Teknoloji

Mobil İletişim

Mobil iletişim biliyorsunuz ki cihazlarla kurulabilen bir iletişim türüdür.Mobil haberleşme cep telefonu ile kurduğumuz bir iletişim türü olup tamamen mobil bir kan bağı şeklinde hayatımızda varlar ve var olmayada devam ediyorlar.

Cep telefonları, yani mobil cihazlarımız elimizden artık hiç düşmüyor. Peki bütün gün bu cihazlarımızla neler yapıyoruz? En çok hangi uygulamaları kullanıyoruz ? İşte birkaçı;

  • Faceboook
  • Twitter
  • Whatsapp
  • Foursquare
  • Instagram v.b.

Mobil’de en çok kullandığımız  uygulamalar bunlar.Bu saydıklarım daha teaser.Kullandığımız daha bir çok uygulama var. Bu uygulamaların hepsine yetişmek oldukça zor.

Özellikle bu kontrolü sağlayamayan bazı liderler yanında sosyal medya uzmanı çalıştırıyor ki her türlü mobil uygulamadan desteği liderinin adına sağlıyor.Günümüzde bazı iş adamları,liderler,sanatçılar bunu yapmaktalar. Zamanla mobil bir istihdam oluşuyor.

Sizinde en çok kullandığınız uygulamaları bir kenara not edin. Sonrasında ileride ne kadar bir artış göstermiş göreceksiniz. Çünkü mobil dünyanın gelişimi çok hızlı ve etkin bir şekilde yol kat ediyor. Geçmişte kullandığımız uygulamalar mobilde 2-3 tane zamanla sayısı artıyor.

Son zamanlarda hiç cep telefonunuzu evde unutup kendinizi o gün dünyadan kopmuş hissetiniz mi?

Mobil cihazlarımıza bağlılığımız aşk ve ihtiras arasında.  Cepten internette gezinmek online olarak mobilde var olma yadsınamaz bir gerçeğimiz. iPhone’nunuz yanımızda değilse bu işte bir mobilsizlik var derim. Gerçi önceki ‘Teknoloji senfonisi’ adlı yazımızda bu işin yalnızlığını, getirdiği ilişki ve iletişim olumsuzluğunu gayet ne ve açıklayıcı bir şekilde anlatmış ve derin olarak belirtmiştik. Teknoloji senfonisi http://bit.ly/Ju5aii

Mobil uygulamalar her geçen gün daha da çoğalıyor. Binlerce aplikasyon sahip olduğumuz telefon markasının mağazasında vitrinlenmiş bizleri bekliyor. O kadar cezbedici ve o kadar kolaylaştırıcı özellikler ki kullanmamak elde değil. Bir de işe oyunlarıda katarsak sektör daha da büyüyor.

Mobil iletişimde akıllı telefonu ile bağlılık yapımı oran yüzdesi yükseklerde ama diğer yandan da mobilden iletişim kurmadığınız zaman örneğin 1-2 gün tweet atmadığınız zaman sonrasında bir bağlılık hissetmiyor yazmasakda olur gibisinden bir hal’de takınabiliyorsunuz.

Elimizde akıllı telefonlarımız birer emzik gibi. Düşüremiyoruz bir türlü. Her teenage’nin elinde bile bir akıllı telefon var. Peki şimdi kullandığımız telefonlar akıllı telefonlarda öncesinde kullandığımız telefonlar akılsız mıydı?  Hayır tabiki de değil. O zamana göre onlar o devrin akılcı telefonu idi. Zaman değiştikçe cep telefonlarımız arama ve mesajlaşmaktan başka her türlü olanağı sunmaya başladı. Tamamen mobil devrin rezonansı gerçekleşti.

Mobil hayatta sunulan zengin çeşitlilik bizleri  mobil bir entegrasyona taşısada kolaylıklarıda var. Yol tarifi,yol bulabilme,trafik nerde var nerde yok? Cep’ten tv izleme,paylaşımlar yapabilme,gündemi takip edebilme. Hayatı kolaylaştırıcı etmenleri ve sistemleri çok seviyorum bunu kabul ediyorum.Zengin içerikler cezbedici  bunuda kabul ediyorum ama lütfen bağımlılık yapıcı şekilde ilerlemeyelim.

Her yerde illa var olmak gerekmez. Doğru yerde ve akabinde doğru zamanda var olmak gereklidir. Herşeye hükmetmek zordur. Tüm sosyal ağlarda var olmarum k istiyodemek  bazen doğru olsada ne kadar etkileşim ve güncel tutabildiğinize bağlı olarak gelişecektir. Tabi işin içinde stratejide var.

