendilerine aşağıdaki soruları kendilerine sormaları ve çözüm üretmeleri gerekiyor.

1- Müşteri adayının bir ajans tecrübesi var mı? Ajans tecrübesi olmayan müşteri tipleri her nekadar heyecanlı ve iş yapmaya istekli görünsede ortak bir sistemde birleşmeleri genelde zor oluyor. Eğer ajans ile müşteri arasında en baştan ortak bir çalışma sistemine karar verilirse bu sorun aşılabiliyor yoksa anlık çıkan işler bütün planlarınızı bozabilir.

2- Ajans koordinasyonunu kim sağlıyor? Müşteri ajans ile olan iletişimi sağlamak amacıyla yapılacak olan işin uzmanı olmayan birini görevlendiriyorsa eğer bitmeyen mesailer ve anlaşılmayan mailler sizi bekliyor. Bu sorununda çözümü olarak müşteriden ilgili kişinin belirli aralıklarda sizinle mesai yapmasını isteyebilirsiniz. Sizin çalışma sisteminizi gören ilgili kişiyle ortak bir frekans yakalama ihtimaliniz biraz daha artıyor.

3- Müşterinin iletişim tonu nasıl? Parayı verdik yapacaklar tabi bir iletişim tonuna sahip bir müşteriyse eğer çabuk uzaklaşın oradan! 🙂 Müşteri tipi kaba ise ama o işi yapmayı çok istiyorsanız kaba iletişim tonunu en aza indirgeyecek girişimlerde bulunmanız gerekiyor.

“Ajanslar fikir üreticileridir ve iyi fikir Allah vergisidir.”

Yukarıda yer alan 3 maddeye göre herhangi bir sıkıntı yoksa çok şanslı bir ajanssınız demektir. Birbiriyle entegre olamamış ajans & müşter ikilisinde aşağıdaki sorunları çok rahat görebilirsiniz;

  • Fikir ya çok eksiktir yada çok fazladır.
  • Ardı arkası kesilmeyen mailler çözüm sağlamak yerine sadece sorunu büyütür.
  • Her iki tarafta mutsuzdur.
  • İş vaktinde tamamlanmaz veya brief vaktinde gelmez.

Kısaca entegre olamayan ajans ve müşterinin birlikteliği uzun sürmez. Bazen her ne kadar sorun olmasada frekanslar uymayabiliyor. Ajans ve müşteri birçok kişiden oluşan kurumlardır. Nasıl işinde iki iyi insan frekansları uymadığı için geçinemiyorsa ve ortak karar alamıyorsa bu durum ajans ve müşteriler içinde geçerli. Bu sebepten ötürü her iki tarafında vaktini boşa harcamak yerine yollarına yalnız devam etmesi daha mantıklıdır.

Yazar Hakkında

Salih ÇAKTI

Founder of Digi Kitchen