Sosyal Medya

Medvedev Facebook’tan Halka Cevap Verdi

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev, internet ve sosyal ağlar aracılığı ile organize olarak başkent Moskova’da Bolotnaya Meydanı’nda toplanan 10 binlerce kişinin seçimlerin iptali yönündeki taleplerine olumlu bakmadığını söyledi.

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev, internet ve sosyal ağlar aracılığı ile organize olarak başkent Moskova’da Bolotnaya Meydanı’nda toplanan 10 binlerce kişinin seçimlerin iptali yönündeki taleplerine olumlu bakmadığını söyledi.

4 Aralık’ta yapılan parlamento seçimlerinde iktidar partisinin hile yaptığını savunan muhalif gruplar, Rusya’da yaklaşık 50 farklı kentte gösterilerini sürdürüyor.

Facebook’tan olayları değerlendiren Medvedev, gösteride atılan sloganlar ve iddiaları paylaşmadığını söyledi. Dün olduğu gibi insanların pozisyonlarını açıklama özgürlüğü olduğu kaydeden Rusya lideri, “Gösterilerde atılan sloganlara ve iddialara katılmıyorum. Buna rağmen, seçim sandıkları ile ilgili tüm iddiaların araştırılması emrini verdim.” dedi.

Bolotnaya Meydanı’nda toplanan göstericiler seçimlerin iptalini, Merkez Seçim Kurulu Başkanı Vladimir Çurov’un istifasını istemişti. Göstericiler aksi durumda 24 Aralık’ta yeni bir gösteri yapmakla tehdit etmişti. Polis Moskova’daki gösterilere 25 bin kişi katıldığını açıklarken, göstericilere göre en az 40 bin kişi meydandaydı.

Seçim sonuçları ve iddialarla ilgili basına açıklamada bulunan Merkez Seçim Kurulu Sekreteri Nikolay Konkin, ihlallerle ilgili iddialar için mahkeme yolunun açık olduğunu, ancak bu şekilde sonuç alınabileceğini ifade etti. Ancak siyasi parti temsilcileri Rusya liderinin cevabından memnun değil.

Komünist Parti’den Vadim Soloviyev, Medvedev’in seçimlerden önce adil bir yarış olacağı yönünde açıklamalarda bulunduğunu, ancak sandık başında tam bir rezillik olduğunu savundu. Soloviyev’e göre ihlallerle ilgili iddiaların araştırılması imkansız.

Medvedev’in açıklamalarını mevcut tansiyonu karşılamaktan uzak olduğu ve hayal kırıklığı yarattığı şeklinde değerlendiren Adaletli Rusya Partisi’nden Gennadi Gudkov da, “Moskova, St. Petersburg dahil, en az 5-6 büyük bölgede oyların yeniden sayılması gerekiyor” dedi.

Yüzde 3,4 oy alarak parlamento dışında kalan Yabloko partisindan Sergey Mitrohin de, Rusya liderinin ihlallerin araştırılması ile ilgili emir vermesi ve ardından da seçimleri iptal etmesi gerektiğini söyledi.

CİHAN

Yazar Hakkında

SS Haber Merkezi

SS Haber Merkezi sosyal medya, teknoloji ,internet ve bilişim dünyasını ilgilendiren haber ve konuları araştırarak sosyalsosyal.com ziyaretçilerine ulaştırır.