Bu yüzden mobil cihazlarımızda bu uygulamaları güncellerken bir bakmışız zaman su gibi akıp geçmiş. Her yerde varolduğunu kanıtlamak amaçlı ileti,yorum,resim veya video eklemek için diye kaçınız telefonun şarjını bitirdi? Eminim bu durumu yaşayanımız çoktur. Sonra tabi konuşmaya ve mesajlaşmayada zaman kalmıyor. Şarjım bitiyor deyip deformasyon yaşayıp telefonu kapatıyoruz sonra da olur olmadık yere küfürlerimizi yağdırıyoruz. Neden bu telefonun şarjı biter?!  deyip en naziğinden evrene bu soruyu gönderiyoruz. Daha henüz teknoloji evreninden bunun cevabı gelmedi. İleride şarj ünitesi olmayan telefonları bekliyoruz.

Dünyada Mobil Gerçekler

–          Dünya genelinde 5.9 milyar kişinin mobil abone olduğu tahmin edilmekte.

–          Tüm mobil cihazlar arasında akıllı telefonların yüzde 13 payı bulunuyor.

–          Mobil data trafiğinin yüzde 78’i akıllı telefonlar tarafından tüketiliyor.

–          İnternete erişim özelliği olan cihazların yüzde 80’nin dokunmatik ekranı var.

–          Geçtiğimiz yıl satılan akıllı telefon adedi tahmini olarak 472 milyon

–          2015 senesinde 982 milyon adet akıllı telefonun satılacağı öngörülmekte.

Kaynak: Pingdom

Türkiye’de Mobil gerçekler  (Mizansen)

–          Akıllı telefon kullanmak akılda gerekiyor diyen halkın  yüzde 78’i bu görüşe katılıyor.

–          Telefonunda kamerası olmayan kişilerin yüzde 90’ı toplumda merceksiz,pikselsiz söylemler ile aşağılanıyor.

–          Renkli ekran telefonu olmayan kişilerin genel anlamda hayatında da bir renk yok.

–          İnternete girmeyen telefonların, toplumda mağara devrinde kalma işgaliyeti olarak niteleniyor.

–          Akıllı telefonunda facebook ve twitter’e girmeyen sadece hava olsunda internet paketim dursun takliti yapanların oranı yüzde 41

–          Ben akıllı telefonumu akıllı ve yararlı işler yapmada kullanıyorum diyenlerin oranı yüzde 55  yalan oranı ise yüzde 100!

–          Ben sadece internet paketimi online gazete,dergi ve haber okumak ile geçiyorum diyenlerin nesli gittikçe tükeniyor. Bir oran yok.

–          Mobil cihazı olanların yüzde 64’nün akbili var.

–          Akılsız sarışın sevgilisine akıllı telefon alan erkeklerin oranı ise yüzde 53 (iyimser bir oran yinede dimi.Erkeklerimiz akıllanmış)

–          Geçinecek parası yok  ama elinde uzun taksitli bir akıllı telefonu olanların yüzdesi 65

Tahmini oranlarımı ve gözlemlediklerimi mizansen olarak sundum.  Dünyadaki mobil gerçeklerin tespitleri bize uysada kullanım şekillerimiz değişim ve fark gösterebiliyor.  Mobil cihazlarımız bizim için cepteki  herşeye ulaşabilme lüksümüzdür. Düşünün cebimizde yüzlerce uygulamaya ve kolaylığa ulaşabileceğimiz hemen hemen herşeyi barındırabiliyoruz.  Bundan daha lüksü var mı?

Cebinizdeki dünyayı iyi yönetin ve aklınızla iyi ve yararlı bir şekilde kullanın.

Serkan Eskalen – Sosyal Medya Uzmanı

Yazar Hakkında

Serkan Eskalen

Bahçeşehir Üniversitesi ve Anadolu üniversitesi’nin Pazarlama bölümü ve işletme fakültesini bitirdikten sonra, Bahçeşehir üniversitesi iletişim fakültesi son sınıf Reklamcılık bölümünde eğitim hayatına devam ediyor. Müzik ve sanat camiasını yakından takip ediyor.Proaktif bir insan.Dijital ve sosyal mecra yöneticisi.
Platonik teknoloji tutkunu ve trend takipçisi.