Teknoloji

Modern Dil Savaşları (PHP,Python,Ruby)

Programcılar hangi dili seçmelerini tercih ettiği zaman programcılara sorulması gereken birçok soru vardır. Neden bu dili tercih ettin ? Çevrenizde PHP veya C#.net dilini seçmiş olan birine neden o dili seçtiğini sorduğunuzda birçok cevap ile karşılaşırsınız. C#.net dilinde yazılım yapan biri iş imkanlarının daha fazla olduğundan bahsederken, PHP ile yazılım yapan biri daha özgür olduğundan dem vurabilir.

Programcılar hangi dili seçmelerini tercih ettiği zaman programcılara sorulması gereken birçok soru vardır. Neden bu dili tercih ettin ? Çevrenizde PHP veya  C#.net dilini seçmiş olan birine neden o dili seçtiğini sorduğunuzda birçok cevap ile karşılaşırsınız. C#.net dilinde yazılım yapan biri iş imkanlarının daha fazla olduğundan bahsederken, PHP ile yazılım yapan biri daha özgür olduğundan dem vurabilir.

Aynı konu özgür yazılımlar içinde geçerli. WordPress, Joomla veya Drupal kullanan birinin kendine özgü nedenleri vardır.

Günümüzde en fazla tercih edilen sitelere baktığımızda aşağıdaki 3 yazılım dilinin gücünü hissedebiliriz. Facebook ve Wikipedia PHP ile yazılmıştır. Twitter,Hulu ve Groupon Python ile yazılmıştır. Google ve Youtube Ruby ile güçlenmiştir.

Monster.com’da aranan yazılım ilanlarına baktığımızda %21 ile en fazla PHP yazan bir programcı aranıyor. C# ve Ruby %3’de kalmış.

Peki bütün bu bahsettiğimiz web projeleri ne inşa ediyorlar? Asıl sorulması gereken soruda bu aslında.

Udemy tarafından oluşturulan bu Infographic yazılım dillerinin kim tarafından kurulduğunu, amaçlarını, özelliklerini, nereden ilham aldıklarını anlatıyor.

Siz hangi yazılım dilini tercih ediyorsunuz ?

Yazar Hakkında

Mustafa Burak ERBAŞ

Profesyonel anlamda bir çok şirket ve kamu kuruluşları için özel web arayüz tasarımları hazırladı.2010 yılından itibaren özel bir reklam ajansında Web Arayüz Tasarımcısı olarak çalışmaktadır. Sosyal medya ile haşır neşir,aynı zamanda @sosyalsosyal kurucusu